EUROCUP

Στους "8" του EuroCup η Ζενίτ

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης πέρασε από την Ιταλία, όπου νίκησε με 87-73 την Τορίνο και πήρε το τελευταίο εισιτήριο για τα προημιτελικά του EuroCup.

H β' φάση του EuroCup ολοκληρώθηκε και στην τελευταία "στροφή" όλα τα βλέμματα ήταν στραμμένα στην αναμέτρηση της Τορίνο με την Ζενίτ Αγία Πετρούπολης στην Ιταλία, η οποία βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους με 87-73.

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με τη νίκη της τερμάτισε στη 2η θέση του 6ου Ομίλου, πήρε το τελευταίο εισιτήριο για τα προημιτελικά της EuroCup και στρέφει πλέον την προσοχή της στις... μάχες με την Ρέτζιο Εμίλια.

Η Ζενίτ πήγε στην Ιταλία έχοντας ένα.... μαξιλαράκι 11 πόντων, καθώς στο ματς στη Ρωσία είχε επικρατήσει με 95-84, αλλά κάνοντας επιμέρους σκορ 9-29 στην τρίτη περίοδο, μετέτρεψε το 47-36 του ημιχρόνου σε 56-65 στο 30΄ κι εντέλει μαζί με την πρόκριση στα προημιτελικά πήρε και τη νίκη. Ο Σεργκέι Καράσεφ (17π., 3ρ., 3ασ.) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ ο Ντιάντε Γκάρετ (21π.) ξεχώρισε για τους γηπεδούχους. Ο τέως άσος του Κολοσσού, Μάλκολμ Γκρίφιν πάτησε παρκέ για 13:27 και συνέβαλλε στη νίκη της ομάδας του με 4 πόντους, 1 ριμπάουντ και 4 ασίστ.