ΜΠΑΣΚΕΤ

Στους "4" ο Πανιώνιος

Μετά τον Ολυμπιακό και τη Νίκη Λευκάδας, στο Final Four του Κυπέλλου Γυναικών προκρίθηκε και ο Πανιώνιος, που νίκησε εύκολα εκτός έδρας τον Αρη 80-69.

Ο Πανιώνιος άλωσε το Αλεξάνδρειο, επιβλήθηκε του Αρη με 80-69 και πήρε την πρόκριση για το Final Four του Κυπέλλου Γυναικών, όπου έχουν κλείσει από χθες θέση ο Ολυμπιακός και η Νίκη Λευκάδας.

Οι “κυανέρυθρες” είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και με ένα σερί 13-0 στην τρίτη περίοδο “έχτισαν” μία μεγάλη διαφορά που αποδείχθηκε αρκετή προκειμένου να τους χαρίσει μία άνετη νίκη. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κομβικής σημασίας, καθώς σε αυτό το χρονικό διάστημα ο Πανιώνιος είχε 10/16 σουτ, άφησε τον Αρη στα 6/16 και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα μέχρι τέλους.