Με Σουηδία για την πρωτιά οι Κορασίδες

Η Εθνική Κορασίδων αντιμετωπίζει απόψε τη Σουηδία (19:45) στον αγώνα που θα κρίνει ποια ομάδα θα τερματίσει πρώτη στον 3ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ U16 β' κατηγορίας.

Η πρώτη θέση στον 3ο όμιλο θα είναι το “λάφυρο” στον σημερινό αγώνα της Ελλάδας με την επίσης αήττητη Σουηδία στα Σκόπια, τον τελευταίο της Εθνικής στη φάση των ομίλων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κορασίδων β' κατηγορίας. Εφόσον τα κορίτσια του Τάκη Μπακογεώργου νικήσουν τη Σουηδία, τότε θα καπαρώσουν την πρωτιά και θα αντιμετωπίσουν στους “8” την ομάδα που θα τερματίσει 2η στον 4ο όμιλο.

Το κακό νέο για την Εθνική είναι ότι εφόσον προκριθεί στους “4”, τότε εκτός απροόπτου θα βρει εκεί την ομάδα που... κατατροπώνει όποιον βρίσκει μπροστά της μέχρι στιγμής, το Βέλγιο, το οποίο έχει κερδίσει τους πρώτους τέσσερις αγώνες του με 54,8 πόντους διαφορά κατά μέσο όρο! Με δεδομένο λοιπόν ότι φέτος ανεβαίνουν μόνο δύο ομάδες -και όχι τρεις- στην πρώτη κατηγορία, αυτή η παράμετρος δυσκολεύει σημαντικά την ελληνική αποστολή στα Σκόπια.

Τρεις οι ανοιχτές θέσεις

Μέχρι στιγμής έχουν προκριθεί μαθηματικά η Φινλανδία και η Πορτογαλία από τον 1ο όμιλο (αναμετρώνται σήμερα για την 1η θέση), το Βέλγιο από τον 2ο και οι Ελλάδα, Σουηδία από τον 3ο. Στον “αέρα” είναι ακόμα η 2η θέση στον 2ο όμιλο (με την Ουκρανία, την Ιρλανδία και τη Σλοβενία να τη διεκδικούν) και οι δύο προνομιούχες θέσεις στον 4ο, αφού καμία εκ των Δανία, Βοσνία και Ελβετία δεν έχει εξασφαλισμένη την πρόκριση.

Το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής:

1ος όμιλος

Φινλανδία-Πορτογαλία (17:30)

Νορβηγία-Βουλγαρία (22:00)

Ρεπό η Εσθονία

Η κατάταξη

1. Φινλανδία 3-0

2. Πορτογαλία 3-0

-----------------------

3. Βουλγαρία 1-2

4. Εσθονία 1-3

5. Νορβηγία 0-3

2ος όμιλος

Ιρλανδία-Ουκρανία (13:00)

Μολδαβία-Σλοβενία (17:30)

ΠΓΔΜ-Βέλγιο (19:45)

Η κατάταξη

1. Βέλγιο 4-0

2. Ουκρανία 3-1

------------------

3. Σλοβενία 2-2 (+20)

4. Ιρλανδία 2-2 (-20)

5. ΠΓΔΜ 1-3

6. Μολδαβία 0-4

3ος όμιλος

Λουξεμβούργο-Ισραήλ (15:15)

Ελλάδα-Σουηδία (19:45)

Η κατάταξη

1. Ελλάδα 3-0

2. Σουηδία 3-0

----------------

3. Ισραήλ 1-2

4. Λουξεμβούργο 1-2

5. Ισλανδία 0-4

4ος όμιλος

Αλβανία-Σλοβακία (13:00)

Βοσνία-Μεγάλη Βρετανία (15:15)

Δανία-Ελβετία (22:00)

Η κατάταξη

1. Δανία 4-0 (+6)

2. Βοσνία 3-1 (-5)

---------------

3. Ελβετία 3-1 (-1)

4. Σλοβακία 1-3

5. Μεγάλη Βρετανία 1-3

6. Αλβανία 0-4

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24