ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Κορέα - Δομινικανή Δημοκρατία 85-95

Σπουδαία νίκη για τη Δομινικανή Δημοκρατία η οποία επικράτησε με σκορ 95-85 της Κορέας και ουσιαστικά εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα προημιτελικά του προολυμπιακού τουρνουά

Την πρώτη της νίκη στο προολυμπιακό τουρνουά πέτυχε η Δομινικανή Δημοκρατία που επιβλήθηκε 95-85 της Κορέας μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι νικητές "σάρωσαν" στα ριμπάουντ καθώς συγκέντρωσαν 58 έναντι μόλις 28 των Κορεατών, των οποίων τα μπλοκ άουτ δεν λειτούργησαν σε καμία περίπτωση.

Παρ΄ ότι η Κορέα έμεινε στα 6 λάθη καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα, δεν κατάφερε να αντισταθεί στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους.

Η Δομινικανή Δημοκρατία στο β΄ημίχρονο ανέβασε την απόδοσή της και πέτυχε σημαντική νίκη, παίρνοντας ουσιαστικά την πρόκριση για τους "8" της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 41-37, 65-71, 95-85

Κορέα: Σ. Κιμ 14(1), Τ. Κιμ 13, Τσόι 10(2), Ντ. Κιμ 11(3), Λι 21(2), Παρκ 2, Ο 6, Γιανγκ, Λι 5, Γιουν 3, Κιμ.

Δομινικανή Δημοκρατία: Κορονάντο 11(1), Φορτούνα 5(1), Γκαρθία 13(3), Χόρφορντ 30, Μαρτίνεθ 16, Σόσα, Ασελίν 7(1), Σουέρο, Μπάεθ 11, Ραμόν 2.