EUROCUP

Στην παράταση η Ούνικς του Πρίφτη

UNICS KAZAN BC

Η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη μπήκε με το "δεξί" στη β' φάση του EuroCup και στο 2018, καθώς νίκησε στην παράταση (κ.α. 77-77) με 88-84 την Βιλερμπάν.

Η Ούνικς Καζάν και η Βιλερμπάν στην πρεμιέρα της β' φάσης του EuroCup χρειάστηκαν την παράταση (κ.α 77-77) για να λύσουν τους λογαριασμούς τους, με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη και του τραυματία Κώστα Καϊμακόγλου να παίρνει τελικά τη νίκη με 88-84.

Ο Αντόν Πονκρασόφ (14 πόντοι, 1/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 12/13 βολές, 2 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), ο Μέλβιν Ετζίμ (11 πόντοι, 1/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα) και Στεφάν Λάσμε (15 πόντοι, 4/9 δίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 λάθος, 4 τάπες) ήταν οι κορυφαίοι της Ούνικς Καζάν, ενώ για την Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Τζον Ρόμπερσον (20 πόντοι, 1/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη). Ο άλλοτε γκαρντ του Παναθηναϊκού Superfoods, Εϊ Τζέι Σλότερ (17 πόντοι, 2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/6 βολές) είχε θετική παρουσία, αλλά στην τελευταία της ομάδας του υπέπεσε σε λάθος.

Οι γηπεδούχοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα βρίσκονταν σε θέση οδηγού, αλλά οι φιλοξενούμενοι κάνοντας επιμέρους σκορ 15-26 στην τέταρτη περίοδο έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, καθώς ο Τζαμάρ Σμιθ στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας του αγώνα αστόχησε. Ο Κίνο Κόλομ στο 44' ευστόχησε σε τρίποντο για το 84-81, αλλά ο Τζον Ρόμπερσον απάντησε με το ίδιο τρόπο για την Βιλερμπάν (84-84, 44:17). Ο Τζαμάρ Σμιθ 21'' πριν από το φινάλε έκανε το 86-64, ενώ στη συνέχεια ο Εϊ Τζέι Σλότερ υπέπεσε σε λάθος κι έδωσε την ευκαιρία στον Αντόν Πονκρασόφ να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα από την γραμμή των βολών.

Δεκάλεπτα: 22-16, 40-36, 62-51, 77-77 (κ.α.), 88-77.