EUROBASKET

Με Βαλαντσιούνας στα ημιτελικά η Λιθουανία!

Ο Γιόνας Βαλαντσιούνας (26 π., 15 ριμπ.) ήταν συγκλονιστικός κόντρα στην Ιταλία για τη Λιθουανία που επικράτησε με 95-85 στην παράταση και προκρίθηκε στα ημιτελικά του 39ου Eurobasket όπου θα αντιμετωπίσει την αήττητη Σερβία.

Η Λιθουανία συμπλήρωσε το καρέ των ημιτελικών του 39ου Eurobasket μετά το 95-85 επί της Ιταλίας στην παράταση (79-79 κ.α.). Έτσι η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τη Σερβία ενώ η "σκουάντρα ατζούρα" θα παίξει με την Τσεχία για τις θέσεις 5-8.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Ο MVP

Ο τίτλος του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης ανήκει στον Γιόνας Βαλαντσιούνας. Ο σέντερ των Raptors τελείωσε το ματς με 26 πόντους (4/4 βολές, 11/13 δίποντα) ενώ είχε ακόμα 15 ριμπάουντ και 4 κερδισμένα φάουλ σε 38'30".

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Οι Λιθουανοί μοίρασαν 28 ασίστ, αντί 16 των Ιταλών.

Ο Γιόνας Βαλαντσιούνας έδωσε ρυθμό στην επίθεση της Λιθουανίας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη "σκουάντρα ατζούρα", κάνοντας το 8-10 στο 4'17" και φτάνοντας τους 6 προσωπικούς πόντους σε αυτό το διάστημα. Εν συνεχεία ο Ρενάλντας Σεϊμπούτις έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+7) στο πρώτο ημίχρονο για τη "Lietuva", διαμορφώνοντας το 13-20 στα 2'14" πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι Ιταλοί αντέδρασαν άμεσα, "έτρεξαν" σερί 7-0, ισοφάρισαν αρχικά σε 20-20 (9'02") με το τρίποντο του Τσιντσιαρίνι και ακολούθως προηγήθηκαν 24-21 (11'21"), με τον Αραντόρι. Αρκετά ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ιταλούς να διατηρούν ισχνό προβάδισμα με τους Μπαρνιάνι, Τζεντίλε (32-30, 16'06") ωστόσο η Λιθουανία έκλεισε το ημίχρονο στο υπέρ της 36-37 με τον Γιόνας Βαλαντσιούνας, ο οποίος είχε 10 πόντους (2/2 βολ., 4/5 δίπ.) και 9 ριμπάουντ στο πρώτο μέρος!

Το παιχνίδι απέκτησε "τρελό" ρυθμό στην τρίτη περίοδο, με τον Γιανκούνας να στέλνει αρχικά τη διαφορά στο +8 (40-48, 23'26") για τη Λιθουανία και τη "σκουάντρα ατζούρα" να κάνει επιμέρους 12-2, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 52-50 (26'23"), χάρη στο ξέσπασμα του Αντρέα Μπαρνιάνι και τις πρωτοβουλίες του Τζεντίλε! Παρ' όλα αυτά η Λιθουανία προηγήθηκε 59-60 στο 30', με το τρίποντο του Μάντας Καλνιέτις.

Ο αγώνας είχε συγκλονιστική εξέλιξη στο τελευταίο λεπτό, με τον Αραντόρι να μειώνει σε 77-79 από τη γραμμή των βολών. Στην αμέσως επόμενη επίθεση της Λιθουανίας, η μπάλα βγήκε εκτός παρκέ από τα χέρια του Βαλαντσιούνας κι εν συνεχεία ο Γκαλινάρι ισοφάρισε σε 79-79 στα 32" για τη λήξη! Ο Ματσιούλις πήρε πάνω του την επίθεση της "Lietuva" όμως αστόχησε, το ίδιο και ο Μπελινέλι σε προσπάθεια για τρεις κι έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί, ο Γκαλινάρι μείωσε σε 85-90 ωστόσο το τρίποντο του Γιανκούνας (85-93, 44'15") ξέρανε την ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι! Οι βολές του Καλνιέτις διαμόρφωσαν το τελικό 85-95 για τη Λιθουανία που προκρίθηκε στα ημιτελικά και θα αντιμετωπίσει τη Σερβία.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 36-37, 59-60, 79-79 κ.α., 85-95 παρ.

Ιταλία (Πιανιτζιάνι): Μπελινέλι 18 (3), Αραντόρι 8 (1), Τζεντίλε 12, Γκαλινάρι 17 (2), Μπαρνιάνι 21 (1), Κουζίν 4, Μέλι 2, Τσιντσιαρίνι 3 (1), Χάκετ.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Καλνιέτις 14 (2), Ματσιούλις 19 (3), Σεϊμπούτις 6, Γιανκούνας 7 (1), Γιαβτόκας 1, Βαλαντσιούνας 26, Κουζμίνσκας 13 (2), Μιλάκνις 9 (3), Λεκαβίτσιους.