"Αγχωτική" νίκη για την Αρμάνι

Η Λαμποράλ Κούτσα προσπάθησε να γυρίσει το ματς από το -20 (70-50, 35'45") όμως η Αρμάνι Μιλάνο άντεξε στην πίεση των Βάσκων κι επικράτησε με 78-76. Διαβάστε τι έκανε ο Γιάννης Μπουρούσης κόντρα στην πρώην ομάδα του

Η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 10-0, μετέτρεψε το "εύθραυστο" 38-36 σε 48-36, προγήθηκε με +17 (59-42, 27'54") και +20 (70-50, 35'45") όμως επικράτησε με το... αγχωτικό 78-76 αφού οι Βάσκοι φλέρταραν με την ολική ανατροπή!

Τα στατιστικά του αγώνα

Ο αρχηγός Αλεσάντρο Τζεντίλε (12π.) πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων για 11ο σερί αγώνα στην Euroleague ενώ ο άλλοτε ΝΒΑer Ρόμπι Χάμελ άγγιξε το double-double με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, ο πρώην γκαρντ του Κολοσσού, Μάικ Τζέιμς τελείωσε το ματς με 13 πόντους ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης είχε 13 πόντους (4/4 βολ., 3/6 δίπ., 1/3 τρίπ.), 8 ριμπάουντ, 3 λάθη, 1 ασίστ και 3 κερδισμένα φάουλ σε 24'05" κόντρα στην Αρμάνι όπου αγωνίστηκε τη διετία 2011-13.

Οι δηλώσεις των νικητών

O αγώνας

Η Λαμποράλ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, ο νεοαποκτηθείς Κριστιάν Κανγκούρ διαμόρφωσε το 8-13 ενώ ο Άνταμς έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της ως εκείνο το σημείο (+7), κάνοντας το 12-19 στα 2'50" για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Μάλιστα ο Γιάννης Μπουρούσης σκόραρε τους πρώτους του πόντους στο παιχνίδι για το 17-23 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο στο Mediolanum Forum.

H Αρμάνι Μιλάνο αντέδρασε, ο Τζεντίλε μείωσε αρχικά σε 26-27 ενώ ο Τζαμέλ ΜακΝιλ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους για πρώτη φορά έπειτα από τα πρώτα λεπτά, κάνοντας το 32-31 στα 1'43" για τη λήξη του ημιχρόνου. Εν τέλει οι Ιταλοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-36. Σε αυτό το διάστημα, ο ΜακΛιν σκόραρε 9 πόντους με 7/7 βολές, ο Τζεντίλε είχε 8 πόντους, 4 ασίστ και ο Χάμελ είχε 10 πόντους με 4/5 σουτ εντός πεδιάς και 5 ριμπάουντ!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν... εκρηκτικά στο τρίτο δεκάλεπτο, έκαναν σερί 10-0 (48-36) ενώ ο Σιμόν σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 κάνοντας το 59-42 (27'54"). Σε αυτό το διάστημα οι Ιταλοί είχαν 3/6 τρίποντα ενώ η Λαμποράλ Κούτσα 0/5. Έτσι η Αρμάνι προηγήθηκε 61-46 στο 30' ενώ ο Σιμόν διαμόρφωσε το 70-50 (35'45")!

Η Λαμποράλ Κούτσα έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο, "έτρεξε" σερί 13-0 με μπροστάρη τον Γιάκα Μπλάζιτς και μείωσε σε 70-63 με τον Σλοβένο γκαρντ στα 1'52" για τη λήξη! Ακολούθως ο Μάικ Τζέιμς έκανε το 72-69 στα 37" όμως η Αρμάνι άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων κι εν τέλει επικράτησε με 78-76.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-36, 61-46, 78-76.

Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΝιλ 13, Λαφαγιέτ 8, Τζεντίλε 12, Τσερέλα, Μάτσβαν 6, Τσιντσιαρίνι 3 (1), Τζένκινς 10 (2), Χάμελ 10, Μπάρατς 4, Λαουάλ, Σιμόν 12 (2).

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 13 (1), Κοζέρ 6 (1), Πλάνινιτς 6, Χάνγκα 5 (1), Μπουρούσης 13 (1), Μπλάζιτς 11 (1), Ντιόπ 8, Τιγί 3 (1), Κανγκούρ 4, Άνταμς 7 (1), Κορμπάτσο.