ΜΠΑΣΚΕΤ

Η καλή άμυνα και ο Στρέλνιεκς έστειλαν στα ημιτελικά τον Ολυμπιακό

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός νίκησε (67-97) τον Φάρο στην Λάρισα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Έκανε την διαφορά η καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο. Ξεχώρισε ο Στρέλνιεκς (14π, 4/4τρ).

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, ο ο οποίος νίκησε τον Φάρο στην Λάρισα (67-97). Η επόμενη φάση θα διεξαχθεί στις 5 Νοεμβρίου και θα μάθει τον αντίπαλο του ύστερα από κλήρωση που θα γίνει.

Οι Πειραιώτες έδωσαν βαρύτητα στην επίθεση, παίζοντας γρήγορο μπάσκετ, αγγίζοντας τους 100 πόντους, αλλά έχτισαν διαφορά και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα, όταν και βελτίωσαν την άμυνα τους στο δεύτερο ημίχρονο, δεχόμενοι μόλις 26 πόντους από τους γηπεδούχους, καθώς ζορίστηκαν (41-50) στο πρώτο μέρος. Αγωνίστηκαν στην αναμέτρηση τόσο ο Κώστας Παπανικολάου (10 πόντοι, 4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 16 λεπτά ), όσο και ο Βασίλης Σπανούλης (7 πόντοι, 2/3 βολές, 1/3 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 21 λεπτά), οι οποίοι ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους.

Ο MVP

Ο "εκτελεστής" Γιάνις Στρέλνιεκς ήταν ο MVP της αναμέτρησης, δίνοντας μεγάλη επιθετική ώθηση στην ομάδα του. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, μη χάνοντας σουτ από την περιφέρεια (4/4 τρίποντα, 1/2 δίποντα, 2/3 βολές) και ήταν παράλληλα ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση. Παράλληλα, μοίρασε και 3 ασίστ, σε 20 λεπτά συμμετοχής, αγωνιζόμενος τόσο στο "1", όσο και στο "2". Άξιος συμπαραστάτης του ο Χόλις Τόμπσον με 15 πόντους (2/5 βολές, 5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα σε 21 λεπτά συμμετοχής).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε καλή μέρα στα σουτ από την περιφέρεια, καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 11/28 τρίποντα (39%). Ο Γιάνις Στρέλνιεκς είχε 4/4 και ο Κιμ Τιλί 3/3. Οι Πειραιώτες τέλειωσαν το παιχνίδι με 22 ασίστ, παίζοντας ομαδικό μπάσκετ, ενώ κυριάρχησαν στην μάχη στα ριμπάουντ (42-28).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας το προβάδισμα στο σκορ (0-7), ο Τόμπσον αξιοποίησε το γκολ-φάουλ που κέρδισε (8-12), με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους Πειραιώτες να προηγούνται με 25-28 στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι "ερυθρόλευκοι" βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και κατάφεραν να εκτοξεύσουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, φτάνοντας στο +13 (31-44) στο 15'. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους Πειραιώτες να προηγούνται με +9 (41-50), με τις δύο ομάδες να δίνουν βαρύτητα στην επίθεση, παίζοντας γρήγορο μπάσκετ. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Στρέλνιεκς (11π), έχοντας 3/3 τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου βελτιώθηκαν στην άμυνα, πέρασαν... χειροπέδες στους γηπεδούχους, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και στο 27' εκτόξευσαν την διαφορά στο +16 (47-63), με τον Λετονό γκαρντ να μην χάνει τρίποντο (4/4). Το τέλος του δεκαλέπτου, βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με +15 (54-69).

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε, μετρώντας επί μέρους σκορ (13-28). Διατήρησε σε υψηλά επίπεδα την ενέργεια του σε άμυνα και επίθεση, εκτοξεύοντας την διαφορά στα ύψη. Στο 33' οι Πειραιώτες είχαν προβάδισμα με +19 (55-74), το οποίο έγινε +24 (62-86) στο 36', φτάνοντας στο τέλος στην νίκη-πρόκριση με το επιβλητικό +30 (67-97) στην Λάρισα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπίτης, Πουρσανίδης Κ. Λόρτος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-28. 41-50, 54-69, 67-97

Φάρος ΓΣΛ (Σκουρτόπουλος): Ντρέιπερ 2, Παπαμακάριος, Μαραγκός 2, Μουράτος 10, Ουέιρ 6, Διαμαντάκος 6, Χατζηκυριακίδης 2, Σάφτεναρ 18 (2), Κόνερ 5, Βαβάτσικος 5 (1), Παπαντωνίου 6, Φόρμπς 5 (1)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τολιόπουλος, Μακλίν 4, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 7 (1), Παπανικολάου 10, Μάντζαρης 5 (1), Αγραβάνης 9 (1), Μιλουτίνοβ 9, Τόμπσον 15 (1), Στρέλνιεκς 16 (4), Τιλί 9 (3), Πρίντεζης 11.

Ομαδικά στατιστικά Φάρου: 15/24 βολές (62%), 20/42 δίποντα (47%), 4/18 τρίποντα (22%), 3/3 αιφνιδιασμοί, 28 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 16 λάθη, 10 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 20/26 βολές (76%), 22/36 δίποντα (61%), 11/28 τρίποντα (39%), 42 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: O Ολυμπιακός υποδέχεται την Κυριακή (8/10, 19:30) στο ΣΕΦ τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Φάρος υποδέχεται στην Λάρισα (17:00) το Σάββατο (7/10) τον Πανιώνιο.

Εκτός 12άδας έμειναν οι Γιώργος Μπόγρης και Νίκος Αρσενόπουλος. Την αποστολή δεν είχε ακολουθήσει στην Λάρισα ο τραυματίας, Μπράιαν Ρόμπερτς.

Πριν το τζάμπολ οι γηπεδούχοι τίμησαν τους Λαρισαίους "ερυθρόλευκους", Βασίλη Σπανούλη, Βαγγέλη Κουτσουκέρα και Ανδρέα Γκατζούλη.