ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Σπουδαία νίκη της Εθνικής Εφήβων επί της Κροατίας

Η Εθνική Εφήβων απώλεσε διαφορά 23 πόντων κόντρα στην Κροατία, αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει μία μεγάλη νίκη με 76-67 για την 3η αγωνιστική του Eurobasket U18.

Η Εθνική Εφήβων έκανε τα εύκολα-δύσκολα κόντρα σε μία ισχυρή ομάδα όπως η Κροατία, απώλεσε διαφορά 23 πόντων, αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη με 76-67 για την 3η αγωνιστική του Eurobasket U18, ολοκληρώνοντας την φάση των ομίλων με ρεκόρ 2-1.

Η Ελλάδα ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας να προηγηθεί με μπροστάρη τον Αρσενόπουλο ακόμα και με 22 πόντους διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο οι Κροάτες αντέδρασαν και έφεραν τούμπα το ματς, περνώντας μπροστά στο σκορ. Τότε όμως ανέλαβαν δράση οι Τσουμάνης και Ρογκαβόπουλος, με τον πρώτο να κρατάει αρχικά την Ελλάδα στο παιχνίδι και τον δεύτερο να "τελειώνει" τον αγώνα με 7 σερί πόντους στο τελευταίο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες, οι οποίες σκόραραν με δυσκολία. Όσο περνούσε η ώρα ωστόσο η Ελλάδα έβρισκε ρυθμό μέσα από την συνδυασμένη της άμυνα (πίεση σε όλο το γήπεδο που συχνά κατέληγε σε ζώνη) και χάρη σε ένα σερί 8-0 ξέφυγε με 18-8. Μάλιστα δεν έμεινε εκεί, παρά συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 25-10, ενώ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ξέφυγε με 30-10, αλλά και με 36-13 (15'). Οι Κροάτες στην συνέχεια αντέδρασαν και χάρη σε μία μικρή αντεπίθεση μείωσαν σε 41-24 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ήρθε το ξέσπασμα των Κροατών. Με μπροστάρη τον Κρούνο Μάντσερ η "Χρβάτσκα" κατάφερε να "τρέξει" ένα επιμέρους σκορ 19-4 και να κατεβάσει την διαφορά στους 2 πόντους (45-43). Το παιχνίδι πλέον ήταν ντέρμπι, με την Ελλάδα ωστόσο να καταφέρνει χάρη σε μία ζώνη 1-3-1 και κάποια καλάθια που έμπαιναν με... αίμα να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 55-50.

Στην τέταρτη περίοδο οι Κροάτες είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους στην αρχή, καταφέρνοντας χάρη σε συνεχόμενα καλάθια να περάσουν μπροστά στο σκορ με 62-61. Τότε όμως ήταν που η Ελλάδα έδειξε χαρακτήρα. Με τον Τσουμάνη αρχικά να κερδίζει κάποιες μάχες κοντά στο καλάθι η Εθνική ξέφυγε με 67-62, με τον Ρογκαβόπουλο να παίρνει στη συνέχεια την σκυτάλη και με 7 σερί πόντους να κάνει το σκορ 74-65, "καθαρίζοντας" το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 10-25, 24-41, 50-55, 67-76

ΚΡΟΑΤΙΑ (Αντζούλοβιτς): Ερσλαν 10, Μάντσερ 13 (3), Παλοκάι 6, Ρούντζιτς 2, Βούιτσιτς 15 (3), Τσουμπρίλο 3 (1), Γιάνκοβιτς, Πλάνινιτς 7 (10 ριμπάουντ), Σάμανιτς 11 (10 ριμπάουντ)

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Αρσενόπουλος 16 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γάργαλης 4 (8 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Σανδραμάνης 10, Τσουμάνης 11 (9 ριμπάουντ), Χατζιδάκης 2, Χουγκάζ 6, Κουρτίδης 10 (2), Τσιρογιάννης 2, Βουλγαρόπουλος 2