EUROBASKET

EuroBasket U16: Χρυσό για την Ισπανία

Η Ισπανία κέρδισε τη Γαλλία (70-61) και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο EuroBasket U16. Στο βάθρο η Ιταλία!

Πέρσι έχασε το χρυσό στην τελευταία κατοχή, φέτος το πήρε δίχως να εμπλακεί σε θρίλερ. Η Ισπανία επικράτησε της Γαλλίας (70-61) στον τελικό του EuroBasket U16 και κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο στο Ούντινε, περιορίζοντας τους "μπλε" στη δεύτερη θέση.

Παίκτης - κλειδί για τη "φούρια ρόχα" ήταν ο Μάικλ Καϊσέδο, ο οποίος με τρία συνεχόμενα τρίποντα στα μισά της τελευταίας περιόδου έβαλε φρένο στην προσπάθεια ανατροπής που είχε ξεκινήσει η Γαλλία. Ο ταλαντούχος περιφερειακός της Ισπανίας είχε 21 πόντους (με 5/8 τρίποντα) και μαζί με τον Χουάν Νούνιες Γκαρθία (21 πόντοι, 6 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών. Από την άλλη, η Γαλλία πλήρωσε την αστοχία της (18/42 δίποντα και 13/22 βολές) με τον Αρμέλ Τραορέ, τον Ουσμάν Ντιένγκ και τον Γιοάν Τραορέ να έχουν από 10 πόντους.

Την τρίτη θέση κατέλαβε η Ιταλία, χάρη στη νίκη επί της Ρωσίας (73-68). Ο Ματέο Σπανιόλο (3/12 σουτ) ήταν άστοχος, αλλά οι υπόλοιποι φρόντισαν να... τελειώσουν τη δουλειά και να χαρίσουν στην "σκουάντρα ατζούρα" το χάλκινο μετάλλιο.