EUROBASKET

Παλικαρίσια νίκη η Γεωργία, εκτός "16άδας" το Ισραήλ

Με πρωταγωνιστή τον Μάικλ Ντίξον η Γεωργία νίκησε στην παράταση το Ισραήλ 104-91 και άφησε τους διοργανωτές του 2ου ομίλου μαθηματικά εκτός της φάσης των "16".

Η Γεωργία είναι ακόμα ζωντανή! Η ομάδα του Ηλία Ζούρου, παρότι ακολουθούσε στο σκορ σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, κατόρθωσε να νικήσει το Ισραήλ στην παράταση 104-91 και να παραμείνει στο "κόλπο" για την πρόκριση στους "16" του Eurobasket. Για να το καταφέρει βέβαια θα πρέπει είτε να νικήσει αύριο την Ιταλία (τότε θα τερματίσει 3η), είτε να ηττηθεί η Ουκρανία από το αδιάφορο Ισραήλ, το οποίο έμεινε εκτός συνέχειας μετά την ήττα αυτή.

Οι Γεωργιανοί μάζεψαν 50 ριμπάουντ έναντι μόλις 22 των Ισραηλινών και με τους Σενγκέλια, Πατσούλια, Σανάτζε να δείχνουν το δρόμο, κατόρθωσαν να ανατρέψουν διαφορά 10 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα, θα μπορούσαν να έχουν "καθαρίσει" και το παιχνίδι από την κανονική διάρκεια, εάν είχε καταλογιστεί φάουλ στον Πατσούλια (από δύο παίκτες του Ισραήλ) λίγο πριν από τη λήξη, σε προσπάθεια για λέι-απ, κι ενώ λίγο πριν ο Κάσπι είχε απαντήσει (στα 6,2'') στο τρίποντο του Ντίξον, που έκανε το σκορ 87-89 στα 11,6''.

Παρά τον εμφανή εκνευρισμό τους για την τελευταία φάση του κανονικού αγώνα, η ομάδα του Ηλία Ζούρου έκανε τη δουλειά της στην παράταση. Εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους. Η Γεωργία έκανε επιμέρους 15-2 στο έξτρα πεντάλεπτο και πήρε τη νίκη που χρειαζόταν ώστε να συνεχίσει να ελπίζει για πρόκριση στους "16". Όλα πάντως θα κριθούν στους αυριανούς αγώνες Γεωργία-Ιταλία και Ουκρανία-Ισραήλ...

Οι διαιτητές: Ζουράποβιτς, Γιλμάζ, Βοΐνοβιτς

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 49-47, 70-67, 89-89 (κ.α.), 91-104

Ισραήλ (Έντελσταϊν): Χάουελ 19, Ντόουσον, Μέκελ 23 (5ασ.), Ελιγιάχου 14 (6ασ.), Κάσπι 16 (6ρ.), Πνίνι 3, Καντίρ, Μπλέιζερ 8, Τίμορ 6, Ζάλμανσον, Οχαγιόν 2.

Γεωργία (Ζούρος): Ντίξον 18 (7ασ.), Γκαμκρελίτζε, Πατσούλια 19 (11ρ.), Τσιντσάτζε, Σερμαντίνι 9 (8ρ.), Σανάτζε 17, Μαρκοϊσβίλι 11, Μπερισβίλι 3, Σενγκέλια 25 (19ρ., 4ασ.), Λονταρίτζε.