ΜΠΑΣΚΕΤ

Λύγισε στο τέλος η Ελλάδα, ήττα με 71-75 από την Γαλλία

ÅÕÑÙÌÐÁÓÊÅÔ 2017 / ÅËËÁÄÁ - ÃÁËËÉÁ / EUROBASKET / GREECE - FRANCE (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ:FIBA.COM) EUROKINISSI

Η Εθνική Γυναικών πραγματοποίησε συγκλονιστική εμφάνιση κόντρα στην δευτεραθλήτρια Ευρώπης Γαλλία, "άγγιξε" τη νίκη, αλλά τελικά ηττήθηκε με 71-75. "Τελικός" πρόκρισης την Τρίτη (25/9) με Κορέα.

Η Εθνική Γυναικών άγγιξε το θαύμα. Κοίταξε στα μάτια την δευτεραθλήτρια Ευρώπης Γαλλία για την 2η αγωνιστική του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αλλά τελικά ηττήθηκε με 71-75. Ήταν μία σπουδαία εμφάνιση για την ομάδα του κόουτς Κεραμιδά, που θα μπορούσε να πάρει τη νίκη. Οι Γαλλίδες ωστόσο αποδείχθηκαν καλύτερες στις λεπτομέρειες, παίρνοντας μία αγχωτική νίκη.

Πλέον η Ελλάδα έχει ρεκόρ 0/2 και θα παίξει τα... ρέστα της κόντρα στην Κορέα την Τρίτη (25/9), σε ένα παιχνίδι που η νικήτρια ομάδα θα πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση και ο η χαμένη θα πάει σπίτι της.

MVP

Η Εντέν Μιγιέμ δεν ήταν απλώς η πρώτη σκόρερ της Γαλλίας με 20 πόντους. Ήταν αυτή που όποτε η ομάδα της χρειάστηκε βοήθεια ήταν εκεί, σημειώνοντας μεγάλα καλάθια, χάρη στα οποία οι "τρικολόρ" είτε έμεναν μπροστά στο σκορ, είτε διατηρούσαν την επαφή τους με την Ελλάδα όταν ξέφυγε η Εθνική μας.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι 28 πόντοι με τα 6/13 τρίποντα της Μάλτση ήταν σίγουρα ένα στατιστικό που έκανε εντύπωση, με την αρχηγό της εθνικής να πραγματοποιεί απίστευτη εμφάνιση. Πάντως δεν γίνεται να μην υπάρξει αναφορά στο γεγονός ότι στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου οι βολές ήταν 17-0 υπέρ της Γαλλίας (!), που τελικά ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας 20/31 βολές έναντι 8/15 βολών της Εθνικής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Γαλλία μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, ξεφεύγοντας γρήγορα με 15-7 και 24-13 πριν κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 26-17, χάρη στην ευστοχία της από την περιφέρεια. Στην δεύτερη περίοδο ωστόσο η Ελλάδα δεν άργησε να αντιδράσει, μειώνοντας αρχικά σε 27-21 χάρη σε συνεχόμενα καλάθια της Καλτσίδου και κατόπιν σε 29-27 χάρη σε 2 σερί τρίποντα της Μάλτση. Η Γαλλία θα κατάφερε να ξεφύγει πάντως ξανά με 36-29, αλλά η Ελλάδα δεν πτοήθηκε και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 7-2 μείωσε σε 38-26 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η Ελλάδα μπήκε με αυτοπεποίθηση και βρίσκοντας λύσεις από πολλές παίκτριες πέρασε μπροστά με 47-45. Η Γαλλία αντέδρασε και με ένα μικρό σερί 5-0 προηγήθηκε με 50-47. Η Ελλάδα όμως δεν τα παράτησε και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα και να κλείσει την τρίτη περίοδο ούσα μπροστά στο σκορ με 59-54.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε ονειρεμένα για την Εθνική Γυναικών που εκτόξευσε την διαφορά στους 8 πόντους, ξεφεύγοντας με 66-58. Η Γαλλία κάπου εκεί έδειξε χαρακτήρα και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 11-2 πέρασε μπροστά με 69-68. Η Χριστινάκη ισοφάρισε λίγο αργότερα σε 69-69. Το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτομερειες. Και οι Γαλλίδες αποδείχθηκαν καλύτερες σε αυτές, καταφέρνοντας αρχικά χάρη σε ένα μεγάλο καλάθι της Γκρούντα να περάσουν μπροστά με 71-69 με 36 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε, για να βγάλουν ακολούθως μία μεγάλη άμυνα, με την Μιγιέμ να σφραγίζει τη νίκη τους με 2/2 βολές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αντόνιο Κόντε (Ισπανία, Έιμι Μπόνερ (ΗΠΑ), Ζου Ντουάν (Κίνα)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 38-36, 59-54, 75-71

ΓΑΛΛΙΑ (Γκαρνιέ): Μιγιέμ 20 (2), Γκρούντα 9, Μισέλ 2, Ντουσέ 5 (1), Τσαουτσάνγκ 9 (3), Επουπά 7 (1), Τσιακ 5, Αγιάγι 2, Τσατορό 6, Ζοανές 8 (2), Μπερνιέ 2

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Σπυριδοπούλου 5 (1), Μάλτση 28 (6), Σπανού 8, Χριστινάκη 3, Φασούλα 4, Σταμάτη, Λύμουρα 6, Παυλοπούλου 8, Νικολοπούλου, Κοσμά, Καλτσίδου 9

Ομαδικά στατιστικά - Γαλλία: 14/31 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 20/31 βολές, 37 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 20 λάθη, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα

Ομαδικά στατιστικά - Ελλάδα: 21/41 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 8/15 βολές, 29 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 14 λάθη, 12 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Κορέα στις 25 Σεπτεμβρίου, με στόχο τη νίκη που θα της δώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Την ίδια μέρα η Γαλλία θα αντιμετωπίσει τον Καναδά με έπαθλο την 1η θέση του ομίλου.