ΜΠΑΣΚΕΤ

Αναντολού Εφές - Μπασκόνια 96-85: Συνεχίζει ακάθεκτη η ομάδα του Αταμάν

EUROKINISSI

Η Αναντολού Εφές "καθάρισε" και την Μπασκόνια (96-85), φτάνοντας τις πέντε σερί νίκες και τις οκτώ συνολικά μετά την συμπλήρωση 10 αγωνιστικών στην EuroLeague (VIDEO).

Το ότι η Αναντολού Εφές δεν αστειεύεται φέτος το έχει δείξει από την αρχή της σεζόν. Σιγά σιγά πείθει ακόμα και τους αμφισβητίες, με εμφανίσεις σαν αυτή που έκανε απέναντι στην Μπασκόνια στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της EuroLeague . Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επικράτησε σχετικά εύκολα με 96-85 και έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες στην διοργάνωση, βελτιώνοντας ακόμα περισσότερο το συνολικό ρεκόρ της στο 8-2.

Έξι παίκτες σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων για την Εφές και συγκεκριμένα οι Μπομπουά (14), Μπαλμπάι (11), Μότουμ (16), Μοερμάν (10), Μίτσιτς (16) και Ντάνστον (10). Από πλευράς Μπασκόνια, η οποία υπέστη την 5η σερί εκτός έδρας ήττα της μετά τη νίκη στο Κάουνας στην πρεμιέρα της κανονικής περιόδου, ξεχώρισαν οι Τζάνινγκ (20 πόντοι), Χίλιαρντ (15 πόντοι), Βόιτμαν (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Γκρέιντζερ (10 πόντοι, 6 ασίστ)..

Ο(Ι) MVP

Οι πρωταγωνιστές ήταν πολλοί για την Αναντολού Εφές, αλλά αυτοί που αξίζουν από κοινού τον τίτλο του πολυτιμότερου είναι δύο παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο και έκαναν την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο λόγος για τον Ντόγκους Μπαλμπάι και τον Μπροκ Μότουμ. Ο πρώτος πέτυχε 9 από τους 11 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και ο Αυστραλός είχε 13 μετά την ανάπαυλα, έχοντας μάλιστα μαζί 11/15 σουτ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Αναντολού Εφές πιστοποίησε ξανά πόσο αποτελεσματική είναι στην επίθεση, έχοντας 11/26 τρίποντα (42,3%) και 27/41 δίποντα (65,8%). Το "κλειδί" της νίκης, πάντως, ήταν η άμυνα της τουρκικής ομάδας, η οποία έκλεψε 13 φορές την μπάλα, υποχρέωσε την Μπασκόνια σε 19 λάθη και πέτυχε 23 πόντους από αυτά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπασκόνια δεν έχει καταφέρει να κερδίσει ακόμα διαδοχικά παιχνίδια στην EuroLeague και αυτό δεν συνέβη ούτε στην πρώτη επίσκεψη του Βέλιμιρ Περάσοβιτς στην Κωνσταντινούπολη, απέναντι στην πρώην ομάδα του. Η Αναντολού Εφές "μπήκε" δυναμικά στο γήπεδο, προηγήθηκε με 17-6 στο 5' και έλεγξε το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια, έχοντας πάρα πολλές λύσεις στην επίθεση, κοντά και μακριά από το καλάθι.

Η τουρκική ομάδα έκλεισε την πρώτη περίοδο με 10/17 σουτ, την ίδια ώρα που η Μπασκόνια είχε 5/18 και δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί την ανωτερότητά της στον τομέα των ριμπάουντ (12-6 στο πρώτο δεκάλεπτο και 33-22 συνολικά). Οι Βάσκοι δεν άφησαν πάντως την Εφές να ξεφύγει περισσότερο στο σκορ. Ίσα ίσα που η ομάδα του Περάσοβιτς ροκάνισε την διαφορά παρά τα προβλήματα που είχε από νωρίς ο Σενγκέλια με τα φάουλ και στο 17' προηγήθηκε με 36-37 για πρώτη φορά μετά το αρχικό 0-2.

Εν συνεχεία οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα αρκετές φορές, μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας μαζί 10/11 σουτ (5/5 η Εφές και 5/6 η Μπασκόνια), αλλά στα μέσα της τρίτης περιόδου έγινε το καθοριστικό σερί των γηπεδούχων. Η Αναντολού Εφές "έτρεξε" ένα σερί 11-0 από το 26' έως το 28', ξέφυγε με 70-60 και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα μέχρι τέλους, όσο κι αν προσπάθησαν ο Ματ Τζάνινγκ και ο Γιοχάνες Βόιτμαν να την ξαναβάλουν στο ματς στην τέταρτη περίοδο. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους έξι πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν είχε πολύ κόσμο το Σινάν Ερντέμ Ντομ, καθώς 3.983 θεατές παρακολούθησαν την πέμπτη φετινή εντός έδρας αναμέτρηση της Αναντολού Εφές στην EuroLeague. Είναι η 2η χειρότερη φετινή επίδοση της τουρκικής ομάδας μετά τους 3.853 θεατές που είδαν το προηγούμενο εντός έδρας παιχνίδι με την Μακάμπι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λότερμοζερ, Γιαβόρ, Χάλικο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 44-42, 75-67, 96-85.

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν, Μπομπουά 14 (6 ασίστ), Μπαλμπάι 11 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μότουμ 16, Μοερμάν 10, Πλάις 4, Μίτσιτς 16 (6 ασίστ), Αντερσον 7, Ντάνστον 10, Σίμον 8.

Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Βιλντόζα, Βόιτμαν 15 (7 ριμπάουντ), Χουέρτας 8, Τζάνινγκ 20 (5/9 τρίποντα), Ντιόπ 2, Γκρέιντζερ 10 (6 ασίστ), Πουαριέ 6 (9 ριμπάουντ, 2 τάπες), Σενγκέλια 6, Σιλντς 3, Χίλιαρντ 15 (6 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 27/41 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 9/11 βολές, 22 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 5 επιθετικά), 23 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 13 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 18/33 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 10/13 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 19 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη εβδομάδα η Αναντολού Εφές θα παραμείνει στην Κωνσταντινούπολη για να αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης (7/12, 19:30) στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της EuroLeague. Η Μπασκόνια, από την μεριά της, θα υποδεχτεί την ίδια ημέρα (7/12, 21:30) την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Photo credits: Eurokinissi