EUROBASKET

«Καθάρισε» με… 100άρα η Κροατία

Η Κροατία πήρε τη νίκη κόντρα στην Τσεχία με 107-69, σε ματς που δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο, καθώς η ομάδα του Άτσο Πέτροβιτς θα ήταν έτσι κι αλλιώς 2η στον τρίτο Όμιλο. Πλέον, περιμένει την αντίπαλο της στα χιαστί.

Με τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς να κάνει τη διαφορά (25 πόντοι), τον Ντάριο Σάριτς να ακολουθεί κι έχοντας απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ, αλλά και καλά ποσοστά ευστοχίας, η Κροατία “καθάρισε” το παιχνίδι με την Τσεχία (107-69) και πέρασε ως δεύτερη στη φάση των νοκ άουτ του Eurobasket 2017. Αντίπαλος τους στους “16” θα είναι η τρίτη ομάδα από την 4ο Όμιλο.

Ο MVP

Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς δεν χρειάστηκε να μείνει στο παρκέ για περισσότερα από 22 αγωνιστικά λεπτά. Στο διάστημα αυτό πρόλαβε να φορτώσει το αντίπαλο καλάθι με 25 πόντους (4/4 τρίποντα), με τους Τσέχους να μην μπορούν να τον σταματήσουν. Πολύ καλός και ο Ντάριο Σάριτς, που μέτρησε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, επίσης σε 22 λεπτά συμμετοχής.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Οι Κροάτες παρά το γεγονός ότι βαθμολογικά ήταν αδιάφοροι, καθώς είχε καθοριστεί η θέση τους στον τρίτο Όμιλο, δεν έδειξαν σημάδια χαλάρωσης κι έβγαλαν στο παρκέ την ποιότητα του ρόστερ τους. Είναι ανώτερη ομάδα από την Τσεχία, το έδειξαν από τα πρώτα λεπτά και κάθε φορά που οι αντίπαλοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, η Κροατία είχε τις απαντήσεις που έπρεπε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι νικητές ήταν εξαιρετικοί πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Μέτρησαν 13/25 σουτ (52%), ενώ το γενικό τους ποσοστό ευστοχίας έφτασε το 55%. Είναι δεδομένο πως με τέτοια ποσοστά ήταν εξαιρετικά δύσκολο να ηττηθεί η Κροατία, η οποία παράλληλα κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια, με 47 ριμπάουντ έναντι 32 των Τσέχων. Άξιο αναφοράς πως κι οι δύο αντίπαλοι μοίρασαν πάνω από 20 τελικές πάσες (25 η Κροατία, 24 η Τσεχία).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Άτσο Πέτροβιτς ξεκίνησε χωρίς τους Μπογκντάνοβιτς, Σάριτς και Σιμόν, ωστόσο η Κροατία μπήκε από την αρχή σε θέση οδηγού (8-0 στο 10’). Στη συνέχεια, η Τσεχία προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά με την είσοδο των βασικών της παικτών, η Κροατία αποκατέστησε την τάξη και στο 10’ ήταν μπροστά με 28-17. Στο ίδιο έργο θεατές και στο 2ο δεκάλεπτο. Η Τσεχία είχε κάποια καλά διαστήματα, η άμυνα της, όμως, δεν ανταποκρίθηκε στο ελάχιστο κι οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 54-40 για τους Κροάτες. Ο Μπογκντάνοβιτς είχε 17 πόντους σε 12:17 συμμετοχής.

Στην τρίτη περίοδο οι Τσέχοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να μειώσουν στους 10 πόντους (60-50 στο 25’). Η Κροατία, όμως, αντέδρασε εκ νέου και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 60-78. Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με τους Κροάτες να μην αφήνουν κανένα περιθώριο αντίδρασης και να φτάνουν στο θετικό αποτέλεσμα με 107-69.

Τα δεκέλαπετα: 17-28, 40-54, 60-78, 69-107

Τσεχία (Γκίνζμπουργκ): Αούντα 19, Χρούμπαν 15, Σατοράνσκι 2 (6ασ.), Βελς, Παλίζα 12, Σιρίνα 6, Σβρντλικ 10, Πετέρκα 3, Μπόχατσικ, Κριζ 2, Κίζλινκ.

Κροατία (Πέτροβιτς): Κρούσλιν 11 (5ασ.), Πόποβιτς 3, Σιμόν 6 (9ρ., 6ασ.), Σάριτς 18 (10ρ.), Ούκιτς 12 (6ασ.), Πλάνινιτς 2, Μπέντερ 10 (6ρ.), Μπούβα 13 (6ρ.), Ράμγιακ 7 (7ρ.), Μπογκντάνοβιτς 25 (4/4τρ.).