ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Αήττητη στην Ξάνθη η Ελλάδα, 80-65 τη Ρωσία

Η Ελλάδα βρήκε λύσεις στη ζώνη των Ρώσων και τα ξεσπάσματα του Αντόνοφ, ξεπέρασε το 13.3% στα τρίποντα κι επικράτησε με 80-65 στον άτυπο τελικό του τουρνουά της Ξάνθης! Εκτός 12άδας οι Αντετοκούνμπο, Αγραβάνης.

Η Ρωσία έβαλε ζόρια στην Ελλάδα για τρία δεκάλεπτα όμως η Εθνική Ανδρών έβγαλε ένταση στην άμυνα στην τελευταία περίοδο κι επιβλήθηκε με 80-65 στο κατάμεστο "Φίλιππος Αμοιρίδης", κάνοντας το 3/3 στο τουρνουά της Ξάνθης.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Η "αρκούδα" έπαιξε ζώνη στο μεγαλύτερο μέρος της αποψινής αναμέτρησης και είχε τον Σεμέν Αντόνοφ (25π.) να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην ελληνική άμυνα. Παρ' όλα αυτά, η Εθνική βρήκε λύσεις στην επίθεση και πανηγύρισε ακόμα μια νίκη, μολονότι σούταρε 2/15 τρίποντα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ οι Αντετοκούνμπο, Αγραβάνης έμειναν εκτός 12άδας. Πλέον ακολουθούν οι φιλικές αναμετρήσεις με την Ολλανδία, τη Λιθουανία και την Τουρκία, στο τουρνουά "Ακρόπολις" (27-29/8).

Η Εθνική Ανδρών ξεκίνησε με βασικούς τους Σπανούλη, Καλάθη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Κουφό απέναντι στη Ρωσία, πίεσε στην άμυνα, έλεγξε τον ρυθμό στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε 7-0, με καλάθι του σέντερ των Kings στον αιφνιδιασμό. Εν συνεχεία οι Ρώσοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με τον Αντόνοφ, "έτρεξαν" σερί 0-12 (7-12, 5'38") κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 17-18. Μπουρούσης και Σπανούλης προσπάθησαν να δώσουν λύσεις στην επίθεση της Ελλάδας απέναντι στη ζώνη των Ρώσων, με τον Αντόνοφ να σκοράρει τους 10 από τους 18 πόντους των φιλοξενούμενων σε αυτό το διάστημα, με 2/2 δίπ. και 2/2 τρίπ.!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, έβγαλε αρκετές συνεργασίες pick-n-roll, πίεσε σε όλο το γήπεδο και προσπάθησε να πάρει πόντους στον αιφνιδιασμό, με τον Πρίντεζη να στέλνει τη διαφορά στο +5 (32-27) για την Ελλάδα, στα 3'28" για τη λήξη του ημιχρόνου. Μπουρούσης και Κουφός ήταν σημεία αναφοράς στην επίθεση με 12 (4/5 βολ., 4/5 δίπ.) και 9 (1/2 βολ., 4/7 δίπ.) πόντους αντίστοιχα ωστόσο ο Αντόνοφ κρατούσε όρθια τη Ρωσία, στο "Φίλιππος Αμοιρίδης". Ο Κουφός διαμόρφωσε το 39-35 όμως ο γκαρντ της Νίζνι σκόραρε πέντε σερί πόντους και διαμόρφωσε το 39-35, στο 20'. Σε αυτό το διάστημα η Εθνική είχε 0/6 τρίποντα.

"Ξεκόλλησε" με Ζήση

Η Ελλάδα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τους Καλάθη, Σπανούλη, Περπέρογλου, Καϊμακόγλου, Μπουρούση κόντρα στη Ρωσία του Αντόνοφ, που σκόραρε πίσω από τα 6μ.75, μείωσε σε 41-40 (23'13") κι έφτασε τους 25 πόντους με 5/5 τρίποντα! Η Ρωσία ανέκτησε το προβάδισμα μετά το πρώτο δεκάλεπτο (41-42, 23'20" & 45-46, 25'40") όμως ο Νίκος Ζήσης έδωσε λύσεις στην επίθεση της Εθνικής Ανδρών που μετέτρεψε το... εύθραυστο 56-54 σε 63-54 (31'59"), έπειτα από την ωραία συνεργασία Μπουρούση - Πρίντεζη. Ακολούθως ο Ζήσης έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10 (68-58, 33'26") με έμμεσο τρίποντο.

Η ελληνική ομάδα έβγαλε ένταση στην άμυνα στην τελευταία περίοδο και διατήρησε διψήφια ως το τέλος του αγώνα, επικρατώντας με 80-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 39-35, 56-54, 80-65.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16, Ζήσης 11 (2), Σπανούλης 11, Καλάθης, Περπέρογλου 1, Σλούκας 8, Καϊμακόγλου 3, Κουφός 14 (11ριμπ.), Πρίντεζης 16, Παπανικολάου, Μάντζαρης.

Ρωσία (Πασούτιν): Ζούμπκοφ 10, Μπαμπούριν, Πατέεφ 4, Φριντζόν, Βιάλτσεφ 1, Αντόνοφ 27 (5/5 τρίπ.), Μόνια 2, Κβοστόφ 4, Πονκρασόφ 5 (1), Βοροντσέβιτς 6, Αντίποφ, Ντεσιατνίκοφ 2, Κουρμπανόφ 4