Αφεντικό η Μακάμπι, 94-82 τη Μπαρτσελόνα στο Τελ Αβίβ

FACEBOOK/MACCABI TEL AVIV BASKETBALL

Στο 12-10 ανέβηκε η Μακάμπι Τελ Αβίβ μετά το εντός έδρας 94-92 επί της Μπαρτσελόνα. Στο 7-14, που έχασαν παρά τα 13 εύστοχα τρίποντα.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έφτασε τις 12 νίκες στη φετινή EuroLeague κι εδραιώνει τη θέση της στην πρώτη 8άδα. Η ομάδα του coach Σπάχια επικράτησε με 94-82 της Μπαρτσελόνα, η οποία υποχώρησε στο 7-14 και δεν έδειξε να… συνέρχεται, παρά την απόλυση του Σίτο Αλόνσο. Εκτός 12άδας οι Τζάκσον & Πρέσι, δεν πήρε χρόνο συμμετοχής ο Βεζένκοφ.

Το ματς ξεκίνησε με τους Καταλανούς σε θέση οδηγού (9-17 στο 7’). Η Μπαρτσελόνα έμοιαζε… ανανεωμένη και στις δύο μεριές του παρκέ και δημιούργησε προβληματισμούς στη Μακάμπι. Η άμυνα των φιλοξενούμενων, όμως, αντιμετώπισε εκ νέου δυσκολίες κι έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -1 (22-23). Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τους παίκτες του coach Σπάχια να ανεβάζουν την απόδοση τους στην άμυνα και να παίρνουν σημαντικό προβάδισμα με 33-25 στο 14’. Εν τέλει, οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 46-38 υπέρ της Μακάμπι, παρά το γεγονός ότι η Μπαρτσελόνα είχε 6/14 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά!

Οι Καταλανοί έβγαλαν αντίδραση στη συνέχεια και στο 25’ το σκορ ήταν 53-53. Κάπου εκεί, όμως, η Μακάμπι πάτησε ξανά το γκάζι κι ανέβασε την υπέρ της διαφορά στους 10 πόντους (65-55 στο 28’). Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε...ξανά (65-61) και το -4 άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς για την τελευταία περίοδο. Εκεί η κακή της άμυνα σε συνδυασμό με τις καλές επιλογές των γηπεδούχων έφεραν ως… φυσική εξέλιξη το τελικό 94-82.

MVP

Η Μακάμπι είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ωστόσο αν έπρεπε να ξεχωρίσουμε έναν αυτός θα ήταν ο Νόρις Κόουλ, ο οποίος οργάνωσε άψογα την ομάδα του, έτρεξε εντυπωσιακά το γήπεδο και βρήκε σκορ. Ο πρώην NBAer έμεινε στο παρκέ για 27:10 και μέτρησε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και... κανένα λάθος! Καθοριστικός στην 4η περίοδο ο Τζάκσον, που συνολικά είχε 18 πόντους με 5/7 τρίποντα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Εκείνο που δεδομένα προκαλεί εντύπωση είναι πως η Μπαρτσελόνα "κατάφερε" να χάσει με 13/29 τρίποντα και περισσότερες ασίστ (18 έναντι 17) της Μακάμπι. Ακόμα, άξιο αναφοράς είναι πως οι δύο αντίπαλοι έκαναν ελάχιστα λάθη. Στα 7 σταμάτησαν οι νικητές, στα 6 οι ηττημένοι.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην κακή άμυνα της Μπαρτσελόνα γι’ ακόμα ένα ματς. Μόνο στα πρώτα λεπτά κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι να περιορίσουν τους αντιπάλους τους και στη συνέχεια οι παίκτες της Μακάμπι δεν έβρισκαν σημαντική αντίσταση, με αποτέλεσμα να δημιουργούν και να σκοράρουν δίχως ιδιαίτερο κόπο.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Οι φίλοι της Μακάμπι Τελ Αβίβ δημιούργησαν γι’ ακόμα μία φορά εκπληκτική ατμόσφαιρα με τη Menora Mivtachim Arena να είναι κατάμεστη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23,46-38, 65-61, 94-92

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σπάχια): Τόμας 7, Ρολ 10, Κέιν 11, Τάιους 4, Ντιμπαρτολομέο 3, Κόεν 8, Κόουλ 14 (6 ασίστ), Μπόλντεν 9 (6 ριμπάουντ), Παρακχούσκι 10 (7 ριμπάουντ), Τζάκσον 18 (5/7 τρίποντα).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιούλμπε): Ρίμπας 10, Χάνγκα 17, Ναβάρο 10, Ερτέλ 18 (10 ασίστ), Κούρουκς, Οριόλα, Σάντερς 8, Κλαβέρ, Τόμιτς 14, Μοερμάν 5,

Ομαδικά στατιστικά Μακάμπι: 26/47 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 15/21 βολές, 37 ριμπάουντ (12 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά Μπαρτσελόνα: 15/37 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 13/22 βολές, 29 ριμπάουντ (9 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνων των ομάδων: Η Μακάμπι θα παίξει με την Ασντόντ για το Κύπελλο στις 12/02 και για το πρωτάθλημα στις 18/02 και στις 22/02 δοκιμάζεται στην έδρα της Ουνικάχα. Η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει Μπιλμπάο εντός έδρας για την ACB στις 13/02, στη συνέχεια παίζει με τη Μπασκόνια για το Κύπελλο (16/02) και στις 23/02 υποδέχεται τη Ρεάλ Μαδρίτης για τη EuroLeague.

Photo Credits: Facebook/Maccabi Tel Aviv Basketball