EUROBASKET

Το πανόραμα της 3ης ημέρας του Eurobasket

Η Ρωσία πέτυχε τη νίκη της ημέρας, επικρατώντας της Σερβίας με 75-72. Η Σλοβενία κατέβαλε τη Φινλανδία στο άλλο ματς που κρίθηκε στο τέλος. Περίπατοι των φαβορί στα υπόλοιπα 9 παιχνίδια (VIDEOS).

Ήταν ο πρώτος (από τους δύο) μαραθώνιος 12 αγώνων του φετινού Eurobasket και περιείχε από... θρίλερ που κρίθηκαν στο τελευταίο σουτ, μέχρι περιπάτους που είχαν ουσιαστικά "τελειώσει" από το πρώτο ημίχρονο. Εκπλήξεις, πάντως, δεν είδαμε πολλές στο πλαίσιο της 3ης ημέρας, με εξαίρεση τη σπουδαία νίκη της Ρωσίας επί της Σερβίας, ένα αποτέλεσμα που έμπλεξε πολύ τον 4ο όμιλο.

Στον 1ο όμιλο η Σλοβενία νίκησε στο πιο συγκλονιστικό παιχνίδι της ημέρας τη Φινλανδία, ενώ η Πολωνία συνέτριψε την Ισλανδία. Στον 2ο όμιλο η Λιθουανία εξέθεσε για δεύτερη συνεχόμενη ημέρα το Ισραήλ, ενώ η Ιταλία επικράτησε με άνεση της Ουκρανίας και η Γερμανία κατέβαλε τη Γεωργία, παραμένοντας αήττητη.

Τα φαβορί έκαναν περιπάτους σε όλα τα παιχνίδια στον 3ο όμιλο. Ειδικά οι Ισπανοί, που έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα 33 πόντων και διέλυσαν τους Τσέχους 93-56. Εύκολα επικράτησαν στα άλλα δύο ματς το Μαυροβούνιο (επί της Ουγγαρίας) και η Κροατία (επί της Ρουμανίας), ενώ τις πρώτες νίκες τους σημείωσαν στον 4ο όμιλο η Λετονία (επί του Βελγίου) και η Τουρκία (επί της Μεγάλης Βρετανίας).

Το πανόραμα του Eurobasket (3η μέρα):

1ος όμιλος

Τα αποτελέσματα

Πολωνία-Ισλανδία 91-61: Έκανε "σεφτέ" η Πολωνία

Ελλάδα-Γαλλία 87-95: Ένα δεκάλεπτο δεν ήταν αρκετό για την Ελλάδα, που ηττήθηκε από τη Γαλλία

Φινλανδία-Σλοβενία 78-81: Show Ντράγκιτς και νίκη της Σλοβενίας επί της Φινλανδίας

2ος όμιλος

Γεωργία-Γερμανία 57-67: 2/2 η Γερμανία, νίκησε με MVP τον Σρέντερ τη Γεωργία του Ζούρου

Ουκρανία-Ιταλία 66-78: Ιταλική νίκη από τα 6μ75

Ισραήλ-Λιθουανία 73-88: Έκαναν πλάκα στο Ισραήλ οι Λιθουανοί