EUROBASKET

Ασταμάτητοι οι Γάλλοι

Η Γαλλία είναι εντυπωσιακή και ασταμάτητη, καθώς κέρδισε και την Τουρκία με σκορ 76-53 και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει την Λετονία. Κορυφαίος ο Ντε Κολό (15π, 7ασ).

Μέσα σε αποθέωση από το φίλαθλο κοινό τους, το οποίο ξεπέρασε τις 26.000 (!) , η Γαλλία κέρδισε την Τουρκία με σκορ 76-53, παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά όπου και θα αντιμετωπίσουν τη Λετονία (απέκλεισε τη Σλοβενία). Οι "κόκκινοι" στάθηκαν ανταγωνιστικοί μόλις για 15 λεπτά, καθώς στη συνέχεια οι διοργανωτές κυριάρχησαν στο παρκέ, όντας εντυπωσιακοί στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΜVP

Ο εξαιρετικός Ντε Κολό ήταν ο παίκτης που έκανε την διαφορά σε επίθεση και δημιουργία για του Γάλλους, δίνοντας ρυθμό και λύσεις στην ομάδα του. Τέλειωσε το ματς μετρώντας 15 πόντους (4/5δ, 2/4τρ) και 7 ασίστ σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Το καλό περιφερειακό σουτ των Γάλλων έδωσε ώθησε, λύσεις και αυτοπεποίθηση στην ομάδα, η οποία ολοκλήρωσε την αναμέτρηση μετρώντας 11/25 (44%) τρίποντα.

Το κλειδί του αγώνα

Το εντυπωσιακό 14-0 σερί των Γάλλων λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (από το 15' και μετά), όχι μόνο έδωσε διαφορά στο σκορ για τους οικοδεσπότες (το 22-25 έγινε 36-25), αλλά παράλληλα "τσάκισε" την ψυχολογία των Τούρκων, οι οποίοι από εκείνο το σημείο και μετά δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Το παιχνίδι στην αρχή ήταν ανταγωνιστικό, με τις δύο ομάδες να ποντάρουν στο πικ-εν-ρολ και να είναι κοντά στο σκορ (12-10), με τον Ντε Κολό στη συνέχεια να "εκτελεί" από την περιφέρεια και τον Μπατούμ στον αιφνιδιασμό να "γράφει" το 17-10 στο 8'. Οι Τούρκοι όμως αντέδρασαν και με τρίποντα των Ιλιασόβα και Ντίξον πήραν το προβάδισμα, με τη πρώτη περίοδο να βρίσκει τους "κόκκινους" μπροστά στο σκορ με 17-18.

Στη δεύτερη περίοδο η Τουρκία συνέχισε να "πυροβολεί" από την περιφέρεια, με τον Οσμάν να διαμορφώνει το 19-23 στο σκορ και τον Ντίξον να προσφέρει ουσία και θέαμα, με τους Τούρκους στο 15' να προηγούνται με 22-25 στο σκορ. Από εκεί και πέρα όμως ανέλαβαν δράση οι διοργανωτές. Οι Γάλλοι αντέδρασαν με εντυπωσιακό τρόπο, φτάνοντας στο +7 (32-25) χάρη σε τρίποντο του Λοβέρν, με τους οικοδεσπότες να βγάζουν καλές άμυνες και να βάζουν μεγάλα σουτ. Το επιβλητικό σερί των Γάλλων έφτασε στο 14-0 (36-25), με τους Τούρκους να τα έχουν χαμένα στο παρκέ, χάνοντας μέχρι και εύκολα λέι-απ. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την παρέα του Πάρκερ να προηγείται με 36-26.

Οι Γάλλοι με τον γεμάτο ενέργεια Γκοπέρ πήγαν γρήγορα στο +11 (41-30), οι Τούρκοι απάντησαν με δύο σερί τρίποντα (43-36), με τον κορυφαίο Ντε Κολό να φτάνει τους 13 πόντους στο ματς, όση και η διαφορά στο παιχνίδι (49-36) στο 25'. Οι διοργανωτές έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και ήταν "καυτοί" από την περιφέρεια, φτάνοντας στο +19 (59-40) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στη τελευταία περίοδο η Τουρκία έδειχνε να μην έχει δυνάμεις, είχε παρατήσει το παιχνίδι και οι παίκτες της έδειχναν να περιμένουν... βασανιστικά το τέλος της αναμέτρησης. Σε αντίθεση με τους Γάλλους, οι οποίοι μπροστά στο κοινό τους συνέχιζαν να βγάζουν ενθουσιασμό, ενέργεια και διάθεση μέσα στο παιχνίδι, αυξάνοντας την διαφορά στο +28 (72-44) με κάρφωμα του Φουρνιέ στον αιφνιδιασμό. Οι οικοδεσπότες πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά κερδίζοντας τους "κόκκινους" με σκορ

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 36-26, 59-40, 73-54

Ανά δεκάλεπτο: 17-18, 19-8, 23-14, 17-13

ΓΑΛΛΙΑ: Βέστερμαν, Μπατούμ 10 (2), Λοβέρν 12 (2 τρίπ., 9 ριμπ.), Καουντί 1, Πάρκερ 5 (1), Φουρνιέ 12 (2), Πιετρούς, Ντε Κολό 15 (2 τρίπ., 7 ριμπ., 7 ασ.), Ντιό 4, Ζελαμπάλ 6 (2), Γκομπέρ 7, Τζαϊτέ 4.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Οζμιζράκ, Γκιουλέρ 5 (1), Οσμάν 5 (1 τρίπ, 7 ριμπ.), Ερσέκ, Ιλιασόβα 14 (2 τρίπ., 10 ριμπ.), Ερντέν 7, Μαχμούτογλου, Σαβάς, Κορκμάζ 6 (1), Ντίξον 9 (1/7 τρίπ.), Κοκσάλ, Αλντεμίρ 7.