ΜΠΑΣΚΕΤ

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου δια περιπάτου ο Άρης

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΑΡΗΣ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
ΚΥΠΕΛΛΟ / ΑΡΗΣ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Στο ντεμπούτο του Παναγιώτη Γιαννάκη στον πάγκο του, ο Άρης νίκησε εύκολα τον ΠΑΟΚ (70-63) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

" Κάνε την ομάδα πάλι πρώτη, Παναγιώτη, Παναγιώτη" φώναζε ο κόσμος και η "Nick Galis Hall" θύμιζε "καμίνι" από τις "χρυσές" εποχές του ελληνικού μπάσκετ. Ο Άρης πήρε δύναμη από το κοινό του, επικράτησε εύκολα του ΠΑΟΚ (70-63) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Παναθηναϊκού, Ολυμπιακού και ΑΕΚ σε knockout αναμέτρηση στις 5 Νοεμβρίου. Οι κιτρινόμαυροι είχαν πείσμα, πάθος, ήταν πιο ψύχραιμοι στην επίθεση και εκμεταλλεύθηκαν τον παράγοντα έδρα, την ώρα που ο Δικέφαλος έδειχνε πως θα χρειαστεί λίγο καιρό για να "δέσουν" τα πολλά νέα πρόσωπα που βρίσκονται στο ρόστερ του.

O MVP

Δεν θα ήταν υπερβολή αν λέγαμε πως τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη τον αξίζει ο... κόσμος του Άρη. Γέμισε το γήπεδο ασφυκτικά, δημιούργησε μια εκπληκτική ατμόσφαιρα χωρίς ακρότητες και έσπρωξε την ομάδα του στη νίκη. Επειδή όμως το συγκεκριμένο βραβείο πρέπει να το πάρει παίκτης, θα επιλέξουμε τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο που τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο στα 19 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Έμπειρος, αποφασιστικός και ψυχωμένος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Σίγουρα το double-double του Βασιλόπουλου σε μόλις 19 λεπτά, σίγουρα όμως και τα 7/25 τρίποντα του ΠΑΟΚ, όπως και το γεγονός ότι οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν 13 ασίστ και 13 λάθη. Τους έλειψε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, τους έλειψε και ο Αντώνης Κόνιαρης που υπέστη διάστρεμμα στη χθεσινοβραδινή προπόνηση. Βέβαια κι ο Άρης έκανε υπερβολικά πολλά λάθη, 20 στον αριθμό, όμως είχε καλύτερα ποσοστά και πιο σωστές αποφάσεις για να φτάσει στη νίκη-πρόκριση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Χρηστίδη - Καρρά πενταδάτους, οι δυο ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό και σκορ στα πρώτα λεπτά του ντέρμπι. Άστοχα σουτ, έρμπολ σε τρίποντα και λέι-απ, λάθη και μόλις οκτώ πόντοι στο πεντάλεπτο (4-4). Όσο περνούσε η ώρα, τόσο η κατάσταση βελτιωνόταν, με αποτέλεσμα το 17-16 της πρώτης περιόδου. Με 10/28 σουτ, αλλά και με επτά λάθη, Άρης και ΠΑΟΚ πάλευαν κυρίως με τους... εαυτούς τους, είχαν όμως τρομερό πάθος και πείσμα με τον Βασιλόπουλο να αγγίζει το double-double (7 πόντοι, 6 ριμπάουντ) από το ένατο λεπτό! Ο κόσμος στήριξε τους γηπεδούχους, ο Φλιώνης έβαλε τρίποντο για το 25-19 και οι κιτρινόμαυροι εκμεταλλεύθηκαν το καλό τους διάστημα για να εκτοξευθούν στο +13 (34-21 στο 17') με τρίποντο του Βον στον αιφνιδιασμό! Ο ΠΑΟΚ δεν έβρισκε σκορ και το 42-29 ήταν απόλυτα δίκαιο σύμφωνα με την εικόνα των δυο "μονομάχων" στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Οι παίκτες του Γιαννάκη κράτησαν ένα προβάδισμα ασφαλείας στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του ΠΑΟΚ ίσως και να γκρίνιαζαν στους διαιτητές περισσότερο απ' όσο χρειαζόταν, η διαφορά έφτασε μέχρι τους 19 (51-32) και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 58-44 που δεν άφηνε πολλά περιθώρια αισιοδοξίας στους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου έκανε πάντως την προσπάθειά της, ροκάνισε τη διαφορά, είχε ευκαιρίες να μπει ξανά στο παιχνίδι, τις σπατάλησε όμως και ο Άρης πήρε απόλυτα δίκαια τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Ψαριανός, Τζαφλέρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 42-29, 58-44, 70-63

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μούρτος 3, Αθηναίου 4 (0/6 τρίποντα), Βασιλόπουλος 12(1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Φλιώνης 3 (1), Βον 10 (2), Τσαϊρέλης 5, Πέτγουεϊ 3 (1), Πουλιανίτης, Γουίβερ 7 (1), Μπένσον 12 (1), Χρηστίδης 2, Μπελ 9 (1)

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 7 (10 ριμπάουντ), Ντίλαρντ 14 (2/7 τρίποντα), Κλάσεν 7, Καρράς 2, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 5, Καραμανώλης, Ζάρας 5 (1), Τζόουνς 14 (2/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Τρις 7 (1)

Ομαδικά στατιστικά Άρη: 18/25 βολές, 14/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 48 ριμπάουντ (35-13), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 20 λάθη

Ομαδικά στατιστικά ΠΑΟΚ: 16/25 βολές, 13/39 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 37 ριμπάουντ (24-13), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη

* Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Προμηθέα Πάτρας το Σάββατο στις 19:00 για την πρώτη αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ενώ ο Άρης θα παίξει την Κυριακή (8/10, στις 17:00) στην Αμαλιάδα απέναντι στον Κόροιβο.