ΜΠΑΣΚΕΤ

Κηφισιά - Ολυμπιακός 43-94

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Κηφισιάς με 94-43 και έγινε η τέταρτη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου (video).

Ο Ολυμπιακός χωρίς να δυσκολευτεί επικράτησε στο ΣΕΦ της Κηφισιάς με 94-43 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκας επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά του ματς το παιχνίδι τους έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα κόντρα στο αξιόμαχο σύνολο που Ηλία Παπαθεοδώρου.

Οι Πειραιώτες, λοιπόν έκαναν... σεφτέ τη φετινή χρονιά, παίρνοντας τη νίκη στην πρώτη τους επίσημη αναμέτρηση για τη σεζόν 2012-13.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Βαγγέλη Μάντζαρη, Βασίλη Σπανούλη, Γιώργο Πρίντεζη, Κώστα Παπανικολάου και Τζόι Ντόρσεϊ. Ο Πρίντεζης με 2/2 βολές θα σημειώσει το 2-0 για τους "ερυθρόλευκους". Η Κηφισιά θα ισοφαρίσει (2-2) για να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ ο Ολυμπιακός (4-2 στο 2').

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα θα ανεβάσουν την απόδοση τους και με καλάθι του Παπανικολάου και τρίποντο του Πρίντεζη θα αποσπαστούν με 9-4 στο 3ο λεπτό. Ο Βαγγέλης Καράμπουλας με δύο εύστοχες βολές θα μειώσει σε 11-6 για την Κηφισιά, με τον Μάντζαρη ύστερα από 2/2 βολές να πετυχαίνει το 13-6 για τους Πειραιώτες στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Άντιτς με ακόμα δύο εύστοχες βολές κι ενώ είχαν προηγηθεί διαδοχικά άστοχα σουτ τριών πόντων από τους Πειραιώτες θα σημειώσει το 15-8.

Ο Βαγγέλης Καράμπουλας θα μειώσει σε 18-11 για την Κηφισιά, με τον Μοσχοβίτη να κάνει το 18-13, σκορ με το οποίο θα ολοκληρωθεί και το πρώτο δεκάλεπτο του προημιτελικού.

Στην δεύτερη περίοδο ο Βάγγελης Μάντζαρης θα κάνει το 21-13 με εύστοχο σουτ τριών πόντων, ενώ ο Κάιλ Χάινς με καλάθι θα πετύχει το 23-13 για τον Ολυμπιακό. Ο Δημήτρης Μαυροειδής θα πετύχει το 27-14 για να μειώσει σε 28-20 με τρίποντο ο Σιούτης για την Κηφισιά, η οποία προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ κόντρα στους Πειραιώτες.

Ο Γιώργος Πρίντεζης με κάρφωμα στο 17ο λεπτό θα σημειώσει το 31-20 για τον Ολυμπιακό, με τον Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους έπειτα από δύο εύστοχες βολές να ανεβάζει την διαφορά στους 13 πόντους (33-20). Ο Σλούκας θα κάνει το 35-20 και ο Γκετσεβίτσιους και πάλι θα πετύχει το 37-20, με τον Διαμαντόιπουλο να μειώνει σε 37-22. Οι δύο ομάδες θα πάνε τελικά στα αποδυτήρια με τους "ερυθρόλευκους" να έχουν προβάδισμα 16 πόντων απέναντι στην αξιόμαχη Κηφισιά (43-27).

Δεν ανησύχησε...

Ο Πέρο Άντιτς θα πετύχει το πρώτο καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο και θα κάνει το 45-27, με τον Μάτζαρη ύστερα από εύστοχο σουτ τριών πόντων να πετυχαίνει το 48-27 για να γίνει το σκορ 50-27 έπειτα από καλάθι του Έλληνα γκαρντ. Ο Κάιλ Χάινς θα φροντίσει να ανεβάσει την διαφορά στους 25 πόντους (52-27), αναγκάζοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου να καλέσει τάιμ άουτ στο 23ο λεπτό.

Ο Σιούτης θα πετύχει το πρώτο καλάθι της Κηφισιάς στην τρίτη περίοδο, δίνοντας τέλος στο 9-0 σερί του Ολυμπιακού (29-52). Ο Κώστας Παπανικολάου στο 24' θα σημειώσει το 55-29 με τρίποντο, ενώ ίδιος παίκτης έκανε και το 57-29.

Ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +31 (69-38).

Στα τελευταία δέκα λεπτά του ο ματς οι Πειραιώτες με τον Στράτο Περπέρογλου θα σημειώσουν στο 31' το 74-39, με τον Πρίντεζη να κάνει το 76-39 στο 33ο λεπτό. Η Κηφισιά θα μειώσει σε 80-41 και ο Γκετσεβίτσιους θα σημειώσει με τρίποντο το 83-41. Ο Μαυροειδής στο 36' ανέβασε την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στους 44 πόντους (85-41) και ο Ντόρσεϊ σημείωσε το 87-41 στο 38'.

Ο Ολυμπιακός στο τέλος θα καταφέρει να πάρει το θετικό αποτέλεσμα στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι για τη σεζόν 2012-13 απέναντι στην Κηφισιά με 94-43, η οποία έκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια και εξαιρετική πορεία, φτάνοντας μέχρι τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 27-43, 38-69, 43-94.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Χατζηνικόλας, Μοσχοβίτης 8, Κακαργιάς, Διαμαντόπουλος 2, Πολυδώρου, Καράμπουλας 7, Μενουδάκος 1, Σιούτης 8 (2), Ψαθάς 9, Μουρίκης 2, Πετροδημόπουλος 4, Τζιάλας 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Παπανικολάου 10 (1), Αντιτς 11, Σπανούλης 5 (1), Περπέρογλου 7 (1), Ντόρσεϊ 8, Σλούκας 2, Μαυροειδής 6, Μάντζαρης 12 (2), Γκετσεβίτσιους 7 (1), Κατσίβελης 5 (1), Πρίντεζης 17 (1).