Ανέβηκαν τα Μελίσσια, ο ΟΦΗ και η Δόξα Λευκάδας

Tα Μελίσσια νίκησαν με 59-54 τον Λοκρό Αταλάντης και πήραν την άνοδο στη Β' Εθνική της νέας σεζόν κατακτώντας το πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου! Άνοδος και για τον ΟΦΗ και την Δόξα Λευκάδας

Τα Μελίσσια στο μεγάλο παιχνίδι της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Γ' Εθνικής νίκησαν με 59-54 τον Λοκρό Αταλάντης και προβιβάστηκαν στη Β' Εθνική της αγωνιστικής περιόδου 2019/20.

Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα τελικού, καθώς η νικήτρια ομάδα θα έπαιρνε το εισιτήριο για την Β' Εθνική της νέας σεζόν, αφού ο ΟΦΗ - όπως αναμενόταν - επαλήθευσε τα προγνωστικά (77-56) απέναντι στην ΚΑΠ.

Τα Μελίσσια στην τρίτη περίοδο έκαναν επιμέρους σκορ 19-10,μετέτρεψαν το 32-33 του ημιχρόνου σε 51-43 στο 30΄κι εντέλει πήραν τη νίκη με 59-54. Τα Μελίσσια πήραν την 1η θέση του Ομίλου, καθώς όπως και ο ΟΦΗ, συγκέντρωσαν 48 βαθμούς, αλλά έχουν κάνει το 2/2 απέναντι στους Κρητικούς, ενώ ο Λοκρός (47β.) τερμάτισε τρίτος.

 H Δόξα Λευκάδας στον 3ο Όμιλο νίκησε με 85-65 εκτός έδρας τη Μελίκη και θα ακολουθήσει τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Α2 της νέας σεζόν, ενώ το Αιγάλεω στον 1ο Όμιλο πήρε την 1η θέση, καθώς το Ληξούρι νίκησε (61-60) τον Ιωνικό ΝΦ.

1ος Όμιλος

Τα αποτελέσματα της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής:

Αχαγιά – Καλαμάτα 83-71

Ν. Κηφισιά – Μεγαρίδα 73-92

Ηλυσιακός – Κεραυνός Αιγ. 85-50

Ληξούρι – Ιωνικός ΝΦ 61-60

Αιγάλεω – Λεόντας 143-86

Ακράτα – Πέρα 74-59

Άρης Νικ. – Έσπερος ΑΟΠΑ

H βαθμολογία:

1) Αιγάλεω 50 (24-2)

2) Ιωνικός ΝΦ 49 (23-3)

 ------------------------------------------

3) Μεγαρίδα 48 (22-4)

4) Αχαγιά 45 (19-7)

5) Κηφισιά 39 (14-11-1 μηδ.)

6) Ακράτα 38 (12-14)

7) Πέρα 38 (12-14)

8) Ηλυσιακός 38 (12-14)

9) Άρης Νικαίας 37 (11-15)

 ------------------------------------------

10) Ληξούρι 37 (11-15)

 ------------------------------------------

11) Έσπερος Πατρών 34 (8-18)

12) Καλαμάτα 33 (7-19)

13) Κεραυνός Αιγίου 31 (5-21)

14) Λέοντας 28 (2-24)

2ος Όμιλος

Τα αποτελέσματα της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής:

ΟΦΗ – ΚΑΠ 77-56

Ερμής Σχηματαρίου – ΒΑΟΛ Χίου 68-73

Ίκαρος Νέας Σμύρνης – Καλλιθέα 20-00 (α.α.)

Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας – Άρης Θήβας 70-66

Μελίσσια – Λοκρός Αταλάντης 59-54

ΕΦΑΟ Ζωγράφου – ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC 94-58

Κορωπί – Δειλινό 88-84

Η βαθμολογία:

1) Μελίσσια 48 (22-4)

2) ΟΦΗ 48 (22-4)

 ------------------------------------------

3) Λοκρός Αταλάντης 47 (21-5)

4) Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας 44 (19-7)

5) ΕΦΑΟΖ 42 (16-10)

6) Κορωπί 40 (14-12)

7) Άρης Θήβας 39 (13-13)

8) Ερμής Σχηματαρίου 38 (12-14)

9) ΒΑΟΛ Χίου 37 (11-15)

 ------------------------------------------

10) Ίκαρος Νέας Σμύρνης 37 (11-15)

 ------------------------------------------

11) ΚΑΠ 35 (9-17)

12) Καλλιθέα 33 (8-17-1 μηδ.)

13) ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC 28 (4-21-1 μηδ.)

14) Δειλινό 25 (0-25-1 μηδ.)

3ος Όμιλος

Τα αποτελέσματα της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής:

ΑΟ Καλαμπάκας – ΑΟΚ Βέροιας 0-20 (α.α.)

Μελίκη – Δόξα Λευκάδας 65-85

ΑΓΣ Ιωαννίνων – Νικόπολη Πρ.111-47

Πρωτέας Γρ. – Εύαθλος Μακ. 87-54

Ίκαροι Τρ. – Μαντουλίδης 65-89

Ρεπό: Ολυμπιακός Β.

Η βαθμολογία:

1) ΠΑΣ Γιάννινα 45 (21-3)

2) Δόξα Λευκάδας 44  (20-4)

 ------------------------------------------

3) Πρωτέας Γρεβενών 44 (20-4)

4) ΑΓΣ Ιωαννίνων 41 (17-7)

5) Ικαροι Τρικάλων 36 (12-12)

6) Ολυμπιακός Βόλου 35 (11-13)

7) Μαντουλίδης 35 (11-13)

8) Τιτάνες Παλαμά  35 (11-13)

9) Εύαθλος Πολυκάστρου 33 (9-15)

 ------------------------------------------

10) ΓΑΣ Μελίκης 33 (9-15)

 ------------------------------------------

11) ΑΟΚ Βέροιας 30 (6-18)

12) ΑΟ Καλαμπάκας 29 (7-16-1 μηδ.)

13) Νικόπολη Πρέβεζας (2-22)

4ος Όμιλος

Τα αποτελέσματα της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής:

Αστέρας Σίνδου – ΜΕΝΤ 71-68

Πολύγυρος – Ευκαρπία 63-76

ΒΑΟ – Λεύκιππος Ξάνθης 67-70

ΓΑΣ Κομοτηνής – Απόλλων Καλ. 89-93

Αίας Ευόσμου – Μακαμπή 78-55

Μουδανιά – Ασπίδα Ξάνθης 70-57

ΔΕΚΑ - Ζέφυγος 76-65

Η βαθμολογία

1) Ευκαρπία 48 22-4

2) Κομοτηνή 43 17-9

------------------------------------------

3)  Πολύγυρος 42 16-10

4) Λεύκιππος Ξάνθης 42 16-10

5)  Αίας Ευόσμου 41 15-11

6) Ασπίδα Ξάνθης 40 14-12

7) Ζέφυρος 40 14-12

8) Απόλλων Καλαμαριάς 39 13-13

9) ΔΕΚΑ 39 13-13

------------------------------------------

10) ΜΕΝΤ 38 16-12

------------------------------------------

11) ΒΑΟ 37 11-15

12) Αστέρας Σίνδου 36 10-16

13) Μακαμπή 34 8-18

14) Μουδανιά 27 1-25

Photo credits: Melissia BC

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

HIGHLIGHTS