Αναντολού Εφές - Μπαρτσελόνα 72-74: Πολύ σκληρή για να πεθάνει

Η Μπαρτσελόνα έκανε το break στην Κωνσταντινούπολη, νίκησε 74-72 την Αναντολού Εφές και απέκτησε πλέον το πάνω χέρι στην προημιτελική σειρά των playoffs της EuroLeague.

Η Μπαρτσελόνα απέδειξε στην Κωνσταντινούπολη ότι είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει. Δύο ημέρες μετά την ήττα στο πρώτο παιχνίδι της σειράς, η "μπλαουγκράνα" νίκησε την Αναντολού Εφές 74-72 στο "θρίλερ" του Σινάν Ερντέμ Ντομ και έκανε το break που έψαχνε επί τουρκικού εδάφους, αποκτώντας πλέον το πάνω χέρι για την πρόκριση στο Final Four της EuroLeague .

Ο Ανταμ Χάνγκα (17 πόντοι), ο Άντε Τόμιτς (13 πόντοι) και ο Τομάς Ερτέλ (12 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Μπαρτσελόνα, ενώ οι Σέιν Λάρκιν (18 πόντοι), Βασίλιε Μίτσιτς (15 πόντοι), Αντριάν Μοερμάν (11 πόντοι) και Κρούνοσλαβ Σίμον (14 πόντοι) ξεχώρισαν από πλευράς Αναντολού Εφές.

Ο MVP

Ο Άνταμ Χάνγκα έκανε την διαφορά στο Σινάν Ερντέμ Ντομ. Ο Ούγγρος πέτυχε το νικητήριο καλάθι του αγώνα 28,3'' πριν από τη λήξη, ενώ ήταν και ο πρώτος σκόρερ της Μπαρτσελόνα, σημειώνοντας μάλιστα 11 από τους 17 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Χάνγκα είχε 4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 24'37''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Μπαρτσελόνα έσπασε τα καλάθια στο πρώτο παιχνίδι της σειράς (6/23 τρίποντα) και έτσι άρχισε και στο δεύτερο. Η "μπλαουγκράνα" είχε όμως 7/13 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο και τελείωσε το ματς με 10/23. Τα 10 εύστοχα τρίποντα αποτελούν την 5η καλύτερη επίδοση της Μπάρτσα στην φετινή EuroLeague.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπαρτσελόνα δεν προηγήθηκε ούτε στιγμή στο πρώτο παιχνίδι της σειράς. Χρειάστηκε πάντως μόνο πέντε δευτερόλεπτα για να το κάνει στο δεύτερο. Στο πρώτο ημίχρονο η "μπλαουγκράνα" δεν είχε καμία σχέση με την ομάδα που εμφανίστηκε στο Σινάν Ερντέμ Ντομ δύο βράδια νωρίτερα. Έλεγξε τον ρυθμό, τροφοδότησε τους ψηλούς της στο low post και σκόραρε κατά κόρον από εκεί, εκμεταλλευόμενη παράλληλα και το μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο σε σχέση με την Εφές, που δεν είχε ξανά και τον Μπροκ Μότουμ λόγω τραυματισμού. Κάπως έτσι η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς προηγήθηκε 13-19 στο 9', ξέφυγε με 17-26 στο 12' και δεν είδε ξανά την πλάτη των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, παρότι ισοφάρισαν προσωρινά 30-30 και 32-32 στο 17'.

Η Αναντολού Εφές αποφάσισε να επιταχύνει τον ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό άλλαξε όλο το παιχνίδι. Έστω και για 7-8 λεπτά. Η τουρκική ομάδα, με μπροστάρη τον Λάρκιν και τους Σίμον, Μοερμάν να βάζουν τρία συνεχόμενα τρίποντα, πέρασε μπροστά στο σκορ στο 23' (46-45) για πρώτη φορά μετά το 6ο λεπτό (11-9) και λίγο αργότερα προηγήθηκε 49-45. Η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στο +7 υπέρ των Τούρκων στο 26' (54-47), πριν αρχίσουν οι Καταλανοί τα τρίποντα. Η ομάδα του Πέσιτς είχε 3/10 στο πρώτο ημίχρονο αλλά έβαλε 4/5 στην τρίτη περίοδο και όχι μόνο γύρισε τούμπα το ματς (59-60 στο 29'), αλλά ξέφυγε και με 61-68 στο 34'.

Η Εφές δεν πέταξε πάντως λευκή πετσέτα. Με σερί 8-0 προσπέρασε στο σκορ με 72-71 στο 37' και έμοιαζε να έχει όλο το μομέντουμ του... κόσμου με το μέρος της. Μόνο που δεν σκόραρε ξανά. Ο Τόμιτς ισοφάρισε με 1/2 βολές στο τελευταίο λεπτό, εν συνεχεία ο Λάρκιν ήταν άστοχος σε τρίποντο και το λέι-απ του Χάνγκα 28,3'' πριν από τη λήξη έγραψε το τελικό 72-74, καθώς ο Σίμον δεν βρήκε στόχο στην επόμενη επίθεση και ο Μοερμάν έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του στο φινάλε, με την τουρκική ομάδα να έχει 0,9'' για να κλέψει τη νίκη μετά το λάθος των Καταλανών που μεσολάβησε.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Η Αναντολού Εφές ανακοίνωσε ότι για πρώτη φορά φέτος τα εισιτήρια έγιναν soldout σε αγώνα της EuroLeague. Στο Σινάν Ερντέμ Ντομ βρέθηκαν απόψε 15.125 θεατές, ξεπερνώντας τους 14.958 που είχαν παρακολουθήσει το εναρκτήριο ματς της σειράς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Λάτισεβς, Ντιφαλά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 34-38, 59-62, 72-74.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 18 (3), Μπομπουά, Μπαλμπάι, Μοερμάν 11 (1), Πλάις 4, Μίτσιτς 15 (2), Αντερσον 2, Ντάνστον 8, Σίμον 14 (3).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Πάνγκος 6 (2), Σίνγκλετον 8 (2), Χάνγκα 17 (3), Μπλάζιτς 2, Σμιτς 3 (1), Ερτέλ 12 (2), Οριόλα 2, Κλαβέρ 5, Τόμιτς 13 (7 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 15/31 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 15/19 βολές, 27 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 4 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 6 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 20/38 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 4/7 βολές, 34 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η σειρά θα μεταφερθεί την επόμενη εβδομάδα στην Βαρκελώνη για τον 3ο και τον 4ο αγώνα. Η τρίτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων θα διεξαχθεί την Τετάρτη 24 Απριλίου (22:00).

Photo credits: Eurokinissi