ΜΠΑΣΚΕΤ

ΑΕΚ - Ρέθυμνο 81-78

Η ΑΕΚ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι μπροστά σε 1.200 οπαδούς της επικράτησε με 81-78 του Ρεθύμνου, επιστρέφοντας από το -14 (21-35 στο 14') και πήρε την πρόκριση για την 3η αγ. της Β' φάσης του Κυπέλλου.

Σε ένα συναρπαστικό ματς η ΑΕΚ επικράτησε σε ένα κατάμεστο κλειστό της Γλυφάδας του Ρεθύμνου με 81-78 και πήρε την πρόκριση για την 3η αγωνιστική της Β' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Αντίπαλος της Ένωσης πλέον στην επόμενη φάση του τουρνουά είναι ο Άρης στη Θεσσαλονίκη, ο οποίος νίκησε το Ψυχικό.

Διαβάστε το LIVE της αναμέτρησης ανάμεσα στην ΑΕΚ και το Ρέθυμνο...

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι της από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως οι Κρητικοί στην δεύτερη περίοδο, παίζοντας πολύ καλή άμυνα αποσπάστηκαν με 14 πόντους της Ένωσης (21-35 στο 14'). Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ αντέδρασε και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στο -1, έπειτα από τρίποντο του Σάκοτα. Στην επανάληψη, ο "δικέφαλος" είχε το προβάδισμα στο σκορ και κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στο Ρέθυμνο.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκινάει με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Σαρικόπουλος, έπειτα από ασίστ του Παπαντωνίου έκανε το 8-6 για την ΑΕΚ, ενώ Ο Κάουνσιλ με τρίποντο έκανε το 11-10 για τους Κρητικούς, ενώ ο Τσιάκος με καλάθι και φάουλ σημείωσε το 13-11. Ο Σάκοτα με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (16-11). Σε εκείνο το σημείο το Ρέθυμνο έκανε την αντεπίθεση του και με σερί 13-0 καταφέρνει να προηγηθεί με οκτώ πόντους (16-24).

Η Ένωση μείωσε σε 17-24, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Στην δεύτερη περίοδο, οι Κρητικοί συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και ο Κράβιτς αύξησε την διαφορά στους 14 πόντους για το Ρέθυμνο (21-35 στο 14'). Η ΑΕΚ αντέδρασε και κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά, με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο στο 41-42, ύστερα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Σάκοτα στην εκπνοή του.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα το σκορ, με τη βοήθεια του κόσμου της που είχε δημιουργήσει εξαιρετική ατμόσφαιρα. Ο Λεωνίδας Κασελάκης έκανε το 61-58 για τον "δικέφαλο". Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο κλείνει στο 64-60 για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου.

Οι Κρητικοί, όμως στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα κατάφεραν με σερί 8-0 να πλησιάσουν στους τρεις πόντους την ΑΕΚ (77-74). Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο Κάιλς έκανε λάθος, με τη μπάλα να πηγαίνει στο Ρέθυμνο και τον Βαγγέλη Ζιάγκο να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Άλεν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ο Σαρικόπουλος με 1/2 βολές στη συνέχεια έκανε το 78-74. Οι Κρητικοί, όμως έμειναν κοντά, μείωσαν σε 78-77 για να πάρει τελικά το θετικό αποτέλεσμα η ΑΕΚ με 81-78, έπειτα από άστοχο ντράιβ του Κάουνσιλ. Ο επόμενος αντίπαλος της ΑΕΚ είναι ο Άρης στη Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 41-42, 64-60, 81-78.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνίου 2, Κάιλς 16 (1), Σάκοτα 17 (4), Κασελάκης 12 (1), Πολυτάρχου 3 (1), Παπαδιονυσίου, Νίκολιτς 2, Ράιτ 10 (2), Καμπερίδης, Ουίλιαμσον 2, Τσιάκος 3, Σαρικόπουλος 14.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 8 (1), Κουμπούρας 9, Φιτζπάτρικ, Κάουνσιλ 23 (6), Άλεν 8 (2), Καλαμπόκης 3 (1), Φαγιέ 14 (2), Σίνης 2, Χείλαρης 3 (1), Κράβιτς 8.