ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Νίκη-θρίλερ για την Εθνική Γυναικών, 61-59 τη Μεγάλη Βρετανία

ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2019 / ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ / ΕΛΛΑΔΑ - Μ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI

Η Εθνική Γυναικών αγχώθηκε κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία, βρέθηκε κοντά στην ήττα, αλλά τελικά κέρδισε με 61-59 στον 2ο αγώνα των προκριματικών του Eurobasket 2019. Καταπληκτική ατμόσφαιρα στην Κοζάνη από 3.500 φιλάθλους.

Η Εθνική Γυναικών έκανε τα εύκολα-δύσκολα κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία. Αγχώθηκε, απώλεσε μία διαφορά 10 πόντων στην τέταρτη περίοδο και βρέθηκε ένα τρίποντο μακριά από την ήττα. Αυτό της Λίντχαμ, η οποία αστόχησε σε σουτ από τα 9 μέτρα στο τέλος του αγώνα. Στο τέλος ωστόσο κέρδισε με 61-59, κάνοντας το 2/2 στην φάση των προκριματικών του Eurobasket 2019, μπροστά σε 3.500 φιλάθλους.

Η Ελεάννα Χριστινάκη με 18 πόντους (ρεκόρ με την φανέλα της Εθνικής) ήταν η πρώτη σκόρερ της Εθνικής, με την Εβίνα Σταμάτη να προσθέτει 10 πόντους.

Η Εθνική Γυναικών ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 6-13, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε σε 13-13 στο φινάλε της πρώτης περιόδου χάρη σε buzzer-beater τρίποντο της Χριστινάκη. Στην δεύτερη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με την ομάδα του κόουτς Κεραμιδά να περνάει μπροστά με 20-16 και να διατηρεί αυτό το μικρό προβάδισμα μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε προηγούμενη με 30-26, έχοντας μόλις 2/16 τρίποντα.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Εθνική Γυναικών μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ και χάρη σε ένα σερί 9-0 ξέφυγε με 39-30, ενώ η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +10 (46-36), πηγαίνοντας τελικά στην τέταρτη περίοδο προηγούμενη με 46-39. Στην τέταρτη περίοδο η Ελλάδα ξέφυγε με 49-39, δείχνοντας να ελέγχει το ματς. Η Μεγάλη Βρετανία ωστόσο δεν τα παράτησε, και παίρνοντας το ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά το άλλο μείωσε σε 57-52. Και δεν έμεινε εκεί, παρά στο τελευταίο λεπτό κατάφερε να μειώσει σε 61-59 λίγο πριν από το τέλος του αγώνα. Στην συνέχεια η Άρτεμις Σπανού αστόχησε σε προσπάθειά της, με την Λίντχαμ να παίρνει τη μπάλα και να αστοχεί στο τρίποντο που επιχείρησε, προς ανακούφιση όλων στο γήπεδο.

Οι διαιτητές: Τσέκοβ, Σμίλιανιτς, Πέρλιτς

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 30-26, 46-39, 61-59

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Σταμάτη 10 (2), Χατζηνικολάου 6, Μάλτση 5 (1), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 2, Σπανού 6, Φουράκη 2, Σπυριδοπούλου 2, Καλτσίδου 8, Χριστινάκη 18 (2)

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Μπουσέτα): Πριορ, Τζόουνς 3, Κόλινς 7, Βαντερβαλ 2, Χάντι 9, Σίμπσον 3 (1), Λίντχαμ 17 (1), Στιούαρτ 2, Φαγκμπέντε 16,