EUROBASKET

Σερβία - Ισπανία 60-90

Περίπατο έκανε η Ισπανία απέναντι στην Σερβία, καθώς έφτασε στη νίκη με 90-60 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ. Στο 26' η διαφορά άγγιξε τους 40 πόντους (29-69) vid

Η Ισπανία δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στην Σερβία, καθώς επικράτησε με 90-60 και πήρε το "εισιτήριο" για τα ημιτελικά.

Οι παίκτες του Ορένγκα έλεγξαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς, η οποία δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του ματς να διεκδικήσει τη νίκη.

Με αυτόν τον τρόπο η Ισπανία βρίσκεται για όγδοη διαδοχική φορά μεταξύ των τεσσάρων κορυφαίων ομάδων της Ευρώπης. Οι Ισπανοί στους "4" θα αντιμετωπίσουν τον νικητή μεταξύ στην Σλοβενία και τη Γαλλία.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, ενώ είχε 2/3 βολές, 7/11 δίποντα και 2/5 τρίποντα, μάζεψε 4 ριμπάουντ και είχε 1 κλέψιμο.

Ο αριθμός της ημέρας

Η Ισπανία σούταρε από τη γραμμή των 6μ.75 με ποσοστό που έφτασε το 52%, έχοντας 13/25 τρίποντα.

Πού κρίθηκε το παιχνίδι

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης οι Ισπανοί δε άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Σέρβους...

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν φορτσάτοι την αναμέτρηση, επέβαλαν το παιχνίδι τους και κατάφεραν να πάρουν από τα πρώτα λεπτά του ματς διαφορά ασφαλείας από τους Σέρβους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Ο Μπογκντάνοβιτς μείωσε σε 5-17 για την Σερβία, με τον Ρόντι Φερνάντεθ, έπειτα από σουτ τριών πόντων να πετυχαίνει το 5-21, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 1/2 βολές ανέβασε την διαφορά στους 24 πόντους (17-41) για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 23-48, ύστερα από εύστοχο τρίποντο του Αγκιλάρ.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην τρίτη περίοδο, καθώς οι Ισπανοί διατήρησαν την διαφορά τους πάνω από τους 20 πόντους (39-73) για να φτάσουν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 90-60, εξασφαλίζοντας παράλληλα και την πρόκριση τους για τα ημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 5-21, 23-48, 39-73, 60-90.

Σερβία (Ίβκοβιτς): Νέντοβιτς 6, Νεμάνια Κρστιτς 3(1), Μίτσιτς 8(1), Μπογκντάνοβιτς 2, Μπιέλιτσα 2, Κάλινιτς 2, Γκάγκιτς 7, Νέναντ Κρστιτς 4, Άντσουσιτς 11(2), Κάτιτς 11, Στίματς 4.

Ισπανία (Ορένγκα): Αγκιλάρ 8(2), Ρούντι Φερνάντεθ 19(4), Σέρχιο Ροντρίγκεθ 22(2), Ρέι, Καλντερόν 3(1), Ρούμπιο 5(1), Κλαβέρ 9(1), Σαν Εμετέριο 6, Γιουλ 5(1), Γκασόλ 7, Γκάμπριελ 4, Μουμπρού 2.