Ψυχή πρωταθλητή

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στο β' ημίχρονο, βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση, όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα από τη Μιλάνο στο καλάθι (77-75). Υπερασπίστηκε το +16 του α' αγώνα

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε διπρόσωπος στο Μιλάνο και του στοίχισε το νωθρό του ξεκίνημα στο α' ημίχρονο, όταν η Αρμάνι βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 18 πόντους διαφορά.

Ωστόσο, παρουσιάστηκε φανερά βελτιωμένος στην επανάληψη και λίγο έλειψε να πάρει σημαντικό "διπλό". Ωστόσο, οι Ιταλοί κράτησαν τη νίκη κι επικράτησαν με 77-75 στο τέλος, με τον Ζακ Ράιτ να χάνει το τελευταίο σουτ.

Στα 10,8'' για το τέλος του αγώνα, ο Γκιστ έκλεψε την μπάλα και ο Ράιτ έγραψε το 74-71, ωστόσο φάνηκε ότι του κόστισαν τα τρία χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στα 50'' για το τέλος του αγώνα. Ο Λάνγκφορντ με 2/2 βολές έκανε το 76-71, ενώ ο Ράιτ μείωσε σε 76-73 στα 10,3''. Ο Μέλι έχασε και τις δύο βολές στα 7'', ενώ ο Διαμαντίδης με 2/2 βολές έκανε το 76-75 στα 4,5'' για το τέλος. Στη συνέχεια έκανε το φάουλ στον Λάνγκφορντ, που έχασε την πρώτη

Πολύ καλό ντεμπούτο του Ζακ Ράιτ στη διοργάνωση, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, έχασε όμως το τελευταίο σουτ της αναμέτρησης, σε μία επίθεση μόλις 3 δευτερολέπτων που είχαν στη διάθεσή τους οι "πράσινοι".

Στο πρώτο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός είχε επικρατήσει με 73-57 και υπερασπίστηκε την υπέρ του διαφορά, πλέον όμως βρίσκεται μία νίκη πίσω από την Αρμάνι που φουλάρει για τη 2η θέση του ομίλου.

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης έφτασε τους 2004 πόντους στην Ευρωλίγκα κι έγινε ο 14ος παίκτης στην ιστορία της διοργάνωσης που πετυχαίνει κάτι τέτοιο.

Οι δηλώσεις του ματς

Τα στατιστικά του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Ούκιτς, Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε, την ίδια ώρα που ο Λούκα Μπάνκι πέρασε στο παρκέ τους Μέλι, Χάκετ, Λάνγκφορντ, Μος και Σάμιουελς. Με τον Γκιστ να πετυχαίνει τους 7 από τους 9 πρώτους πόντους της ομάδας του, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9-6 στο 4ο λεπτό, έχοντας όμως μπει στο ρυθμό των Ιταλών.

Τα τρίποντα δεν έμπαιναν όμως για τους "πράσινους", καθώς ξεκίνησαν με 1/5, ενώ ο Λάνγκφορντ με σουτ έξω από τα 6.75μ. έγραψε το 16-11 υποχρεώνοντας τον Πεδουλάκη να καλέσει τάιμ άουτ. Την ίδια ώρα ο Ούκιτς είχε 0/4 σουτ και στο 7.30'' ο Παππάς πέρασε στο παρκέ για να βοηθήσει τον Παναθηναϊκό επιθετικά. Ωστόσο οι γηπεδούχοι με σερί 10-0 βρέθηκαν να προηγούνται με 19-11, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα. Ο Παππάς το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 19-13 στο τέλος του α' δεκαλέπτου, παρά το γεγονός ότι οι "πράσινοι" έλεγχαν τα ριμπάουντ (10-5). Είχαν όμως 5 λάθη και δεν έπαιζαν καθόλου καλή άμυνα.

Ασταμάτητη έξω από τα 6.75μ.

Με το ίδιο up tempo μπήκε στο β' δεκάλεπτο η Αρμάνι Μιλάνο η οποία έτρεξε και με επιμέρους 10-4 κατάφερε να ξεφύγει με 29-17 κι ενώ ο Λάνγκφορντ είχε στείλει με τρίποντο νωρίτερα το παιχνίδι στους 13 πόντους (27-14). Ο Πεδουλάκης προσπάθησε με την είσοδο των Ράιτ και Μαυροκεφαλίδη να αλλάξει το μομέντουμ του αγώνα, ωστόσο οι "πράσινοι" βρέθηκαν να αφήνουν ελεύθερους τους Ιταλούς στα σουτ.

Τα 8/11 τρίποντα της Αρμάνι (72%) της έδωσαν την ευκαιρία να επιβάλει πλήρως το ρυθμό της και να προηγηθεί με 18 πόντους (37-19) στο 17.30'' μετά από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Τζεντίλε. Οι "πράσινοι" παρέπαιαν, κάνοντας συνεχόμενα λάθη, ενώ μόνο ο Διαμαντίδης είχε 4 στο ημίχρονο. Το τρίποντο του Μπράμου έκανε το σκορ 41-26 στο τέλος του α' ημιχρόνου. Ενός ημιχρόνου που ο Παναθηναϊκός δεν είχε καταφέρει να παίξει ούτε άμυνα, αλλά ούτε και με υπομονή στην επίθεση.

Έκλεισε στην άμυνα και μείωσε

Ο Φώτσης ο οποίος ήταν σκιά του εαυτού του στο α' ημίχρονο και κάθε φορά που έπιανε μπάλα αποδοκιμαζόταν από τον κόσμο στο Μιλάνο, μείωσε σε 41-29 στο ξεκίνημα της επανάληψης. Οι "πράσινοι" φάνηκε να μπαίνουν δυναμικά στο β' ημίχρονο και κράτησαν άποντη την Αρμάνι για τρία λεπτά, πλησιάζοντας στους 9 (41-32). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 5-0 και την αγωνιστική άνοδο του Ντάνιελ Χάκετ που έγραψε το 48-34 στο 24ο λεπτό του αγώνα.

Ελέγχοντας τα ριμπάουντ οι "πράσινοι" έμεναν στο παιχνίδι, ωστόσο έπρεπε να βρει και σκόρερ... Στο 26' ο Χάκετ κάθισε στον πάγκο μετά το 4ο φάουλ που έκανε, πάνω στον Ράιτ. Ο τελευταίος είχε μειώσει σε 52-41, όμως ο Μος με ελεύθερο τρίποντο ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 14. Αντί να πάει στους 7 η διαφορά με το άστοχο λέι απ του Ματσιούλις, πήγε ξανά στους 13 με τον Σαμιουελς να καρφώνει για το 59-46 και να το πανηγυρίζει έντονα.

Πάλεψε ως το τέλος, αλλά ηττήθηκε

Το 59-49 του γ' δεκαλέπτου επιτεύχθηκε με το τέταρτο εύστοχο τρίποντο του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι (4/16 και μόλις 25%). Στο 32' ο Γκιστ μείωσε και πάλι στους 10 (62-52) φτάνοντας τους 17 πόντους, ωστόσο κάθισε στον πάγκο και οι Λάσμε, Φώτσης δεν κατάφεραν να δώσουν συνέχεια στην αντεπίθεση των "πράσινων".

Η επιστροφή του Γκιστ στο παρκέ έδωσε ενέργεια στους φιλοξενούμενους και με τρίποντο του Φώτση στα 5.13'' για το τέλος του αγώνα, μείωσε σε 64-59. Μόλις στο 36ο λεπτό του αγώνα ο Διαμαντίδης πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι και έφτασε τους 2000 πόντους στη διοργάνωση, γράφοντας το 64-61! Ο Ράιτ μείωσε για τον Παναθηναϊκό και στο καλάθι (65-63), ωστόσο στο 38' ο Τσερέλα έστειλε ξανά τη διαφορά στους 6 (71-65). Στο 1.10'' για το τέλος του αγώνα ο Φώτσης μείωσε σε 73-69 εν μέσω αποδοκιμασιών, οι "πράσινοι" πάλεψαν μέχρι το τέλος ωστόσο δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα.