ΜΠΑΣΚΕΤ

Νίκη Λευκάδας - Ολυμπιακός 69-78: Κυπελλούχες για 4η σερί χρονιά οι ερυθρόλευκες

Ο Ολυμπιακός επικράτησε (78-69) της Νίκης Λευκάδας στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών και η 106η διαδοχική του νίκη στις εγχώριες διοργανώσεις συνδυάστηκε με την κατάκτηση του τροπαίου για τέταρτη διαδοχική χρονιά.

Ο Ολυμπιακός για τέταρτη διαδοχική χρονιά μετά την επανίδρυση του γυναικείου του τμήματος μπάσκετ, κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας, καθώς επιβλήθηκε της Νίκης Λευκάδας με 78-69 στον τελικό του Final Four στα Χανιά. Η Νίκη Λευκάδας πάλεψε όσο μπορούσε απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Παντελάκη, η οποία, όμως, βασιζόμενη στον πλουραλισμό της και με κορυφαίες τις Αγγελική Νικολοπούλου, Τζέσικα Τόμας και Λακέντρα Τζόνσον έφτασε στην κατάκτηση του τροπαίου. Αυτός είναι ο έβδομος τίτλος για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πλέον βάζει πλώρη για το τέταρτο διαδοχικό νταμπλ, ενώ MVP του τελικού αναδείχθηκε η Αγγελική Νικολοπούλου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού και χρειάστηκε έξι λεπτά για να φλερτάρει με το +10 (8-17). Η Νάιτ έδωσε λύσεις στη Νίκη Λευκάδας, η οποία, όμως, ήταν άστοχη μακριά από την ρακέτα και η συμπλήρωση των 10' βρήκε τον Ολυμπιακό στο +9 (15-24).

Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη στην δεύτερη περίοδο συνέχισε να αποτυπώνει τον πλουραλισμό της το παρκέ. Οι ερυθρόλευκες κτύπησαν τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι, ενώ την ίδια στιγμή η Νάιτ αποτελούσε τη μοναδική αξιόπιστη λύσεις της Νίκης Λευκάδας στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός από την άλλη πλευρά ως του δρόμου τα μισά είχε βρει σκορ και από τις 10 παίκτριες που είχαν χρησιμοποιηθεί ως εκείνο το σημείο, είχε ανανεώσει 10 επιθέσεις τους και παίζοντας αρκετά καλή άμυνα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 16 πόντους (29-45).

Η Νίκη Λευκάδας παρουσιάστηκε εμφανώς βελτιωμένη στην τρίτη περίοδο και "ροκάνισε" την διαφορά ως του 5 πόντους (45-50 στο 27' και 47-52 στο 28'), καθώς με την άμυνά της βραχυκύκλωσε τις ερυθρόλευκες. Οι Νικολοπούλου, Τζόνσον και Σπυριδοπούλου, όμως, φρόντισαν ο Ολυμπιακός να έχει ένα "μαξιλαράκι" 10 πόντων (49-59) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός στο 32' ξέφυγε με 15 πόντους (51-66), αλλά η Νίκη Λευκάδας δεν παραδόθηκε. Όταν μάλιστα η Νάιτ βρήκε το χέρι της πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων, η Νίκη Λευκάδας έφτασε ως το -6 (61-67, 35:20). Τα τρίποντα, όμως, της Τόμας και της Νικολοπούλου έστειλαν γρήγορα τον Ολυμπιακό στο +12 (61-73, 36:30), ενώ στη συνέχεια οι Σωτηρίου και Τζόνσον έγραψαν το 61-76 (38'). Ο Ολυμπιακός στον εναπομείναντα χρόνο διαχειρίστηκε την υπέρ του διαφορά και το άκουσμα της κόρνας της λήξης τον βρήκε νικητή με 78-69

Δεκάλεπτα: 15-24, 29-45, 49-59, 69-78

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τσινέκε Κ. Τσινέκε Ε. 15 , Σύρρα, Παπαμιχαήλ 7 (8 ριμπάουντ), Γουόκερ 11 (7 ριμπάουντ), Μπαλτά, Σμιθ 11 (1), Νάιτ 25 (2).

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 13 (2/9 τρίποντα), Σταμάτη 2, Αυτζή, Σπυριδοπούλου 9 (2), Παυλοπούλου 4, Νικολοπούλου 18 (2), Σωτηρίου 7 (2), Τίκβιτς 2, Λίτση, Τζόνσον 16 (9 ριμπάουντ), Κοσμά 3 (1), Σταμολάμπρου 4.

Photo credits: Eurokinissi