EUROBASKET

Στα ημιτελικά οι ασταμάτητοι Σέρβοι

Η Σερβία κέρδισε την μαχητική Τσεχία με 89-75 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά, έχοντας για κορυφαίους τους απολαυστικούς Τεόντοσιτς (14ασ, 12π), Έρτσεγκ (20π) και Μπιέλιτσα (14π, 10ρ).

Έβδομη σερί νίκη για τους ασταμάτητους σε αυτό το Ευρωμπάσκετ Σέρβους, οι οποίοι συνεχίζουν με εντυπωσιακό τρόπο την αήττητη πορεία τους στη διοργάνωση. Οι "πλάβι" κέρδισαν τους μαχητικούς έως και την τρίτη περίοδο Τσέχους με σκορ 89-75, παίρνοντας με αυτόν τον τρόπο την πρόκριση στα ημιτελικά του τουρνουά. Επόμενος ντίπαλος τους ο νικητής από το παιχνίδι Λιθουανία - Ιταλία. Οι παίκτες του κόουτς Τζόρτζεβιτς, για ακόμη ένα ματς, συνδύασαν την ουσία με το θέαμα στο παιχνίδι τους, παίζοντας απολαυστικό μπάσκετ.

O MVP

Ο Έρτσεγκ ήταν εντυπωσιακός στην επίθεση, όντας ο πρώτος σκόρερ (20π, 6/7δ) για τους "πλάβι", ο Μπιέλιτσα έκανε και πάλι μεγάλο παιχνίδι (14π, 10ρ), εξαιρετικός και ο Ραντούλιτσα (16π, 5ρ0, αλλά ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν ο MVP της αναμέτρησης, κάνοντας... όργια κυρίως στη δημιουργία με 14 ασίστ, αλλά και στην επίθεση (12π). Ο Σέρβος γκαρντ οργάνωσε μαεστρικά το παιχνίδι της ομάδας του, ακινητοποιώντας αρκετές φορές την άμυνα των Τσέχων με τις αριστουργηματικές πάσες του.

Το στατιστικό του αγώνα

Πέρα από τις 14 (!) ασίστ του Μίλος Τεόντοσιτς, οι Σέρβοι κυριάρχησαν μέσα στη ρακέτα και στην επίθεση είχαν 73% στα δίποντα με 24/33 προσπάθειες.

Το που κρίθηκε το παιχνίδι

Οι Τσέχοι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, άντεξαν και στη τρίτη περίοδο με τους δραστήριους Σατοράνσκι και Βέσελι, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Σέρβοι έδειξαν χαρακτήρα, βρήκαν λύσεις στην επίθεση, εκτόξευσαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό και με αυτόν τον τρόπο "σφράγισαν" την πρόκριση στα ημιτελικά.

Το ματς

Οι Τσέχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, έβγαζαν ενέργεια στο παιχνίδι τους και αξιοποιώντας κυρίως τους Σιλμπ και Βέσελι στην επίθεση πήγαν στο +7 (7-14) στο 6', ξαφνιάζοντας τους Σέρβους, με τους Τσέχουνς να ελέγχουν τον ρυθμό. Οι Σέρβοι ακολούθως αντέδρασαν, πίεσαν περισσότερο, έβγαλαν άμυνες και κατάφεραν να φτάσουν την παρέα του Σατοράνσκι στο σκορ, έχοντας για αιχμή του δόρατος τον Μάρκοβιτς, με τη πρώτη περίοδο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 21-21.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν και πάλι κοντά στο σκορ, με τους Σέρβους να φτάνουν στο +5 (34-29) στο 16' με τους Ραντούλιτσα και Νέντοβιτς. Οι Τσέχοι όμως δεν επηρεάστηκαν από την αγωνιστική άνοδο των Σέρβων, καθώς παίζοντας ωραίο μπάσκετ, διαβάζοντας σωστά τις φάσεις, και έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας, ισοφάρισαν σε 36-36 με τρίποντο του Χρούμπαν. Ακολούθησε η ώρα του Έρτσεγκ, ο οποίος με σουτ από τα 6.75 μέτρα και με έμμεσο τρίποντο "έγραψε" το 42-36, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους "πλάβι" να προηγούνται με 45-42.

Η Σερβία μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο μέρος και πήγε στο +7 (51-44) με τον δραστήριο Ραντούλιτσα, έχοντας βρει ρυθμό στο παιχνίδι της. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες άρχισαν διαγωνισμό... τριπόντων, με τους "πλάβι" να "εκτελούν", διαμορφώνοντας το 60-53 με τον Μπιέλιτσα, με την διαφορά να φτάνει και το +10 (63-53). Με μπροστάρηδες όμως τους εξαιρετικούς Σατοράνσκι και Βέσελι οι Τσέχοι αντέδρασαν, μειώνοντας σε 67-63 στο 30', παραμένοντας ζωντανοί μέσα στο παιχνίδι.

Στην τελευταία περίοδο, οι Σέρβοι πήγαν στο +9 (75-64) με τον εντυπωσιακό Τεόντοσιτς που έφτασε τους 10 πόντους και τις 14 ασίστ στο 34'. Οι Βέσελι και Σατοράνσκι έκαναν ό,τι μπορούσαν, αλλά ο σπουδαίος Μπιέλιτσα με τρίποντο "έγραψε" το 80-70 και ακολούθως οι Έρτσεγκ και Μπογκντάνοβιτς ανέβασαν την διαφορά στο +15 (87-72) στο 38'. Οι "πλάβι" με αυτόν τον τρόπο "σφράγισαν" τη νίκη, με τους Σέρβους να κερδίζουν τους Τσέχους με σκορ 89-75, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 45-42, 67-63, 89-75

Ανά δεκάλεπτο: 21-21, 24-21, 22-21, 22-12

Σερβία: Τεόντοσιτς 12 (14ασ), Σιμόνοβιτς, Κούζμιτς, Μπογκντάνοβιτς 6, Μπιέλιτσα 14 (10ρ), Μάρκοβιτς 11, Κάλινιτς 2, Νέντοβιτς 8, Μιλοσάβγεβιτς, Ραντούλιτσα 16, Έρτσεγκ 20 (3/4τρ), Μιλουτίνοφ.

Τσεχία: Μπέντα 2, Άουντα, Πούμπρια 5, Χρούμπαν 5, Σατοράνσκι 20 (3/5τρ), Βελς 4, Χρούσκα 5, Μπάρτον, Γιέλινεκ, Σίρινα, Σιλμπ 11, Βέσελι 23.