Αναντολού Εφές - Μπαρτσελόνα 75-68: Πρώτο βήμα για το Final Four με ηγέτη τον Μίτσιτς

EUROKINISSI

Η Αναντολού Εφές είχε επί 40 λεπτά τον έλεγχο και νίκησε την Μπαρτσελόνα 75-68, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final Four της EuroLeague.

Έπειτα από πέντε ανεπιτυχείς προσπάθειες να κερδίσει εναρκτήριο αγώνα σειράς playoffs στην σύγχρονη ιστορία της EuroLeague (το 2005, το 2006, το 2013, το 2015 και το 2017), η Αναντολού Εφές τα κατάφερε! Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επιβλήθηκε της Μπαρτσελόνα με 75-68 στο Σινάν Ερντέμ Ντομ και έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά, πραγματοποιώντας παράλληλα το πρώτο βήμα πρόκρισης.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς (21 πόντοι), ο Αντριάν Μοερμάν (12 πόντοι) και ο Μπράιαντ Ντάνστον (11 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Αναντολού Εφές, η οποία δεν έχασε ούτε στιγμή το προβάδισμα και προηγήθηκε ακόμα και με 13 πόντους διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, ελέγχοντας το παιχνίδι επί 40 λεπτά. Από πλευράς Μπαρτσελόνα, η οποία επέστρεψε στα playoffs ύστερα από διετή απουσία αλλά έχει πλέον 0-4 σε εναρκτήρια ματς εκτός έδρας, οι Άντε Τόμιτς (14 πόντοι), Κέβιν Πάνγκος (12) και Τομάς Ερτέλ (12) ήταν οι τρεις που σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο MVP

Ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν πραγματικός ηγέτης. Ο Σέρβος γκαρντ πέτυχε 12 από τους 21 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και είχε συνολικά 3/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη στα 31'08'' που αγωνίστηκε. Ο Μίτσιτς είχε και +30 στον δείκτη αξιολόγησης της EuroLeague, το μεγαλύτερο νούμερο από κάθε παίκτη που αγωνίστηκε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Εφές πέτυχε διπλάσια τρίποντα (12 σε 34 προσπάθειες) από την Μπαρτσελόνα (6/23) και σούταρε συνολικά με πολύ καλύτερα ποσοστά ευστοχίας (46,7% έναντι 40,3%). Αν υπάρχει ένας λόγος που η Μπαρτσελόνα κρατήθηκε "μέσα" στο ματς ήταν τα εύκολα καλάθια που έβαλε στο transition. Οι πόντοι στον αιφνιδιασμό ήταν 2-19 (υπέρ της Μπαρτσελόνα), ενώ η καταλανική ομάδα είχε και διπλάσιους πόντους από επιθετικά ριμπάουντ (9-18).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Αναντολού Εφές δεν κατέκτησε το πλεονέκτημα έδρας μέσω της κανονικής περιόδου για να το χάσει από το πρώτο ματς της σειράς. Φρόντισε λοιπόν να το καταστήσει σαφές από πολύ νωρίς. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, προηγήθηκε από το 4ο λεπτό με 15-4 και στο 8' ανέβασε την διαφορά στη μέγιστη τιμή, στο +13 (24-11). Η Εφές έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 5/9 τρίποντα, 5/7 δίποντα και κανένα λάθος, αλλά η Μπαρτσελόνα δεν άργησε να επιστρέψει στο ματς. Παρά το κακό ξεκίνημα οι "μπλαουγκράνα", βελτίωσαν σταδιακά την άμυνά τους, έριξαν το τέμπο του ματς και με τα τρίποντα των Πάνγκος, Κλαβέρ κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν το σκορ στο 16' (32-32) για πρώτη φορά από το 1ο λεπτό (2-2). Αυτό δεν κράτησε πολύ όμως.

Οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 8-0 στα επόμενα δύο λεπτά με τα τρίποντα των Πλάις, Μίτσιτς και στην τρίτη περίοδο δημιούργησαν εκ νέου μία διψήφια διαφορά (57-47) στο 29', διατηρώντας την μεταξύ των 8 και των 12 πόντων για αρκετή ώρα. Η Μπαρτσελόνα δεν παραδόθηκε πάντως. Μείωσε μέχρι τους πέντε πόντους στο 38' (71-66) χάρις σε ένα σερί 7-0 και είχε τρεις φορές την ευκαιρία να ρίξει την διαφορά στην μία κατοχή. Τις πέταξε όμως όλες στα σκουπίδια. Αντιθέτως, ο Μίτσιτς έκανε το σκορ 74-66 με 16,6'' να απομένουν και κάπου εκεί όλα τελείωσαν στο Σινάν Ερντέμ Ντομ.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το Σινάν Ερντέμ Ντομ είχε περισσότερο κόσμο από κάθε άλλο φετινό παιχνίδι της Αναντολού Εφές στην EuroLeague. Σύμφωνα με την επίσημη καταμέτρηση στις κερκίδες βρέθηκαν 14.958 θεατές. Μέχρι πρότινος το φετινό ρεκόρ της Εφές σε αγώνα της EuroLeague ήταν οι 14.258 θεατές που είδαν το ματς με την ΤΣΣΚΑ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Λοτερμόζερ, Κορομηλάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-15, 40-36, 58-49, 75-68.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 12 (2), Μπομπουά 2, Μπαλμπάι, Μοερμάν 12 (2), Πλάις 9 (1), Μίτσιτς 21 (4/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Αντερσον 5 (1), Ντάνστον 11 (1), Σίμον 3 (1/7 τρίποντα).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Πάνγκος 12 (2), Σίνγκλετον 5 (1), Χάνγκα 7 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μπλάζιτς 4, Σμιτς 9 (1), Ερτέλ 12, Οριόλα, Κούριτς, Κλαβέρ 5 (1), Τόμιτς 14 (7/9 δίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 16/26 δίποντα, 12/34 τρίποντα, 7/10 βολές, 28 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 7 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 21/44 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 8/11 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 10 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 6 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο δεύτερος αγώνας της (best of 5) σειράς για τα playoffs της EuroLeague θα διεξαχθεί και αυτός στο Σινάν Ερντέμ Ντομ της Κωνσταντινούπολης την Παρασκευή (19/4) στις 20:15.

Photo credits: Eurokinissi