EUROBASKET

Σλοβενία - Πολωνία 61-71

Η Πολωνία νίκησε την Σλοβενία για την πέμπτη αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ με 71-61. Οι Σλοβένοι τερμάτισαν στην τρίτη θέση πίσω από Ισπανία και Κροατία.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Πολωνία, η οποία επικράτησε της οικοδέσποινας Σλοβενίας

Ο πρωταγωνιστής

Ο Κελάτι ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/4 δίποντα και 5/7 τρίποντα.

Ο αριθμός της ημέρας

Οι Σλοβένοι είχαν μόλις οκτώ ασίστ στο παιχνίδι απέναντι στους Πολωνούς, ενώ οι αντίπαλοι τους τις υπερδιπλάσιες (17).

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το 44% (11/25) στα τρίποντα των Πολωνών, δυσκόλευε κάθε προσπάθεια των Σλοβένων να μειώσουν στο παιχνίδι.

Οι Πολωνοί αιφνιδίασαν τους Σλοβένους, παίρνοντας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το προβάδισμα στο σκορ. Οι Σλοβένοι πίστευαν ότι θα έχουν πιο εύκολο έργο κόντρα στους αποκλεισμένους Πολωνούς, με την... παρέα του Λάμπε να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (19-17). Στην δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με +8 (28-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Πολωνοί αύξησαν την διαφορά τους από τους Σλοβένους (42-53) για να πάρουν τελικά το θετικό αποτέλεσμα με 71-61 και να κλείσουν τις υποχρεώσεις τους με νίκη στο φετινό Ευρωμπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-36, 42-53, 61-71.

Σλοβενία (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ, Λάκοβιτς 4, Μπάλαζιτς 7(1), Γιοκσίμοβιτς 2, Μούριτς, Μπλάζιτς 2, Νάχμπαρ 5, Γ. Ντράγκιτς 9(1), Ζ. Ντράγκιτς 5(1), Λόρμπεκ 13(3), Βίντμαρ 6, Μπέγκιτς 8.

Πολωνία (Μπάουερμαν): Καρνόβσκι, Κελάτι 21(5), Λάμπε 8, Σζουμπάργκα, Ζαμοϊνσκι 4, Πονίτκα, Ιγκνέρσκι 6(2), Βαζνίσκι 6(2), Γκόρτατ 19, Χρικάνιουκ, Κόζαρεκ 7(1).