EUROCUP

Όλντενμπουργκ - Προμηθέας 72-97: Πρώτος και καλύτερος με επιβλητική εμφάνιση

EURO CUP / ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ - ΜΠΡΕΣΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Ο Προμηθέας πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση νίκησε την Όλντενμπουργκ στη Γερμανία με 97-72 και πέρασε ως πρώτος από τον όμιλο τους στους "8" του EuroCup.

Στα προημιτελικά του EuroCup ως πρώτος και καλύτερος από τον όμιλο του μετά την επιβλητική εκτός έδρας νίκη επί της Όλντενμπουργκ και στη Γερμανία με 97-72 προκρίθηκε ο Προμηθέας. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν εξαιρετική, είχε εκπληκτικά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα και πήρε μια πανάξια πρόκριση. Στην επόμενη φάση ο Προμηθέας θα υποδεχτεί την Τόφας (17-25/3) με πλεονέκτημα έδρας σε best-of-three σειρά, ενώ η Βενέτσια που επικράτησε εκτός εδρας της Μπρέσια (93-88) θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα την Ουνικάχα Μάλαγα.

O MVP

Ο καλύτερος για τον Προμηθέα ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς έχοντας "double-double" καθώς πέτυχε 19 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ σε 24:53'' συμμετοχής. Ο σέντερ της ομάδας της Πάτρας μάλιστα είχε 3/5 τρίποντα και ήταν αυτός που πήρε στην αρχή από το χέρι τον Προμηθέα και του έδωσε το προβάδισμα.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η ομάδα της Πάτρας μάζεψε 41 ριμπάουντ έναντι 24 των γηπεδούχων ενώ είχε και 29 ασίστ έναντι 17 των Γερμανών στα δύο στατιστικά που ξεχώρισαν για τους Πατρινούς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι από το πρώτο λεπτό. Με μπροστάρηδες τους Αγραβάνη, Μαυροκεφαλίδη και Κασελάκη δεν άφησε στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν τίποτα από την αναμέτρηση. Στο 6' το σκορ ήταν στο 16-10 υπέρ της ομάδας της Πάτρας που έπαιζε τρομερή άμυνα και κρατώντας αρκετά χαμηλά στο σκοράρισμα τους Γερμανούς. Με τρίποντο του Κασελάκη στο 9' ο Προμηθέας διαμόρφωσε το 25-14 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 27-16.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά με τον Χολ να παίρνει μπροστά στο δεύτερο δεκάλεπτο και τους Κασελάκη, Μαυροκεφαλίδη να συνεχίζουν από εκεί που σταμάτησαν συνέχισε να κρατάει τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους. Στο 15' το σκορ ήταν στο 39-28 υπέρ των Πατρινών ενώ στην εξίσωση μπήκε και ο Φίλερ που στο 18' ανέβασε τη διαφορά στο +15 υπέρ του Προμηθέα. Στη λήξη του ημιχρόνου ο Κασελάκης ευστόχησε και έκανε το 56-38.

Η Όλντενμποργκ προσπάθησε στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου να μειώσει το σκορ αλλά ο Μαυροκεφαλίδης ήταν και πάλι εκεί και στο 24' έκανε με νέο τρίποντο το 61-43 για τον Προμηθέα. Ο Χολ πήρε σειρά στο σκοράρισμα και με οκτώ συνεχόμενους πόντους διατήρησε τη διαφορά των Πατρινών στο +20 στο 28'. Στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Φίλερ μπήκε και αυτός στην εξίσωση και ο Προμηθέας έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 80-58.

Όπως ήταν λογικό και οι δύο ομάδες κατάλαβαν πως το παιχνίδι κάπου εκεί είχε τελειώσει. Ο Προμηθέας όμως συνέχισε να παίζει σοβαρά και να ανεβάζει και άλλο το σκορ στο 32' κάνοντας το 82-58. Ενώ ο Φίλερ που ήταν ζεστός από το τρίτο δεκάλεπτο με ένα ακόμη τρίποντο αύξησε και πάλι τη διαφορά. Μάλιστα στο 35' της αναμέτρησης ο Γιατράς έριξε στο ματς τον Μαντζούκα και λίγο αργότερα τον Μπαζίνα. Και οι δύο νεαροί μάλιστα κατάφεραν να σκοράρουν και να συμβάλουν και αυτή στη μεγάλη νίκη του Προμηθέα με το τελικό 97-72.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στη "Λαρτζ Αρίνα" βρέθηκαν αρκετοί φίλαθλοι των Γερμανών για να στηρίξουν την προσπάθεια της Όλντενμπουργκ κόντρα στον Προμηθέα. Φυσικά δεν μπόρεσαν να επηρεάσουν την εξέλιξη του αγώνα καθώς η ομάδα της Πάτρας πήρε το προβάδισμα από το πρώτο λεπτό και δεν τους άφησε να... μπουν στο παιχνίδι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαντίλα, Νέντοβιτς, Χάτζιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-27, 38-56, 58-80, 72-97

ΟΛΝΤΕΝΜΠΟΥΡΓΚ (Ντρίγιεντσιτς): Μουρ, Χομπς 10, Τάντα, ΜακΚλέιν 1, Κέσεν 10, Αμέιζ 9, Πόλντινγκ 9, Μαχάλμπασιτς 16, Σβέτελμ 5, Λάρσον 12.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Μπελ, Μπαμπ 1, Χολ 20 (2/2 τρίποντα), Λίποβι 3, Αγραβάνης 11 (10 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 19 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Κασελάκης 17 (3/4 τρίποντα), Μάτζαρης, Φίλερ 15 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Τζόουνς 6, Μαντζούκας 2, Μπαζίνας 3.

Τα ομαδικά στατιστικά της Όλντενμπουργκ: 19/32 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 13/22 βολές, 24 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 3 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 20 /30 δίποντα, 15/32 τρίποντα, 12/15 βολές, 33 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 8 επιθετικά), 29 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 9 λάθη