EUROBASKET

Κροατία - Τσεχία 70-53

Η Κροατία πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στην Τσεχία στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε με 70-53 και προκρίθηκε στην β' φάση του Ευρωμπάσκετ (video).

Πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο πραγματοποίησε η Κροατία, η οποία νίκησε την Τσεχία με 70-53.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα... τσέκαρε το "εισιτήριο" της για τη β' φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η Κροατία, μάλιστα μετά τη νίκη της επί της Σλοβενία θα μεταφέρει βαθμούς στη β' φάση, όπου θα αντιμετωπίσει μεταξύ άλλων και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Άντε Τόμιτς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 12 πόντους, 2/5 βολές, 5/9 δίποντα, ενώ μάζεψε και 9 ριμπάουντ, οδηγώντας την ομάδα του στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο αριθμός της ημέρας

Οι Κροάτες πήραν στο παιχνίδι 47 ριμπάουντ, έναντι 27 των Τσέχων, οι οποίοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν πρόβλημα στην ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Από το 40-40 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου στο 54-44 στο 23' για τους Κροάτες που "καθάρισαν" την αναμέτρηση με επιμέρους σκορ 14-4.

Η Τσεχία σε ένα παιχνίδι, όπου τόσο εκείνη όσο και η Κροατία ήθελαν τη νίκη μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να αιφνιδιάσει τους Κροάτες στα πρώτα λεπτά. Παρόλα αυτά, η Κροατία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 17-16. Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 32-33 και πάλι για την ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα.

Οι Κροάτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στην τρίτη περίοδο και αύξησαν σταδιακά την διαφορά τους από την Τσεχία, η οποία δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της ομάδας του Γιάσμιν Ρέπεσα. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, οι Κροάτες συνέχισαν με το ίδιο τέμπο και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με 70-53.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 32-33, 47-42, 70-53.

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 12, Ντρέιπερ 3, Μπογκντάνοβιτς 11(1), Σάριτς 11(2), Ρούντεζ 2, Ούκιτς 3(1), Σίμον 10(2), Μάρκοτα 8(2), Ζόριτς 10, Α. Ντέλας.

Τσεχία (Μπουντίνσκι): Μπέντα, Μπάλβιν 2, Πούμπρλα 19(3), Χρούμπαν 5(1), Σατοράνσκι 9(1), Βελς, Χούσκα 2, Μπάρτον 5(1), Γέλινεκ, Βέσελι 11.

Μάρκοτα: "Πολύ καλή άμυνα"

" Παίξαμε πολύ καλή άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και είχαμε μεγάλη ενέργεια", ήταν τα πρώτα λόγια Νταμίρ Μάρκοτα και πρόσθεσε: " Πήραμε ενέργεια και από τον κόσμο, ο οποίος μας βοήθησε πάρα πολύ".