ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Eurobasket U20: Συντριβή για την Εθνική Νέων Ανδρών από την Γερμανία και αποκλεισμός

FIBA

Κατώτερη των προσδοκιών η Εθνική Νέων Ανδρών, γνώρισε την ήττα με 54-82 από την ανώτερη Γερμανία στην φάση των 16 και αποκλείστηκε από την συνέχεια του Eurobasket U20.

Η Εθνική Νέων Ανδρών δεν τα κατάφερε. Η Γερμανία αποδείχθηκε αξεπέραστο εμπόδιο για την ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη και συνέτριψε με 82-54 την Ελλάδα, κάνοντας πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Γερμανία πήρε το πάνω χέρι από την αρχή του αγώνα και δεν το άφησε ποτέ. Στηριζομενη στην κυριαρχία της στα ριμπάουντ (55 έναντι 35) και τα καλά της ποσοστά (45.2% στα σουτ, 58% στα δίποντα), οι Γερμανοί δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη.

Ο Νιλς Χασφέρδερ με 21 πόντους και 6/8 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Φίλιπ Χερκένοφ να προσθέτει 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Για την Ελλάδα, ο Γιώργος Καλαϊτζάκης είχε 15 πόντους (αλλά με 3/9 σουτ) και ήταν ο μοναδικός παίκτης της με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Δημήτρη Μωραΐτη να τον ακολουθεί με 8 πόντους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ελλάδα μπήκε μουδιασμένα στο παρκέ, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Γερμανία, με αποτέλεσμα πολύ νωρίς να ξεφύγει στο σκορ, αρχικά με 3-11 και ακολούθως με 5-18, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει την Ελλάδα πίσω στο σκορ με 6-23.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας σε 12-24. Πολύ γρήγορα ωστόσο οι Γερμανοί απάντησαν και εκτόξευσαν ξανά την διαφορά στους 17 πόντους (23-40), πριν μειώσει σε 26-40 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με τρίποντο.

Στην τρίτη περίοδο ουσιαστικά επιβεβαιώθηκε ότι το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του, όταν μόλις στο 23' το σκορ ήταν 32-55. Ήταν σαφές ότι η Ελλάδα ήθελε, αλλά απλώς η Γερμανία ήταν ανώτερη. Αυτό φάνηκε και στην συνέχεια, με την διαφορά να ανεβαίνει διαρκώς και να φτάνει στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου στους 30 πόντους (44-74), με τους Γερμανούς να φτάνουν δια περιπάτου στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-23, 26-40, 39-63, 54-82.

ΕΛΛΑΔΑ (Λιμνιάτης): Μπάλος 2, Καμπερίδης 4, Κουφόπουλος 4, Νικολαϊδης 5 (1), Πιλάβιος 6, Αρνόκουρος 2, Χουγκάζ, Δομπρογιάννης 1, Π. Καλαϊτζάκης, Γ. Καλαϊτζάκης 15 (2), Καμπουρίδης 7, Μωραΐτης 8 (2)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Ιμπραχίματζιτς): Μπινάπφλ, Μπρένεκε 5, Κρόσαρ 4, Μάτισεκ 9 (3), Ομπίσι 7, Γκρίσελ 7, Χασφέρδερ 21 (6), Χερκένοφ 15 (1), Σέριτς 7, Βρσιτς 7.