Αρμάνι Μιλάνο - Βαλένθια 78-71: Επιτέλους νίκη για την ομάδα του Μεσίνα

Έσπασε το σερί των ηττών της η Αρμάνι, που επικράτησε της Βαλένθια στο Μιλάνο και έχει ξανά θετικό ρεκόρ μετά από τη 15η αγωνιστική της EuroLeague 2019/20.

Επιστροφή στις νίκες για την Αρμάνι Μιλάνο, που μετά από πέντε διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα στάθηκε ξανά στα πόδια της, νίκησε τη Βαλένθια (78-71) για τη 15η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20 , ανέβηκε στο 8-7 και έριξε τους Ισπανούς στο 6-9. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα δυσκολεύθηκε πολύ στο πρώτο μέρος, ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς την σφυροκόπησε και την πίεσε στα όριά της, βελτίωσε όμως την άμυνά της στο τρίτο δεκάλεπτο, έχτισε μια μικρή διαφορά και όταν πιέστηκε βρήκε μεγάλα σουτ από τους Σκόλα - Μίτσοβ για να φτάσει στη νίκη.

O MVP

Με double-double έκλεισε το ματς ο Κάλεμπ Ταρζούσκι, που σκόραρε 13 πόντους από 5/7 δίποντα και 3/5 βολές, μάζεψε 10 ριμπάουντ, κέρδισε τέσσερα φάουλ, έκοψε ένα σουτ, συγκέντρωσε 22 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης και ξεχώρισε και στις δύο άκρες του παρκέ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 4/18 τρίποντα έκλεισε το ματς η Αρμάνι Μιλάνο, ωστόσο τα επτά λάθη της ήταν ένας σημαντικός αριθμός που την βοήθησαν να φτάσει στη νίκη. Ακόμη χειρότεροι οι Ισπανοί από την περιφέρεια, είχαν 6/28 τρίποντα, με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς να βάζει 20 πόντους στο πρώτο μέρος και κανέναν στο δεύτερο, στο οποίο έπαιξε μάλιστα πολύ λίγο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σε τρομερή κατάσταση από νωρίς ο Ντούμπλιεβιτς, σκόραρε και τους οκτώ πόντους για το 2-8 της ομάδας του, πριν η Αρμάνι απαντήσει με ένα επί μέρους 12-3 για να περάσει μπροστά (14-11) στο έκτο λεπτό και κλείσει το δεκάλεπτο στο 26-24 χάρη στον "καυτό" Ντέλα Βάλε. Ο Ιταλός ήταν πολύ αποτελεσματικός, έφτασε τους 13 για το 35-30 στο 14', εκεί όμως οι Ισπανοί είχαν το σθένος για να απαντήσουν με ένα επί μέρους 4-11 που τους έβαλε και πάλι μπροστά (39-41) πριν το 43-43 του ημιχρόνου που είχε έναν πρωταγωνιστή, τον Ντούμπλιεβιτς των 20 πόντων.

Ακόμη κι έτσι, ήταν φανερό πως η Αρμάνι χρειαζόταν απλά ένα καλό διάστημα για να ξεφύγει. Το έκανε στο τρίτο δεκάλεπτο, το έκανε με διάρκεια, πήρε την περίοδο με επί μέρους σκορ 19-10, έχτισε προβάδισμα εννέα πόντων (62-53) και είχε τον απόλυτο έλεγχο ακόμη κι όταν η Βαλένθα μείωσε στους τρεις (66-63) καθώς εκεί ο Σκόλα "μίλησε" από την περιφέρεια κι ο Ταρζούσκι ακολούθησε για το 71-63 στο 35'. Κι όταν ο Μίτσοβ έβαλε τρίποντο για το 76-68, όλα κρίθηκαν για να κερδίσει αυτός που άξιζε περισσότερο τη νίκη, αυτός που την είχε μεγαλύτερη ανάγκη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 7964 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση στο Mediolanum Forum.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Λάτισεβς, Κόλιενσιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 43-43, 62-53, 78-71

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 15 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Μακ 2, Μίτσοβ 13 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκουντάιτις 9 (5 ριμπάουντ), Μορασκίνι 4, Ρολ 5 (1), Ροντρίγκεθ 10 (5/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ταρζούσκι 13 (5/7 δίποντα, 3/5 βολές, 10 ριμπάουντ), Γουάιτ, Σκόλα 7 (1/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 9 (4/10 σουτ, 6 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 3 (1/5 σουτ), Λόιντ 4 (1/9 σουτ), Εντούρ 6 (5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αμπάλντε, Λαμπεϊρί 7 (1), Βαν Ρόσομ 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τόμπι 11 (6 ριμπάουντ), Ντούμπλιεβιτς 20 (2/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Χιμένεθ, Ντόρνεκαμπ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 26/46 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 14/17 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 7 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 18/36 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 17/21 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 10 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Αρμάνι Μιλάνο θα ταξιδέψει στη Μόσχα για να παίξει με την ΤΣΣΚΑ (26/12 στις 18:00), ενώ η Βαλένθια θα πάει στην Κωνσταντινούπολη για να αντιμετωπίσει τη Φενέρμπαχτσε (27/12 στις 19:00).