ΜΠΑΣΚΕΤ

Νέα Κηφισιά - Απόλλων Πατρών 73-75

Σε ένα παιχνίδι που είχε δραματική εξέλιξη ο Απόλλων Πατρών πήρε για δεύτερη φορά στην ιστορία του την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου, επικρατώντας με 73-75 της Νέας Κηφισιάς, μέσα στο "Ζηρίνειο".

Μέρες 1997 ζει η Πάτρα. Ο Απόλλων Πατρών κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, επικρατώντας μέσα στο "Ζηρίνειο" της Νέας Κηφισιάς με 73-75. Για να γίνει αυτό, όμως, έπρεπε από τη μία ο Τόαρλιν Φιτσπάτρικ να κάνει την καλύτερη εμφάνιση της φετινής σεζόν (25 πόντοι) και από την άλλη ο Δημήτρης Τσαλδάρης να αστοχήσει σε lay up στην εκπνοή.

Πού κρίθηκε;

Ο Τσαλδάρης αστόχησε στην τελευταία επίθεση (έχασε το lay up) και έτσι ο Απόλλων πήρε την πρόκριση στον τελικό.

Ο αριθμός

Η ευστοχία των Πατρινών στα τρίποντα (10/22 έναντι 7/22 της Νέας Κηφισιάς) ήταν οι αριθμός που καθόρισε, σε μεγάλο βαθμό τις τύχες του ημιτελικού.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Τόαρλιν Φιτσπάτρικ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών. Ο Αμερικανός φόργουορντ πέτυχε 25 πόντους (2/2 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 3/4 βολές), μαζεύοντας και 5 ριμπάουντ.

Παρά τα δύο γρήγορα φάουλ του Νίκου Λιακόπουλο, η Νέα Κηφισιά κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα. Ο Μελισσαράτος έδωσε ώθηση (4π. στα πρώτα 2'), ο Ντέιβις "ζεστάθηκε" (2/3 τρίποντα) και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από νωρίς στο +5 (9-4, 4'). Ο Αμερικανός συνέχισε να δίνει λύσιες, ο Μπάρλος μπήκε στην... εξίσωση και η διαφορά αυξήθηκε (14-6, 8'). Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν "σφυγμό" με τον Μολφέτα (14-8. 8'). Ο Ντούβνιακ, όμως, είχε πάρει... φόρα και με διαδοχικούς πόντους ανέβασε τη διαφορά (19-8, 9'). Ο Φιτσπάτρικ με το πρώτο "μελανόλευκο" τρίποντο, μετά από 6 άστοχα, μείωσε σε 19-11, ένα σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Φιτσπάτρικ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο δεκάλεπτο και με διαδοχικούς πόντους μείωσε για τους Πατρινούς (21-17, 12'). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο και με καλάθα των Ψάθα και Λιακόπουλου πήραν διαφορά... ασφαλείας (25-17, 14'). Ο Μπάρλος "συνδέθηκε" με το καλάθι των Πατρινών (30-22, 16'). Κάτι οι καλές άμυνες, κάτι τα εύστοχα τρίποντα των Φιτσπάτρικ και Αργυρόπουλου, όμως, έφεραν τους φιλοξενούμενους σε απόσταση... βόλης (30-28, 18'). Ψάθας και Λιακόπουλος πήραν στις πλάτες τους την ομάδα (34-28, 19'). Ο Γιάννης Γεωργαλλής με βολές μείωσε στο φινάλε του ημιχρόνου σε 34-30.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Ο Μελισσαράτος συνέχισε να είναι αποτελεσματικός, με την διαφορά να παραμένει στο +4 (38-34, 22'). Ο Μπράντον Πεν μπορεί για ένα ημίχρονο να μην έδωσε λύσεις, όμως έκανε την εμφάνισή του στο δεύτερο μέρος (42-38, 23'). Η συνέχεια του δεκαλέπτου άνηκε στον Τόαρλιν Φιτσπάτρικ. Ο Αμερικανός του Απόλλωνα ήταν ασταμάτητος και με 5 προσωπικούς πόντους έβαλε για πρώτη φορά σε θέση οδηγού την ομάδα του (42-43, 25'). Τσαλδάρης και Μελισσαράτος αποκατέστησαν -προσωρινά- την τάξη για την ομάδα τους (48-45, 27'). Στο τελευταίο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου, όμως, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν εκ νέου την απόδοσή τους. Αργυρόπουλος. Πεν και Γκάλογουεϊ "συνδέθηκαν" με το αντίπαλο καλάθι και χάρη στην εξαιρετική άμυνα -στα τελευταία τρία λεπτά δέχτηκαν μόλις 2 πόντους- έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 50-56.

Ο Αργυρόπουλος ανέβασε τη διαφορά, με τρίποντο, με την έναρξη της τέταρτης περιόδου (50-59). Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Με επί μέρους 7-0 από Ντούβνιακ και Λιακόπουλο το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι (57-59, 33'). Ο Ελ Αμίν ξεκόλλησε τους "μελανόλευκους", επιθετικά, (57-62, 34'). Ο Μπάρλος προσπαθούσε να διατηρήσει κοντά στο σκορ την ομάδα του, όμως ο Φιτσπάτρικ συνέχισε να "εκτελεί" ανεβάζοντας τη διαφορά (60-66, 35'). Ο Αμερικανός "έκαιγε" και με τρίποντο 2'30'' για το τέλος έστειλε στο +8 τους Αχαιούς (63-71). Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έκαναν την ύστατη προσπάθεια να ανατρέψουν την κατάσταση. Οι Ντούβνιακ και Μπάρλος προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν τον έλεγχο (69-75, 38'). Ο Τσαλδάρης μείωσε με 2 βολές σε 71-75, με τον Πεν να κάνει λάθος. Τα λάθη διαδέχτηκαν το ένα το άλλο, με τον Απόλλωνα να βρίσκεται στο +4 (71-75), 47 δεύτερα για το τέλος. Ο Ντέιβις οδηγήθηκε στις βολές, μετά το φάουλ του Γεωργαλλή και μείωσε σε 73-75. Ο Ελ Αμίν αστόχησε σε σουτ από τα 5,5 μέτρα, όμως ο Σκορδίλης ανέκτησε την κατοχή της μπάλας για την ομάδα του. Ο Ελ Αμίν έκανε λάθος στα 12'' για το τέλος και έτσι η Κηφισιά είχε την τελευταία επίθεση. Σε αυτή ο Τσαλδάρης αστόχησε στο lay up και ο Απόλλων πήρε τη νίκη με 73-75.

Δεκάλεπτα: 19-11, 34-30, 50-56, 73-75.