EUROBASKET

Ισπανία-Γαλλία 72-75

Ένα συγκλονιστικός Τόνι Πάρκερ πήρε από το χέρι τη Γαλλία και την οδήγησε στον μεγάλο τελικό του Ευρωμπάσκετ, με τους "τρικολόρ" να νικούν στην παράταση με σκορ 75-72. Την Κυριακή το βράδυ με την Λιθουανία για το χρυσό! (video)

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Γαλλία έκανε το όνειρο πραγματικότητα και απέκλεισε την Ισπανία που για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν το φαβορί.

Εκπληκτικό ματς από τον Τόνι Πάρκερ ο οποίος με τους 32 πόντους του, έγινε ο 2ος σκόρερ στην ιστορία των Ευρωμπάσκετ, αφήνοντας πίσω του τον Ντιρκ Νοβίτσκι.

Ο Αζινσά στο ενάμιση λεπτό πριν το τέλος της παράτασης ισοφάρισε σε 67-67, ενώ στο 1.10'' για τη λήξη έγραψε το 67-69. Στα 42,4'' ο Πάρκερ με νέες βολές έκανε το σκορ 67-71, ενώ ο Ντιό έγραψε με βολές το 69-73, ωστόσο έκανε το φάουλ στην επόμενη φάση στον Ροντρίγκεθ που μείωσε σε 73-72.

Τελικά, ο Ντιό στα 17'' ήταν και πάλι ψύχραιμος γράφοντας το τελικό 75-72! Το σουτ του Μαρκ Γκασόλ στο τέλος δεν βρήκε στόχο και οι Γάλλοι έγιναν ένα κουβάρι πανηγυρίζοντας την πρόκριση για δεύτερη συνεχόμενη φορά στον τελικό του Ευρωμπάσκετ.

Το 2011 έχασαν από την Ισπανία στον τελικό του Ευρωμπάσκετ, πλέον έχουν να αντιμετωπίσουν το βράδυ της Κυριακής (22/9, 10μ.μ.) τη Λιθουανία με στόχο το χρυσό μετάλλιο.

Θυμηθείτε το live του αγώνα Ισπανία-Γαλλία μέσα από το Live Blog του Sport24.gr σε σχολιασμό του Γιάννη Φιλέρη από τη Λιουμπλιάνα.

Ο πρωταγωνιστής

Αυτός ο τίτλος δικαιωματικά ανήκει στον Τόνι Πάρκερ. Ο Γάλλος πόιντ γκαρντ έκανε ό,τι μπορούσε για να φέρει τη Γαλλία στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (22/9) και τα κατάφερε! Σε περισσότερα από 37 λεπτά αγώνα, ο Πάρκερ πέτυχε 32 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και ήταν ο μεγάλος ηγέτης των "τρικολόρ".

Ο αριθμός του αγώνα

Τα 8/10 τρίποντα της Γαλλίας στο β' ημίχρονο κι ενώ στο α' μέρος είχε 0/9! Οι Γάλλοι έμοιαζαν σαν να ξύπνησαν από "λήθαργο" και βρήκαν στόχο έξω από τα 6.75μ., ανατρέποντας διαφορά 14 πόντων!

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στην ψυχραιμία του Ντιό στις βολές. Ο Γάλλος έβαλε 4/4 συνολικά στο τέλος και είχε την ευκαιρία να διορθώσει το λάθος του (φάουλ στον Σέρχιο Ροντρίγκεθ ενώ έβαλε και το καλάθι).

Ισορροπημένο παιχνίδι στο ξεκίνημά του και χαμηλό σκορ από τις δύο ομάδες. Οι Ισπανοί με σερί 6-0 στο τελευταίο δίλεπτο του α' δεκ. μετέτρεψαν το 12-14 σε 18-14 στο 10'. Με το ξεκίνημα της β' περιόδου η Γαλλία ισοφάρισε σε 18-18 με τον Πάρκερ να έχει πετύχει τους 12 από τους 18 πόντους της ομάδας του.

Μόλις ο Πάρκερ έκατσε στον πάγκο για να πάρει κάποιες ανάσες, η Ισπανία βρήκε την ευκαιρία να ξεφύγει στο σκορ, καθώς τα διαδοχικά τρίποντα των Γάλλων δεν βρήκαν στόχο. Η "φούρια ρόχα" όμως ήταν αντίθετα εύστοχη έξω από τα 6.75μ. και με τους Σαν Εμετέριο, Ροντρίγκεθ βρέθηκε στο +11 (29-18) στο 15ο λεπτό του αγώνα.

Μετά από 9 άστοχα σουτ τριών πόντων, η Γαλλία ευστόχησε σε δύο διαδοχικά στο 24' με τον Ντιό να γράφει το 35-29. Ο Ρούντι Φερνάντεθ απάντησε για το 42-33, όμως οι Γάλλοι κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ, μέχρι που ο Γιουλ έγραψε το 49-43 του γ' δεκαλέπτου. Οι "τρικολόρ" μείωσαν σε 52-51, ωστόσο οι Ισπανοί απάντησαν με τον αφηνιασμένο Ρούντι να πετυχαίνει συνεχόμενα καλάθια (60-53).

Οι Γάλλοι όμως είχαν πάρει φωτιά με 8/10 τρίποντα στο β' ημίχρονο, ενώ ο Πάρκερ ισοφάρισε σε 61-61 στο 37'. Στα 2.04'' πριν το τέλος ο Πάρκερ έδωσε προβάδισμα στη Γαλλία (65-64), ενώ ο Αζινσά ήταν εκείνος που έστειλε το ματς στην παράταση (65-65), καθώς καμία ομάδα δεν σκόραρε έκτοτε (τάπα στον Πάρκερ, άστοχο τρίποντο του Καλδερόν).

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-20, 49-43, 65-65(κ.α.), 72-75

Ισπανία (Ορένγκα): Αγκιλάρ 3(1), Φερνάντεθ 17(2), Ροντρίγκεθ 11(2), Ρέι 2, Καλδερόν 4, Ρούμπιο 2, Κλαβέρ 3, Σαν Εμετέριο 5(1), Γιουλ 6(1), Γκασόλ 19 (9ριπ), Μουμπρού.

Γαλλία (Κολέ): Λοβέρν 2, Μπατούμ 3(1), Ντιό 10(2), Πετρό 2, Καουντί, Πάρκερ 32(3), Πιετρούς 5(1), Ντε Κολό 3(1), Ντιαό 8(1), Αζινσά 3, Ζελαμπάλ 7(1).