Αρμάνι Μιλάνο - Μακάμπι 87-83: Στο τέλος "μίλησε" ο Τζέιμς

EUROKINISSI

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ο οδηγός της Αρμάνι Μιλάνο στη νίκη επί της Μακάμπι (87-83), σε ένα συναρπαστικό ματς με 20 εναλλαγές προβαδίσματος και 14 ισοπαλίες (VIDEO)!

Ο Μάικ Τζέιμς πήγε στο Μιλάνο για να γίνει ο οδηγός της Αρμάνι και αυτό ακριβώς έκανε στον αγώνα με την Μακάμπι . Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 19 πόντους, συμπεριλαμβανομένων και πέντε συνεχόμενων στο πλαίσιο ενός κρίσιμου σερί 7-0 που έκανε στο τελευταίο πεντάλεπτο η ιταλική ομάδα, η οποία επικράτησε εν τέλει της Μακάμπι με 87-83 για την 23η αγωνιστική της EuroLeague .

Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη για την Αρμάνι (12-11), η οποία όχι μόνο άφησε πίσω της με δύο νίκες διαφορά την Μακάμπι (10-13), αλλά κάλυψε και την διαφορά με την οποία είχε ηττηθεί στο Τελ Αβίβ (92-94). Οι Τζέιμς (19 πόντοι), Τζέρελς (16 πόντοι), Μπρουκς (15 πόντοι) και Νάναλι (13 πόντοι) ήταν μαζί με τον Ταρτσέβσκι (8 πόντοι) η πεντάδα που οδήγησε την Αρμάνι.

Οι Γουίλμπεκιν (20 πόντοι) και Ρολ (16 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Μακάμπι, η οποία μετρούσε 5 νίκες σε 6 αγώνες μέχρι σήμερα. Παράλληλα, η "ομάδα του λαού" υπέστη την πρώτη ήττα έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες νίκες στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων.

Ο MVP

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα και αυτό φαίνεται και από την στατιστική. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 19 πόντους (τους 12 στο δεύτερο ημίχρονο) με 4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 3 λάθη στα 30'46'' που αγωνίστηκε. Ο Τζέιμς σκόραρε διψήφιο αριθμό πόντων για 30ό ματς στην σειρά στην EuroLeague.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Αν υπάρχει ένα στατιστικό που αποτυπώνει γλαφυρά πόσο ανταγωνιστικό ήταν το ματς στο Μιλάνο είναι το εξής: το προβάδισμα άλλαξε χέρια συνολικά 20 φορές, ενώ άλλες 14 το σκορ ήταν ισόπαλο! Μάλιστα, η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε κάποια από τις δύο ομάδες ήταν εννέα πόντοι (82-73 στο 38')!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το ντέρμπι της βραδιάς έγινε στο Μιλάνο. Οι δύο ομάδες δεν σταμάτησαν να ανταλλάσσουν το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι ή για την ακρίβεια μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου. Ειδικά το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα ισορροπημένο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν προηγήθηκε με διαφορά μεγαλύτερη από τους πέντε πόντους (20-25 στο 11'), ενώ το προβάδισμα άλλαξε χέρια 12 φορές και το σκορ ήταν ισόπαλο άλλες 13! Κάπως έτσι το τρίποντο από τα οκτώ μέτρα που πέτυχε στην εκπνοή ο Σκότι Γουίλμπεν και έκανε το σκορ 47-47, έμοιαζε να είναι το ιδανικό -και πλέον ταιριαστό- φινάλε σε ένα χορταστικό πρώτο μισό.

Λίγα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, η Αρμάνι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα δύο πόντων (64-62) αλλά στο 35' η Αρμάνι έκανε το ξέσπασμα που άλλαξε μια καλή το ματς. Η ιταλική ομάδα έτρεξε από το 36' έως το 38' ένα σερί 10-0, προηγήθηκε με 82-73 σε εκείνο το χρονικό σημείο και παρότι είδε την Μακάμπι να ρίχνει την διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους (86-83) στο τελευταίο λεπτό, έβαλε τις κρίσιμες βολές που της χάρισαν τη νίκη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο Μεντιολάνουμ Φόρουμ έδωσαν το "παρών" 10.800 θεατές για τον 12ο εντός έδρας αγώνα της Αρμάνι Μιλάνο στην EuroLeague, αριθμός που αποτελεί φετινό ρεκόρ για την ιταλική ομάδα. Μέχρι πρότινος οι περισσότεροι θεατές που παρακολούθησαν εντός έδρας αγώνα της Αρμάνι ήταν οι 9.831 κόντρα στην Αναντολού Εφές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Γκαρθία, Πάντερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 47-47, 64-62, 87-83.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζιάνι): Τζέιμς 19 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίτσοβ 4, Ταρτσέβσκι 8 (4 τάπες), Νέντοβιτς 4, Κουζμίνσκας 4, Νάναλι 13, Μπρουκς 15 (7 ριμπάουντ), Τζέρελς 16, Ομιτς 4 (8 ριμπάουντ, 5 λάθη).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 20 (5/9 τρίποντα), Πάργκο 5, Ο'Μπράιαντ 14 (8 ριμπάουντ), Καλοϊάρο 2, Ρολ 16 (4/11 τρίποντα), Κέιν 2 (1/9 σουτ), Τάιους 4, ΝτιΜπαρτολομέο 2, Κοέν 5, Μπλακ 11 (7 ριμπάουντ), Ζούσμαν 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 22/38 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 22/26 βολές, 39 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 7 επιθετικά), 12 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλεψίματα, 7 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 19/43 δίποντα, 12/34 τρίποντα, 9/11 βολές, 32 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Αρμάνι Μιλάνο θα ταξιδέψει την επόμενη εβδομάδα στη Μόσχα, όπου θα αντιμετωπίσει την Χίμκι (28/2, 19:00) για την 24η αγωνιστική της EuroLeague. Την ίδια ημέρα η Μακάμπι θα υποδεχτεί στο Τελ Αβίβ (28/2, 21:05) την Νταρουσάφακα.

Photo credits: Eurokinissi