ΜΠΑΣΚΕΤ

Άνετα στα ημιτελικά του Κυπέλλου η ΑΕΚ, 92-67 το Ρέθυμνο

ΑΕΚ-ΡΕΘΥΜΝΟ (ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ) (ICONPRESS/ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ) ΦΑΣΗ
ΑΕΚ-ΡΕΘΥΜΝΟ (ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ) (ICONPRESS/ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ) ΦΑΣΗ EUROKINISSI

Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στο Ρέθυμνο, πήρε άνετη νίκη με 92-67 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ΑΕΚ έκανε το... καθήκον της. Ούσα το φαβορί κόντρα στο Ρέθυμνο, η “Ένωση” έπαιξε ακριβώς σαν τέτοιο στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε τη νίκη με 92-67 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν σοβαροί για τρία δεκάλεπτα, κερδίζοντας άνετα και δίκαια. Μόνο στην 2η περίοδο τα “χάλασαν” λίγο, όταν και η χαλάρωσή τους και ο σεληνιασμένος Στεφάν Μούντι (που σημείωσε 21 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο!) έμοιαζαν να την απειλούν. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ανέβασε στροφές και έφτασε διά περιπάτου στη νίκη.

Ο MVP

Ο Κέλσι Μπάρλοου κέρδισε στο... νήμα τον Ντούσαν Σάκοτα. Στο επίσημο ντεμπούτο του με την φανέλα της ΑΕΚ, ο Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ έδειξε σαν έτοιμος από καιρό, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, αλλά και καλή άμυνα στον Μούντι στην τριτη περίοδο, όταν και κρίθηκε το παιχνίδι.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στα ριμπάουντ, έχοντας 50 έναντι 23 του Ρεθύμνου. Με τέτοια διαφορά δεν ήταν δυνατόν να ηττηθεί η “Ένωση”, ειδικά όταν την ίδια στιγμή είχε 10/21 τρίποντα και 24 ασίστ σε 32 εύστοχα σουτ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, ξεφεύγοντας άμεσα με 13-4 και 17-6 στην πρώτη περίοδο. Το Ρέθυμνο πάντως αντέδρασε, μειώνοντας σε 19-13, αλλά η “Ένωση” απάντησε άμεσα με ένα σερί 10-0, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγουμενη με 29-13.

Στην δεύτερη περίοδο είχαμε το σόου του Μούντι. Ο Αμερικανός φάνηκε να παίρνει προσωπικά την υπόθεση. Βλέποντας την ΑΕΚ να ξεφεύγει με 37-21, ο βραχύσωμος γκαρντ σημείωσε 21 πόντους στην δεύτερη περίοδο (!), μειώνοντας ουσιαστικά μόνος του σε 39-36, με την “Ένωση” να κλείνει τελικά το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 44-38.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει πιο δυνατά και να ξεφεύγει με 52-38, αφού αρχικά ο Λαρεντζάκης και κατόπιν ο Μπάρλοου περιόρισαν την δράση του Μούντι (άποντος στην τρίτη περίοδο). Το Ρέθυμνο προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση και χάρη σε μαζεμένους πόντους του Γιαννόπουλου μείωσε σε 55-46. Η ΑΕΚ όμως αντέδρασε και με τους Σάκοτα και Μπάρλοου να δίνουν λύσεις έκλεισε την τρίτη περίοδο ούσα μπροστά στο σκορ με 72-55.

Στην τέταρτη περίοδο πολύς κόσμος περίμενε την αντίδραση του Ρεθύμνου. Αυτή όμως δεν ήρθε ποτέ. Φρόντισε για αυτό βέβαια η ΑΕΚ, ξεφεύγοντς άμεσα με 82-59, “τελειώνοντας” κάπου εκεί το παιχνίδι, μην αντιμετωπίζοντας πρόβλημα μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Παναγιώτου, Ζαχαρής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-13, 44-38, 72-55, 92-67

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 11, Τζέιμς 9 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Γκριν 8 (2), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15 (2), Τσαλμπούρης 2, Άτιτς 4, Λαρεντζάκης 7, Μπάρλοου 16 (3), Μωραϊτης 2, Μαυροειδής 7, Σι 11

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 9 (1), Μέντλοκ 12 (1), Κώττας 2, Χριστοδούλου 3, Μούντι 25 (2), Δραγάτης 1, Πανατεράκης 2, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 11 (2), Ρόμπερτσον 2

Ομαδικά στατιστικά ΑΕΚ: 18/25 βολές, 22/41 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 50 ριμπάουντ (36+14), 16 λάθη, 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα

Ομαδικά στατιστικά Ρεθύμνου: 17/20 βολές, 16/36 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 23 ριμπάουντ (19+4), 10 λάθη, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 0 κοψίματα

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Η ΑΕΚ υποδέχεται το Σάββατο στις 17:00 τα Τρίκαλα για την Stoiximan.gr Basket League, ενώ το Ρέθυμνο αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Κολοσσό στις 17:00 για την ίδια διοργάνωση.