ΜΠΑΣΚΕΤ

Αναντολού Εφές - Φενέρμπαχτσε 89-83: Ανατροπή και νίκη για την Εφές!

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / ΟΣΦΠ - ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - ANADOLU EFES (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Αναντολού Εφές ανέτρεψε διαφορά 16 πόντων και υποχρέωσε την Φενέρμπαχτσε στην πρώτη της φετινή ήττα στην EuroLeague με 89-83 (VIDEO).

Τη νίκησε στις αρχές του μήνα για το Κύπελλο Τουρκίας, τη νίκησε και στην EuroLeague! Η Αναντολού Εφές το έκανε πάλι το θαύμα της, αφού υποχρέωσε την Φενέρμπαχτσε στην πρώτη φετινή της ήττα στην EuroLeague με 89-83, ανατρέποντας μάλιστα διαφορά 16 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο ολοκλήρωσε με επιμέρους σκορ 51-31! Αυτή ήταν για την Εφές μόλις η δεύτερη νίκη επί της Φενέρ επί συνόλου 11 αναμετρήσεων σε επίπεδο EuroLeague...

Ο Βασίλιε Μίτσιτς (13 πόντοι, 6 ασίστ) και ο Τιμπόρ Πλάις (13 πόντοι) έβαλαν την Εφές στο ματς στην τρίτη περίοδο και οι Μοερμάν (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Μπομπουά (17 πόντοι) την οδήγησαν στη νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο, κάνοντας την ολική επαναφορά. Στράφι πήγε η επιβλητική εμφάνιση του Γιαν Βέσελι (24 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ) για την Φενέρμπαχτσε, από την οποία σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων και οι Σλούκας (11), Μέλι (14) και Γκούντουριτς (10).

Ο MVP

Η τετράδα Πλάις - Μίτσιτς - Μοερμάν και Μπομπουά ήταν ΟΛΗ η Αναντολού Εφές στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτοί οι τέσσερις έβαλαν όλοι μαζί 43 από τους 51 πόντους της ομάδας τους μετά την ανάπαυλα. Ειδικά ο πρώτος, πάντως, ήταν καταπληκτικός στην τέταρτη περίοδο, όταν έβαλε όλα τα κρίσιμα καλάθια. Ο Ροντρίγκ Μπομπουά τελείωσε το ματς με 17 πόντους, 5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 25'11''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Αναντολού Εφές σούταρε καλά από μακρινή απόσταση σε όλο το παιχνίδι, καθώς είχε 8/13 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και συνολικά 13/23. Την ίδια ώρα η Φενέρμπαχτσε ήταν απελπιστικά άστοχη από μακριά, έχοντας 5/17 τρίποντα συνολικά και 2/12 στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Το στατιστικό που ξεχωρίζει είναι όμως άλλο: η Φενέρμπαχτσε έχασε επτά σουτ όλα κι όλα στο πρώτο ημίχρονο και 19 στο δεύτερο!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο τουρκικό ντέρμπι της φετινής EuroLeague δεν είχε καμία σχέση με το παιχνίδι Κυπέλλου μεταξύ των δύο ομάδων στις αρχές του μήνα, όταν η Εφές επικράτησε με 65-62. Τουλάχιστον σε επίπεδο σκορ και θεάματος, διότι ο νικητής ήταν πάλι ο ίδιος. H Φενέρμπαχτσε μπήκε στο γήπεδο αποφασισμένη από το τζάμπολ, σκόραρε σε 11 από τις πρώτες 13 επιθέσεις της και ξέφυγε από το 7ο λεπτό με 9-22, έχοντας μέχρι εκείνο το σημείο 8/9 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 14 πόντων (12-26) και ανέβασε την διαφορά μέχρι το +16 στο 18' (32-48). Όλα όμως άλλαξαν στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Η Φενέρμπαχτσε των επτά άστοχων σουτ σε όλο το πρώτο ημίχρονο είχε 4/13 σουτ στην τρίτη περίοδο απέναντι στην πολύ πιο επιθετική άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι ξαναμπήκαν στο ματς χάρις σε ένα σερί 12-0 που μετέτρεψε το 40-56 σε 52-56 στο 25'. Λίγο πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πέρασε μάλιστα και μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά μετά το 1ο λεπτό (64-62) και δεν έχασε ξανά τα ηνία του ματς από εκεί και πέρα. Με εκπληκτική ευστοχία από μακρινή απόσταση και τους Μπομπουά - Μοερμάν να παίρνουν την σκυτάλη από τους Πλάις - Μίτσιτς, η Εφές ξέφυγε ακόμα και με 85-77 στο 39', φτάνοντας έτσι στην τρίτη νίκη της σε τέσσερις αγώνες.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύ κόσμο είχε το Σινάν Ερντέμ Ντομ για το πρώτο φετινό τουρκικό ντέρμπι της EuroLeague. Μεταξύ των 5.348 θεατών υπήρχαν και πολυάριθμοι οπαδοί της Φενέρμπαχτσε, που έκαναν μάλιστα αισθητή την παρουσία τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Λοτερμόζερ, Σίλβα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-26, 38-52, 66-65, 89-83.

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 7, Μπομπουά 17, Μπαλμπάι, Μότουμ, Μοερμάν 15 (10 ριμπάουντ), Τουντσέρ 3, Πλάις 13, Μίτσιτς 13 (6 ασίστ), Αντερσον 6, Ντάνστον 8 (4/4 δίποντα), Σίμον 7.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Μέλι 14, Μαχμούτογλου 7, Κάλινιτς 6, Σλούκας 11 (8 ασίστ), Γκούντουριτς 10 (4/4 δίποντα), Βέσελι 24 (10/12 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντίξον, Ντουβερίογλου 4, Ντατόμε 3, Λοβέρν 4.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 21/39 δίποντα, 13/23 τρίποντα, 8/11 βολές, 25 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 5 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 29/43 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 10/13 βολές, 25 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 4 επιθετικά), 26 ασίστ, 8 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Αναντολού Εφές θα ταξιδέψει στο Μιλάνο για να αντιμετωπίσει την Αρμάνι (2/11, 21:45) στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της EuroLeague. Η Φενέρμπαχτσε θα υποδεχτεί μία ημέρα νωρίτερα (1/11, 19:45) την Μπάγερν Μονάχου.

Photo credits: Eurokinissi