Απόλυτος κυρίαρχος στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός!

Το πρώτο βήμα για την αντεπίθεση του Ολυμπιακού έγινε απόψε (4/3) στο ΣΕΦ, εκεί όπου οι Πειραιώτες επικράτησαν της Λαμποράλ Κούτσα με 82-68, έφτασαν τις 11 σερί εντός έδρας νίκες στα ματς με τους Βάσκους και συνεχίζουν να ελπίζουν σε πρόκριση στα playoffs!

Ο Ολυμπιακός δεν είχε σκοπό να δώσει δικαιώματα στη Λαμποράλ Κούτσα! Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 82-68, έφτασαν τις 11 σερί εντός έδρας νίκες στα ματς με τους Βάσκους από το 2007 και πλέον έχουν μπροστά τους άλλους πέντε "τελικούς" στη μάχη για την πρόκριση στα playoffs!

8. Ζάλγκιρις / 2-7

Ήταν η τρίτη νίκη στα τέσσερα εφετινά ματς με τη Λαμποράλ Κούτσα για τον Ολυμπιακό που εκμεταλλεύτηκε το... εκρηκτικό δεύτερο δεκάλεπτο, όταν μετέτρεψε το 25-25 (13'15") σε 44-27 (18'55"), κρατώντας το προβάδισμα ως το τέλος! Μάλιστα η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +20 (61-41) για τους Πειραιώτες που, νωρίτερα, δέχτηκαν το δώρο της Ζάλγκιρις στο Κάουνας και είναι αποφασισμένοι να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση στον ΣΤ' όμιλο του Top-16.

Ντεμπούτο με τον Ολυμπιακό έκανε ο Χακίμ Γουόρικ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 0/2 δίποντα, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 4'49".

O αγώνας

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με βασικούς τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Στρόμπερι, Πρίντεζη και Χάντερ απέναντι στη Λαμποράλ των Κοζέρ, Χάνγκα, Ντιόπ, Άνταμς και Μπερτάνς. Ο Πρίντεζης έδωσε λύσεις στην επίθεση των "ερυθρόλευκων", κάνοντας το 15-9 στο 6'29" και φτάνοντας τους 11 πόντους με 3/4 βολές, 4/4 δίποντα σε αυτό το διάστημα! Από την άλλη πλευρά, ο Μπουρούσης προσπάθησε να κρατήσει όρθια τη Λαμποράλ Κούτσα στο ΣΕΦ, μειώνοντας σε 17-14 από τη γραμμή των βολών. Εν τέλει, οι Πειραιώτες άντεξαν στην πίεση των Βάσκων και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 19-16. Ο Ολυμπιακός μοίρασε 7 ασίστ στην πρώτη περίοδο (σ.σ. 3 η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς) ενώ έδωσε το ελεύθερο σουτ στους φιλοξενούμενους που είχαν μόλις 1/8 τρίποντα (12%).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν... εκρηκτικά το δεύτερο δεκάλεπτο, έκαναν επιμέρους σκορ 19-2 και μετέτρεψαν το 25-25 (13'15") σε 44-27 (18'55") με το καλάθι του Τζόνσον-Όντομ! Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκαναν εξαιρετική δουλειά σε αυτό το διάστημα ενώ ο κόουτς των "ερυθρόλευκων" πήρε βοήθειες από όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε. Οι Πειραιώτες έτρεξαν στο γήπεδο, έβγαλαν διάθεση και αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι τους ενώ η αμυντική τους λειτουργία κράτησε σε χαμηλά επίπεδα τη Λαμποράλ Κούτσα, μια φύσει επιθετική ομάδα που σκόραρε μόνο 30 πόντους στο ημίχρονο! Ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ του 44-30, έχοντας 11/24 δίποντα (66%) και 13 ασίστ, αντί 5 των Βάσκων που είχαν, μεν, περισσότερα ριμπάουντ (15-16) ωστόσο δεν βρήκαν λύσεις απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού.

Η Λαμποράλ Κούτσα προσπάθησε να αντιδράσει όταν ο Μπερτάνς έριξε τη διαφορά στους 12 (47-35, 23'16") όμως ο Ολυμπιακός δεν ήταν διατεθειμένος να δώσει δικαιώματα στους Βάσκους! Ο Σπανούλης σκόραρε τέσσερις συνεχόμενους πόντους για το 56-38 (26'45") ενώ ο Παπαπέτρου εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (61-41, 28'11") για τον Ολυμπιακό που βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική του άμυνα και διατηρούσε προβάδισμα ασφαλείας ως τα μέσα της τέταρτης περιόδου. Ο Μπουρούσης (17π., 7/7) μείωσε σε 68-55 ενώ ο Μπερτάνς έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, κάνοντας το 71-63 με τρίποντο στα 3'40" για το τέλος. Παρ' όλα αυτά ο Σπανούλης έκανε το 77-65 στα 1'34" για τον Ολυμπιακό που κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος και "ανέβηκε" στο 4-5 στον ΣΤ' όμιλο.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Όντομ 7 (1), Χάντερ 8, Παπαπέτρου 11 (1), Σπανούλης 14 (1), Στρόμπερι 7, Μιλουτίνοφ 7, Πρίντεζης 17, Μάντζαρης 1, Ουόρικ, Χάκετ 5, Παπανικολάου 5 (1)

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 10 (2), Κοσέρ 2, Πλάνινιτς, Χάνγκα 7 (1), Μπουρούσης 19, Μπλάζιτς 10 (2), Ντιόπ, Τίγι, Άνταμς 9 (2), Μπερτάνς 11 (3).