EUROBASKET

Eurobasket U20: Στην κορυφή της Ευρώπης το Ισραήλ!

FIBA

Το Ισραήλ επιβλήθηκε με 92-84 της Ισπανίας στον τελικό του Eurobasket U20 του Τελ Αβίβ και πανηγύρισε την κατάκτηση του τίτλου για δεύτερη σερί χρονιά σε αυτό το επίπεδο!

Το Ισραήλ βρέθηκε στην κορυφή της Ευρώπης σε επίπεδο Νέων για δεύτερη σερί χρονιά! οΙ Ισραηλινοί επιβλήθηκαν με 92-84 της Ισπανίας στον τελικό του Eurobasket U20 του Τελ Αβίβ και κατέκτησαν τον τίτλο, όπως ακριβώς και έναν χρόνο νωρίτερα!

Η γενιά των 99αρηδων - συν τον γεννημένο το 2001 και μεγάλο ταλέντο της χώρας, Ντένι Αβτίγια - πήρε την σκυτάλη από την γενιά των 98αρηδων που κατέκτησε τον αντίστοιχο τίτλο στο Eurobasket U20 πέρυσι (2018) στην Γερμανία.

Αυτό που κάνει ακόμα πιο εντυπωσιακό το επίτευγμα των Ισραηλινών είναι ότι σε σχέση με πέρυσι υπήρχαν μόλις 4 ίδιοι παίκτες, δείγμα του βάθους που έχουν οι τελευταίες φουρνιές που βγάζει η χώρα.

Όσον φορά τον τελικό, αυτός ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, το φινάλε του οποίου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 42-42. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο τα δεδομένα άλλαξαν σταδιακά, με το Ισραήλ να καταφέρνει χάρη και στην βοήθεια του κοινού του να ξεφύγει στο σκορ και να φτάσει τελικά στη νίκη, μέσα σε αποθέωση.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντένι Αβντίγια με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο οποίος αναδείχθηκε MVP της διοργάνωσης, με τον Γιαμ Μαντάρ να προσθέτει 17 πόντους και 8 ασίστ και τον Τόμερ Πόρατ - που σημείωσε ένα από τα καλάθια της χρονιάς κατά την διάρκεια του αγώνα - 11 πόντους.

Για τους μαχητικούς Ισπανούς, ο Μιγκέλ Γκονζάλεθ είχε 14 πόντους, με τους Τζοζεπ Πουέρτο και Αρνάου Καλάμπρια να προσθέτουν από 13 πόντους, ενώ ο Κάρλος Αλοθέν είχε 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Στον μικρό τελικό, η Γερμανία με 73-65 της Γαλλίας και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, κάνοντας ένα ακόμα βήμα μπροστά για το γερμανικό μπάσκετ, που προσπαθεί ξανά να ανέβει μέσω των μικρών εθνικών ομάδων.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, ξεχώρισε η νίκη της Ιταλίας επί της Πολωνίας για τις θέσεις 13-14 με 77-61, χάρη στην οποία οι "ατζούρι" κατέκτησαν την 13η θέση, γλιτώνοντας τον υποβιβασμό. Αυτό βέβαια σημαίνει αυτόματα ότι υποβιβάστηκε στην Β' Κατηγορία η Πολωνία ως 14η, μαζί με τις Σερβία και Λετονία.

Η Ελλάδα από την πλευρά της επιβλήθηκε στην παράταση με 109-98 της Ουκρανίας και κατέλαβε την 9η θέση. Η Μεγάλη Βρετανία από την πλευρά της έγραψε ιστορία με διαφορετικό τρόπο, αφού κατέλαβε την 8η θεση (καλύτερη στην ιστορία της), αν και ολοκλήρωσε την διοργάνωση με ρεκόρ 1-6!