Ο Πέττας νίκησε τον Φώτση στην πρεμιέρα της Γ΄Εθνικής
Ο Νίκος Πέττας και ο Αντώνης Φώτσης υπήρξαν συμπαίκτες στις "μικρές" Εθνικές και στην πρεμιέρα της Γ' Εθνικής της τρέχουσας σεζόν βρέθηκαν αντίπαλοι ύστερα. Νικήτης αναδείχθηκε ο πρώτος, καθώς ο Ιωνικός ΝΒ επικράτησε στα Ιλίσια του Ηλυσιακού με 77-69. Στην β' παράταση τα Μελίσσια.
Ο Ιωνικός ΝΦ μπηκε με το "δεξί" στο πρωτάθλημα του 1ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Ηλυσιακού με 77-69 έχοντας για κορυφαίους τον Νίκο Πέττα (25 πόντοι) και τον Στέλιο Γκίνη (24 πόντοι).
Ο Ιωνικός πήρε μια σπουδαία νίκη επί της ομάδας του Αντώνη Φώτση, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, ενώ ο Σωτήρης Μπουρδάνος (20 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ηλυσιακού.
Επίσης, το αήττητο πέρσι στην Α' ΕΣΚΑ, Αιγάλω με πρωταγωνιστή τον Χριστόδουλο Καράβολα (22 πόντοι) νίκησε το Πέρα με 82-74. Ο Γιάννης Γκαγκαλούδης ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας στην συγκομιδή του 8 πόντους, ενώ 5 περισσότερους σημείωσε ο Άκης Καλλινικίδης.
Τα Μελίσσια στον 2ο Όμιλο νίκησαν στην β' παράταση την Χαλκίδα με 83-75, καθώς στο τελευταίο πεντάλεπτο έκαναν επιμέρους σκορ 10-2 κι έφτασαν στην επικράτηση.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
1ος Όμιλος
Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:
Καλαμάτα - Μεγαρίδα 51-81
Αχαγιά - Κεραυνός Αιγίου 91-64
Ηλυσιακός - Ιωνικός ΝΦ 69-77
Ληξούρι - Λέοντας 85-64
Αιγάλεω - Πέρα 82-74
Ακράτα - Έσπερος Πατρών 86-61
Άρης Νικαίας - Νέα Κηφισιά 69-84
Επόμενη αγωνιστική (2η, 21/10)
Κεραυνός Αιγίου - Καλαμάτα
Ιωνικός ΝΦ - Αχαγιά
Λέοντας - Ηλυσιακός
Πέρα - Ληξούρι
Έσπερος Πατρών - Αιγάλεω
Νέα Κηφισιά - Ακράτα
Μεγαρίδα - Άρης Νικαίας
2ος Όμιλος
ΚΑΠ - ΒΑΟΛ Χίου 68-53
ΟΦΗ - Καλλιθέα 83-53
Ίκαρος Νέας Σμύρνης - Άρης Θήβας 60-56
Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας - Λοκρός Αταλάντης 69-67
Μελίσσια - ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC 83-75 (β’ παρ.)
ΕΦΑΟ Ζωγράφου - Δειλινό 100-57
Κορωπί - Ερμής Σχηματαρίου 88-60
Επόμενη αγωνιστική (2η, 21/10)
Καλλιθέα - ΚΑΠ
Άρης Θήβας - ΟΦΗ
Λοκρός Αταλάντης - Ίκαρος Νέας Σμύρνης
ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC - Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας
Δειλινό - Μελίσσια
Ερμής Σχηματαρίου - ΕΦΑΟ Ζωγράφου
ΒΑΟΛ Χίου - Κορωπί
3ος Όμιλος
Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:
ΑΟ Καλαμπάκας-Δόξα Λευκάδας 63-69
ΓΑΣ Μελίκης-Νικόπολη Πρέβεζας 88-76
ΑΓΣ Ιωαννίνων-ΠΑΣ Γιάννινα 67-84
Τιτάνες Παλαμά-Εύαθλος Πολυκάστρου 84-77
Πρωτέας Γρεβενών-Μαντουλίδης 90-86
Ικαροι Τρικάλων-Ολυμπιακός Βόλου 85-66
Ρεπό: ΑΟΚ Βέροιας
Επόμενη αγωνιστική (2η, 21/10)
Δόξα Λευκάδας-ΑΟΚ Βέροιας
Νικόπολη Πρέβεζας-ΑΟ Καλαμπάκας
ΠΑΣ Γιάννινα-ΓΑΣ Μελίκης
Εύαθλος Πολυκάστρου-ΑΓΣ Ιωαννίνων
Μαντουλίδης-Τιτάνες Παλαμά
Ολυμπιακός Βόλου-Πρωτέας Γρεβενών
Ρεπό: Ικαροι Τρικάλων
4ος Όμιλος
Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικης;
ΜΕΝΤ - Ζέφυρος 87-62
Αστέρας Σίνδου - ΠΣ Ευκαρπίας 59-71
ΑΟ Πολυγύρου - Λεύκιπος Ξάνθης 74-70
ΒΑΟ - Απόλλων Καλαμαριάς 81-71
ΓΑΣ Κομοτηνή - Μακαμπή 68-49
Αίας Ευόσμου - Ασπίδα Ξάνθης 73-81
ΠΟ Νέων Μουδανιών - ΔΕΚΑ 64-84
Επόμενη αγωνιστική (2η, 21/10)
ΠΣ Ευκαρπίας - ΜΕΝΤ
Λεύκιπος Ξάνθης - Αστέρας Σίνδου
Απόλλων Καλαμαριάς - ΑΟ Πολυγύρου
Μακαμπή - ΒΑΟ
Ασπίδα Ξάνθης - ΓΑΣ Κομοτηνή
ΔΕΚΑ - Αίας Ευόσμου
Ζέφυρος - ΠΟ Νέων Μουδανιών