EUROCUP

Η Ρίγα σταμάτησε το αήττητο του Ολυμπιακού

Η Ρίγα νίκησε τον Ολυμπιακό 78-72 στο κλειστό της Γλυφάδας και τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα στο Eurocup γυναικών.

Αήττητο ήταν και... πάει για τον Ολυμπιακό στο Eurocup γυναικών. Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη υπέστη την πρώτη της ήττα στη φετινή διοργάνωση , καθώς η Ρίγα επικράτησε με 78-72 στο κλειστό της Γλυφάδας, εκμεταλλευόμενη τη μεγάλη ευστοχία της πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. (11/23), την εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας (25 ασίστ) και τα εννέα παραπάνω ριμπάουντ που μάζεψε στο παιχνίδι.

Οι Αντερσον (21 πόντοι), Μακόλεϊ (15 πόντοι), Καλτσίδου (12 πόντοι) και Σωτηρίου (12 πόντοι, 3/3 σουτ, 5/5 βολές) ήταν οι παίκτριες που σήκωσαν όλο το βάρος στο σκοράρισμα από πλευράς Ολυμπιακού, ο οποίος ήταν άστοχος στα τρίποντα (3/13) και δεν προηγήθηκε ποτέ μετά το 21ο λεπτό. Ένα επιμέρους 1-9 της Ρίγα στα μέσα της τρίτης περιόδου έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι. Σε εκείνο το σημείο οι Λετονές μετέτρεψαν το 47-50 σε 48-59 και δεν έχασαν ποτέ ξανά το προβάδισμα από εκεί και πέρα.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ρίξει τη διαφορά μέχρι τους τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (47-51) και να πλησιάσει ακόμα περισσότερο στο τέταρτο δεκάλεπτο (64-66 στο 37' και 72-74 στα 27''), ωστόσο η Ρίγα είχε 8/8 ελεύθερες βολές στα τελευταία τρία λεπτά και κράτησε σφιχτά μία νίκη που της δίνει μεγάλο προβάδισμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον πρώτο όμιλο του Eurocup. Ο Ολυμπιακός, από την άλλη, παραμένει το φαβορί για τη δεύτερη θέση και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-38, 57-61, 72-78

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Μάζιτς 3, Σταμάτη, Χατζηνικολάου 9 (5 ασίστ), Νικολοπούλου, Σωτηρίου 12, Αντερσον 21, Μακόλεϊ 15, Σπυριδοπούλου, Καλτσίδου 12 (6 ριμπάουντ).

Ρίγα (Ζίμπαρτς): Πέντι 9 (5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Εϊμπέλε 5, Μπάσκο-Μελνμπάρντε 18 (8 ριμπάουντ), Βεϊντέρε 2, Στιούαρτ 10 (10 ριμπάουντ), Κραστίνα 22 (6/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μάλοτ 8, Κρεσλίνα, Εγκλίτε 4.

* Ο άλλος αγώνας του 1ου ομίλου θα διεξαχθεί την Πέμπτη (26/10) μεταξύ της Μπεσίκτας και της Γκορζόβ, δύο ομάδες που δεν έχουν ακόμα νίκη στη διοργάνωση.