ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ανώτερη η Ισπανία, κέρδισε με 85-70 την Εθνική Εφήβων

Η Ισπανία αποδείχθηκε μία κλάση ανώτερη από την Εθνική Εφήβων και χάρη σε ένα καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο πήρε μία άνετη νίκη με 85-70. Για τις θέσεις 13-16 θα παλέψει πλέον η Ελλάδα.

Η Ισπανία αποτελεί αξεπέραστο εμπόδιο για την Ελλάδα, ακόμα και στις μικρές ηλικίες, έστω και στους αγώνες κατάταξης. Αυτό επιβεβαιώθηκε και στον αγώνα της Εθνικής Εφήβων με τους Ίβηρες για τους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-16 του Eurobasket U18, με τους Ισπανούς να έχουν σταθερά το προβάδισμα σε όλο τον αγώνα και τελικά να χρειάζονται απλώς ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο για να πάρουν μία άνετη νίκη με 85-70.

Πλέον, η Εθνική Εφήβων είναι υποχρεωμένη να παλέψει στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 13-16. Η "γαλανόλευκη" θα αντιμετωπίσει (4/8, 14:00), την οποία η Κροατία νίκησε με 85-62 . Αξίζει να σημειωθεί πάντως ότι η Ελλάδα δεν κινδυνεύει με υποβιβασμό στην Β' Κατηγορία, αφού θα διοργανώσει το Eurobasket U18 του 2019.

To παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο στην αρχή, μέχρι οι Ισπανοί σταδιακά να πάρουν το πάνω χέρι και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 13-5 να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 25-17. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Ελλάδα αρχικά μείωσε στους 4 πόντους (27-23), ωστόσο οι Ισπανοί αντέδρασαν άμεσα και ανέβασαν την διαφορά αρχικά στους 10 πόντους (39-29) και λίγο αργότερα στους 13 πόντους (44-31), πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια έχοντας μία διαφορά 8 πόντων (44-36).

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του κόουτς Βλασσόπουλου προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση. Δεν μπόρεσε όμως ποτέ να κατεβάσει την διαφορά κάτω από τους 7 πόντους, με τους Ισπανούς αντιθέτως να ανεβάζουν την διαφορά κάποια στιγμής στους 12 πόντους (55-43), κλείνοντας την τρίτη περίοδο έχοντας προβάδισμα 9 πόντων (57-48). Στην συνέχεια όμως θα ερχόταν το ξέσπασμα.

Οι Ισπανοί μπήκαν αποφασισμένοι στην τέταρτη περίοδο να καθαρίσουν το παιχνίδι. Και αυτό ακριβώς έκαναν, καταφέρνοντας χάρη σε ένα σερί 11-0 να εκτοξεύουν την διαφορά στους 22 πόντους (72-50). Το παιχνίδι είχε πια κριθεί, με την διαφορά να φτάνει κάποια στιγμή ακόμα και τους 26 πόντους (79-53) και τα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα να είναι τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-44, 48-57, 70-85

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Αρσενόπουλος 6, Χατζηδάκης 6, Χουγκάζ 4, Γάργαλης 3 (1), Ρογκαβόπολος 10 (2), Τσιρογιάννης 7 (1), Βουλγαροπουλος 3, Καματερός 2, Καράμπελας 2, Κουρτίδης 4, Σανδραμάνης 11 (1), Τσουμάνης 12

ΙΣΠΑΝΙΑ (Πράντο): Αλοθέν 16 (2), Ντε Μπλας 4, Φερνάντεθ 3, Πάρα 17, Παράντο 12, Πραντίγια 7 (1), Σόλα, Αλντερέτε 5 (1), Αγιέσα, Κουέβας 13 (2), Ντίκε 5, Ταμάγιο 3