ΜΠΑΣΚΕΤ

Καβάλα - Ρέθυμνο 77-74

Η Καβάλα επικράτησε του Ρεθύμνου με 77-74 στο κλειστό της Καλαμίτσας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η Καβάλα νίκησε με 77-74 το Ρέθυμνο στο κλειστό της Καλαμίτσας και έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η 1/2 βολές του Στυλιανού στα 5΄΄ και το άστοχο τρίποντο του Μπράουν στην εκπνοή, που έβγαλε από τα ρούχα του και δικαιολογημένα τον Κρις Χουγκάζ που φώναζε για φάουλ, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου κατάφεραν να προηγηθούνε με 12 πόντους (41-29), όμως οι φιλοξενούμενοι στο 25΄ μείωσαν στον πόντο (45-44).

Παρά το 56-48 στο 30΄ το Ρέθυμνο επέστρεψε και πάλι, ο Στεφανίδης όμως είχε διαφορετική άποψη στο τελευταίο λεπτό με έξι πόντους με 4/4 βολές ενώ ο Μπράουν με το άστοχό του τρίποντο δεν μπόρεσε να στείλει το παιχνίδι και την πρόκριση στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 36-29, 56-48, 77-74.

Καβάλα (Χουγκάζ): Πάνος 10, Νάναλι 23(3), Κρστέφσκι, Καλαμπάκας, Μανωλόπουλος 9, Στυλιανού 11(1), Στεφανίδης 18, Κόλεμαν 4, Ίλιεφ, Καραθανάσης, Βελισσαρίου 2.

Ρέθυμνο (Κουφός): Μπράουν 24(6), Καλλινικίδης, Ουάιτ 12, Αγγελόπουλος 10(2), Τσαρούχας, Τσόχλας 7(1), Ντούβνιακ 4, Γκιζόπουλος 3, Πέτγουεϊ 14(1).

Φωτογραφία: Λάσκαρης Τσούτσας