EUROBASKET

Νίκη σε πέντε λεπτά η Λετονία με "13άρι" του Στρέλνιεκς

Το δίδυμο των Κρίσταπς Πορζίνγκις (27π.) και Γιάνις Στρέλνιεκς (13ασ.) έκανε τρομερή δουλειά για τη Λετονία, η οποία επικράτησε του Βελγίου για τον Δ' Όμιλο (92-64). Πέντε λεπτά χωρίς καλάθι στη δ' περίοδο τα "λιοντάρια" που είδαν το -5 να γίνεται -28 σε αυτό το διάστημα!

Με τους Κρίσταπς Πορζίνγκις (27π.) και Γιάνις Τίμα (27π.) σε ρόλο εκτελεστών και τον Γιάνις Στρέλνιεκς (13ασ.) σε αυτόν του δημιουργού, η Λετονία επικράτησε του Βελγίου (92-64) για τη δεύτερη αγωνιστική μέρα του Δ' Ομίλου της Κωνσταντινούπολης. Ένα αποτέλεσμα που δίνει στην ομάδα του Άιναρς Μπαγκάτσκις να ελπίζει σε πρόκριση ( θυμίζουμε ότι στην πρεμιέρα ηττήθηκε από τη Σερβία ).

Μετά το ισορροπημένο α' δεκάλεπτο, η Λετονία βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει στο σκορ, χρησιμοποιώντας ως πολιορκητικό κριό τον σταρ των New Yorks Knicks (18π. στο ημίχρονο). Ακόμη κι αν το περιφερειακό σουτ δεν ήταν το... φόρτε τους, οι παίκτες της λετονικής ομάδας διατηρούσαν το προβάδισμα στη διάρκεια του αγώνα, με το Βέλγιο να αντιδρά στο φινάλε της γ' περιόδου (63-55).

Η αντίσταση των "λιονταριών" δεν κράτησε παραπάνω όμως, αφού στην τελευταία περίοδο ήρθε η κατάρρευση. Το τρίποντο του Πιερ Ζιλέ στο 32ο λεπτό (για το -5) ήταν η αρχή του τέλους για το Βέλγιο, το οποίο εν συνεχεία έμεινε χωρίς καλάθι για πέντε λεπτά. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να εκτοξευθεί η διαφορά στο +28 (86-58) για τη Λετονία, η οποί εν τέλει επικράτησε με 92-64.

Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις (27π. με 8/16 σουτ, 11/12 βολ.), ο Γιάνις Τίμα (27π. με 10/14 σουτ, 3/3 βολ.) και ο Γιάνις Στρέλνιεκς (9π., 13ασ.) έκαναν όλη τη δουλειά για τη λετονική ομάδα, που είχε 31 ασίστ (!) στο παιχνίδι. Από την άλλη, το καταστροφικό πεντάλεπτο στη δ' περίοδο "σκότωσε" τις ελπίδες του Βελγίου για το 2/2, με τον Αξέλ Ερβέλ (12π.) να είναι ο μοναδικός παίκτης της ομάδας του που σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων.

Παρεμπιπτόντως, οι 13 τελικές πάσες που έδωσε ο Γιάνις Στρέλνιεκς στην αναμέτρηση αποτελούν ρεκόρ καριέρας με τα χρώματα της εθνικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 47-33, 63-55, 92-64.

ΛΕΤΟΝΙΑ (Μπαγκάτσκις): Πορζίνγκις 27 (8/13 δίπ., 0/3 τρίπ., 11/12 βολ.), Μπλουμς 2 (1/6 σουτ), Μπερτάνς 10 (2), Τίμα 27 (6/6 δίπ., 4/8 τρίπ., 3/3 βολ., 7 ριμπ.), Σμιτς 2, Γιανιτσένοκς, Στρέλνιεκς 9 (1 τρίπ., 13 ασ.), Σκέλε, Γκρατζούλις 6, Πέινερς 4, Μέιερς 5.

ΒΕΛΓΙΟ (Κάστεελς): Λεκόμτ 3 (1), Βαν Ρόσομ 2 (0/4 σουτ), Ερβέλ 12 (1), Μουεμά 7 (1), Ταμπού 6 (1 τρίπ., 6 ασ.), Σερόν 8, Σαλούμου 4, Ζιλέ 9 (1), Ντε Ζέου 7, Τουμπά, Μπακό 6.

*Για τη Λετονία, δεν αγωνίστηκε ο Ντάβις Μπερτάνς των San Antonio Spurs, για προληπτικούς λόγους.