EUROCUP

Με Χογκ η Τρέντο, ο εμφύλιος στην Νταρουσάφακα

EUROCUP

Η Τρέντο με οδηγό τον Ντάστιν Χογκ έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 83-72 επί της Τσεντεβίτα στην πρεμιέρα της β' φάσης του EuroCup, ενώ η Νταρουσάφακα κυριάρχησε απέναντι στην Γαλατάσαραϊ, της οποίας επιβλήθηκε με 84-65 εκτός έδρας.

Η Τρέντο ύστερα από εντυπωσιακή εμφάνιση του Ντάστιν Χογκ νίκησε με 83-72 την Τσεντεβίτα, ενώ η Νταρουσφάκα επικράτησε της Γαλατάσαραϊ στο Σινάν Ερντέμ με 84-65.

Η Τσεντεβίτα στην αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου του EuroCup είχε τον έλεγχο για ένα ημίχρονο (13-23 στο 10' και 31-42 στο 20΄), αλλά η ιταλική ομάδα έκανε την ανατροπή. Η Τρέντο μείωσε σε 56-62 στο 30΄και κάνοντας επιμέρους σκορ 27-10 στην τέταρτη περίοδο, έφτασε στη νίκη με 83-72. Ο γνώριμός μας από την θητεία του στη Κηφισιά (2015-16), Ντάστιν Χογκ έβαλε την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του, καθώς σημείωσε 27 πόντους με 13/16 δίποντα και 1/4 βολές, πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ κι έκανε 2 κλεψίματα σε 29:38 συμμετοχής. Οι επίσης γνώριμοί μας, Ρόκο Λένι Ούκιτς (Παναθηναϊκός Superfoods 2012-14, AEK 2016-17) και Ντεμέτρις Νίκολς (Παναθηναϊκός Superfoods 2016-17) σημείωσαν από 15 πόντους έκαστος και ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Τσεντεβίτα, η οποία πάλεψε, αλλά έμεινε από δυνάμεις.

Η Νταρουσάφακα στον 1ο όμιλο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Γαλατάσαραϊ, καθώς έκανε... περίπατο στο ντέρμπι και πήρε την εκτός έδρας νίκη με 84-65. Ο Τζαουάν Τζόνσον (28 πόντοι, 13/19 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 λάθη, 3 τάπες) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, οι οποίοι μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (17-15) πάτησαν το... γκάζι κι έφτασαν με άνεση στη νίκη. Ο Ντουάιτ Χάρντι σημείωσε 15 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων.