EUROBASKET

Εθνική Γυναικών: Πρεμιέρα με ήττα στα προκριματικά του EuroBasket 2021

Η Εθνική Γυναικών ήταν ανταγωνιστική, ηττήθηκε όμως από τη Σλοβενία στο πρώτο ματς για την προκριματική φάση του EuroBasket 2021. Ντεμπούτο για Μποσγανά - Χατζηλεοντή, παραλίγο τριπλ-νταμπλ η Παυλοπούλου.

Το πρώτο της παιχνίδι στα προκριματικά του EuroBasket 2021 έδωσε η Εθνική Γυναικών το βράδυ της Πέμπτης (14/11), με τη Σλοβενία να παίρνει τη νίκη (70-64) στο Gimnazija Celje Center της πόλης Τσέλιε. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν είχε την Αγγελική Νικολοπούλου στη δωδεκάδα του, ήταν όμως ανταγωνιστικό και έκανε καλή προσπάθεια στην τέταρτη περίοδο για την ανατροπή που τελικά δεν έγινε ποτέ.

Το βράδυ που η 13χρονη Γιούστε Γιοτσίτε έπαιξε για πρώτη φορά με την Εθνική Λιθουανίας σε επίπεδο γυναικών , το ντεμπούτο τους σε επίσημο ματς έκαναν με την Εθνική Ελλάδας η 15χρονη Ελένη Μποσγανά και η 17χρονη Ιωάννα Χαζηλεοντή, με την πρώτη να πετυχαίνει μάλιστα έξι πόντους σε 13 λεπτά συμμετοχής και να αφήνει υποσχέσεις για ένα λαμπρό μέλλον.

Κορυφαία των Σλοβένων ήταν η Τέγια Όμπλακ με 19 πόντους από 8/12 σουτ, τέσσερα ριμπάουντ και έξι ασίστ, ενώ ακόμη τρεις (Μπάριτς, Γιακόβινα, Φρίσκοβετς) πρόσθεσαν από 12 πόντους η κάθε μία. Η Άρτεμις Σπανού και η Τζάκι Γέμελος ήταν οι πρώτες σκόρερ, ενώ η Πηνελόπη Παυλοπούλου "φλέρταρε" με το τριπλ-νταμπλ σε μια φοβερή εμφάνιση που δυστυχώς δεν συνδυάστηκε με νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λούκις, Στράουμπε, Σταν

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 36-30, 54-44, 70-64

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Γκρίγκιτς): Όμπλακ 19 (7/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πρέζελ 7 (3/10 σουτ), Γκόρσιτς 6 (2/7 σουτ), Μπάριτς 12 (1), Γιακόβινα 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σένιτσαρ, Ρούπνικ, Φρίσκοβετς 12 (4), Τρέμπετς 2

ΕΛΛΑΔΑ (Μασλαρινός): Σταμολάμπρου 4 (2/9 σουτ), Σπυριδοπούλου 5 (1), Παυλοπούλου 12 (8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σπανού 18 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές), Γέμελος 13 (2), Μποσγανά 6 (3/3 δίποντα), Αλεξανδρή, Σωτηρίου 6, Δίελα, Χατζηλεοντή