Β' ΕΘΝΙΚΗ

Σαρωτικός πάλι ο Ιωνικός, μεγάλο "διπλό" οι Ίκαροι

Σαρωτικός πάλι ο Ιωνικός, μεγάλο "διπλό" οι Ίκαροι

Ο Ιωνικός σάρωσε τον Ιπποκράτη Κω 93-71 και ξέφυγε ακόμα στην κορυφή του νότιου ομίλου της Β' Εθνικής. Μεγάλη νίκη πέτυχαν οι Ίκαροι Σερρών επί του Ανατόλια στο μεγάλο ματς του βόρειου ομίλου.

Η κατάσταση στην κορυφή των δύο ομίλων δεν άλλαξε μετά το πέρας της 18ης αγωνιστικής. Ο Ιωνικός Νίκαιας συνέτριψε τον Ιπποκράτη Κω και συνέχισε ακάθεκτος (και με εντυπωσιακό τρόπο) την προέλασή του στο Νότο, την ίδια ώρα που η πρώτη τριάδα (Χαρίλαος Τρικούπης, Καβάλα και Ίκαροι Σερρών) προχώρησε με νίκες στον Βορρά και δείχνει ότι θα είναι αυτή που θα διεκδικήσει την απευθείας άνοδο μέχρι τέλους.

Δύο παιχνίδια χρειάστηκαν έξτρα χρόνο για να υπάρξει νικητής στο νότιο όμιλο. Στο Χαϊδάρι και στο κλειστό του Ζωγράφου συγκεκριμένα, όπου η Δάφνη Δαφνίου κατέβαλε την ΑΕΝΚ με 80-77 και το Παγκράτι (στη δεύτερη παράταση) την ΕΦΑΟΖ με 107-102. Ο Τρίτωνας κέρδισε το δεύτερο ντέρμπι της ημέρας με αντίπαλο τον Πανερυθραϊκό (86-81), ενώ στον βόρειο όμιλο το αποτέλεσμα που προκάλεσε τη μεγαλύτερη αίσθηση ήταν η νίκη των Ικάρων Σερρών επί του Ανατόλια στη Θεσσαλονίκη.

Απρόσμενα δύσκολο απόγευμα πέρασε και ο Χαρίλαος Τρικούπης στον Παλαμά κόντρα στους ουραγούς Τιτάνες, ενώ πολύ πιο εύκολα νίκησε η Καβάλα την Χαλκηδόνα 89-67. Εμφατική νίκη σημείωσε το Πευκοχώρι επί της Γέφυρας με 79-40, ενώ σημαντικό διπλό μέσα στην Ξάνθη σημείωσε το Στρατώνι με 76-69.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα:

Ιωνικός Νίκαιας-Ιπποκράτης Κω  93-71

Δάφνη Δαφνίου-N. Κηφισιά 80-77 (παρ.)

Τρίτωνας-Πανερυθραϊκός 86-81

Κορωπί-Πρωτέας Βούλας 66-54

Διαγόρας Δρυοπιδέων-ΚΑΟΚ 83-69

ΕΦΑΟΖ-Παγκράτι 102-107 (2παρ.)

Μάνδρα/Νικηφόρος-Ηράκλειο 92-80

Ίκαρος Ν. Σμύρνης-Πανελευσινιακός 72-70

Η βαθμολογία

1. Ιωνικός Νίκαιας 35 (17-1)

2. Διαγόρας Δρυοπιδέων 31 (13-5)

3. Ιπποκράτης Κω 30 (12-6)

4. Τρίτωνας 30 (12-6)

5. Πανερυθραϊκός 29 (11-7)

6. Μάνδρα/Νικηφόρος 28 (10-8)

7. Ηράκλειο 27 (9-9)

8. Πρωτέας Βούλας 26 (8-10)

9. ΚΑΟ Κορίνθου 26 (8-10)

10. Παγκράτι 25 (7-11)

11. ΕΦΑΟΖ 25 (7-11)

12. Κορωπί 24 (6-12)

13. Πανελευσινιακός 24 (6-12)

14. Δάφνη Δαφνίου 24 (6-12)

15. Νέα Κηφισιά 24 (6-12)

16. Ικαρος Νέας Σμύρνης 23 (5-13)

Η επόμενη αγωνιστική (19η, 24/2):

Ιπποκράτης Κω-Δάφνη Δαφνίου

Ν. Κηφισιά-Τρίτωνας

Πανερυθραϊκός-Κορωπί

Πρωτέας Βούλας-Διαγόρας Δρυοπιδέων

ΚΑΟΚ-ΕΦΑΟΖ

Παγκράτι-Μάνδρα/Νικηφόρος

Πανελευσινιακός-Ηράκλειο

Ικαρος Ν. Σμύρνης-Ιωνικός Νικαίας

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα:

Τιτάνες Παλαμά-Χαρίλαος Τρικούπης 69-77

Καβάλα-Χαλκηδόνα  89-67

Ασπίδα Ξάνθης-Στρατώνι  66-69

Αγρίνιο-Φάρσαλα 67-65

Ανατόλια-Ικαροι Σερρών  69-76

Μαχητές Πειραματικού Πεύκων-Ερμής Λαγκαδά 62-51

Πευκοχώρι-Γέφυρα 79-40

Ρεπό η Ελίμεια

Η βαθμολογία

1. Καβάλα 31 (14-3)

2. Χαρίλαος Τρικούπης 31 (14-3)

3. Ίκαροι Σερρών 30 (13-4)

4. Πευκοχώρι 27 (11-5)

5. Ανατόλια 27 (10-7)

6. Ερμής Λαγκαδά 26 (10-6)

7. Αγρίνιο 26 (9-8)

8. Στρατώνι 26 (9-8)

9. Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 25 (8-9)

10. Φάρσαλα 24 (8-8)

11. Γέφυρα 22 (6-10)

12. Ασπίδα Ξάνθης 21 (5-11)

13. Χαλκηδόνα 21 (4-13)

14. Ελίμεια 18 (2-14)

15. Τιτάνες Παλαμά 17 (1-15)

Η επόμενη αγωνιστική (19η, 25/2)

Χαρίλαος Τρικούπης-Καβάλα

Χαλκηδόνα-Ασπίδα Ξάνθης

Στρατώνι-Αγρίνιο

Φάρσαλα-Ανατόλια

Ικαροι Σερρών-Μαχητές Πειραματικού Πεύκων

Γέφυρα-Ερμής Λαγκαδά

Πευκοχώρι-Ελίμεια

Ρεπό η Γέφυρα

Τα φύλλα αγώνα

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ-ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ 93-71

Δεκάλεπτα: 19-19, 46-43, 65-54, 93-71

Διαιτητές: Δημόπουλος- Καρακάσης

Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Θ. Βασιλόπουλος, Κοντραφούρης, Κουντουράς 3 (1), Καράμπουλας 21 (3), Βουγιούκας 9, Πετροδημόπουλος 12, Χατζηκυριάκος 2, Μπατής 8 (2), Βασιλόπουλος 5 (12 ασίστ), Κανονίδης 13, Παπαδόπουλος.

Ιπποκράτης Κω (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 22 (3), Τρύπας 6 (2), Ονάσογλου 9 (1), Σκούφης 11 (3), Καταβαίνης 1, Ασημακόπουλος 17 (1), Λεκάκης 2, Χαρίσης 9, Τσακαλέρης, Γιουσέμογλου 1.

ΤΡΙΤΩΝΑΣ-ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 86-81

Δεκάλεπτα: 15-25, 34-45, 59-64, 86-81

Διαιτητές: Τσαρούχα, Θεοδωρόπουλος

Τρίτωνας (Μιχελάκος) : Ευστρατίου 4, Κούτουλας 13 (3), Φράγκος, Καλαντζής 3, Τασόπουλος 20, Ντιμπ 16 (2), Θυμνιός 10, Ζησόπουλος, Δαμιανάκος, Γκαβανόπουλος 20 (3), Κουκουνιάς, Βερτούδος.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 9, Στεργίου, Καλλιανιώτης 12 (4/6 τρίπ.), Δερμιτζάκης 4, Τσακίρης 3, Σκάνδαλος 5, Γιαουρτόγλου 12 (4), Αντωνίου 12 (4/5 τρίπ.), Μακρόπουλος 14 (5/6 δίπ.), Σταθόπουλος 10, Μπακοδήμος, Κωνσταντινόπουλος.

ΜΑΝΔΡΑ/ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ 92-80

Δεκάλεπτα: 24-16, 53-41, 77-60, 92-80

Διαιτητές: Ρίζος-Μαγκαφάς

Μάνδρα/Νικηφόρος (Μπεκές): Γεωργοπαπαδάκος 12 (2), Ψυλέας 18 (1), Καραμπάτσος 22 (4), Παπαπέτρος, Τζιβελέκας 7 (1), Γκαϊτάσοφ 7 (1), Βαφιάς 5 (1), Κούσουλας 21 (2), Κουτσόπουλος, Παπανικολάου.

Ηράκλειο (Μακράκης): Κίτσος 2, Μποχωρίδης 9 (2), Λάκκας 21 (3), Πετράκης 2, Λιανός 11 (1), Πρωτογεράκης 13, Καλατζής, Χάλαρης 12, Παπαδάκης 10 (2).

ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ-ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 72-70

Δεκάλεπτα: 12-18, 31-40, 49-58, 72-70

Διαιτητές: Αποστολίδης-Μαγκουνής

Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Καρακώστας): Γοργόνης 18 (4), Βελιζιώτης 3 (1), Γραμματικός 5 (1), Σπυρόπουλος 6 (2), Βούζας 8 (2), Λάβαρης 5 (1), Δορκοφίκης 23 (2), Μιχαλόπουλος 4,Ζούκας, Δαρμογιάννης.

Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 3,Κελαιδής 23 (5), Νικολακόπουλος 19 (3), Ηλιάδης 5 (1), Ζούμπος 5, Τζιάλλας 2, Στέφος 8, Δούκας 2, Φωτόπουλος, Ματζιώρης 3.

ΚΟΡΩΠΙ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 66-54

Δεκάλεπτα: 19-22, 33-36, 45-47, 66-54

Διαιτητές: Καραβίτης-Αναστασίου

Κορωπί (Ρουμελιώτης): Δενδρινός 6 (2), Γκοντόπουλος 9 (2), Σερέτης 2, Αγόρης 11 (1), Σιμιτζής 5 (1), Σπανός 13 (3), Γκίνης, Μαλτέσιος 17, Πετς.

Πρωτέας Βούλας (Βλάχος): Μπάλας, Αγγελόπουλος 9, Ματαλιωτάκης 18, Αθηνιώτης, Αυγενικός 7, Τοπάλης 15 (2), Βαρδαβάς, Μόρφης 5 (1).

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΥΚΩΝ-ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 62-51

Δεκάλεπτα: 15-8, 33-30, 48-45, 62-51

Διαιτητές: Θεοδώρου-Φουτζήλας

Μαχητές Πειραματικού Πεύκων (Γεροφώτης): Βογιατζής 7 (1), Ζαχάρης, Καραγιαννίδης 3 (1), Αρνίδης 6 (2), Δήμας 3, Παπαδόπουλος 8, Χατζημιχαηλίδης 14 (2), Στόλης 11 (1), Κωνσταντινίδης 3, Μπάκος 5 (1), Βαγιάτης 2, Βαντερλής.

Ερμής Λαγκαδά (Τσούρμας): Αμπατζάς 7, Μήνου, Ελευθεριάδης 2, Τοπουζίδης 14 (3), Μάρουσιτς 5 (1), Πιλκούδης, Δημητρακάς 5 (1), Γκαμούρας 7, Κοτσάνος 8, Χριστοδούλου 3.

ΚΑΒΑΛΑ-ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ 89-67

Δεκάλεπτα: 23-19, 49-41, 74-50, 89-67

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Εκίζογλου

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 20 (2), Παντόπουλος 4, Μιχάλογλου 18 (4), Καπινιάρης 12 (1), Τάγαρης 4, Μπανάσας 2, Αθανασιάδης 3(1), Κουμλελής, Πιεβάλιτσα 7, Χονδρόπουλος 9 (3), Παπάς 12 (2).

Χαλκηδόνα (Τουλούμης): Πετρίδης 12 (1), Μαρκίδης, Μαραπίδης 12 (3), Παπαδόπουλος, Λαΐδης 2, Πεταλωτής 8 (1), Σεφερίδης 14 (2), Μάντσος, Μπατακος 2, Παπάς 17 (2), Παναγιώτου.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΣΤΡΑΤΩΝΙ 66-69

Δεκάλεπτα: 15-17, 30-36, 40-44, 66-69

Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Παπαδόπουλος Χαρ.

Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Αμούτζιας, Παπαδάκης 8, Γρούδος 12, Σιόγκας 10 (2), Σαββίδης, Κλωνάρας 2, Ανθής, Κουτσογιάννης 11, Γκέλιος 15 (2), Απιδόπουλος 4, Θεοδωρίδης, Μασμανίδης 4.

Στρατώνι (Χατζούλης): Μητσάκης 6, Δελλίδης 7 (1), Σαμαράς 9 (2), Φλιάτης Ι. 17, Λευκαδίτης, Φλιάτης Γ. 17 (2), Πολιτόπουλος 2, Δασκαλόπουλος 11 (1).

ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ-ΓΕΦΥΡΑ 79-40

Δεκάλεπτα: 25-14, 46-26, 64-38, 79-40

Διαιτητές: Μπακάλης-Ζαχαριάδης

Πευκοχώρι (Μελετιάδης): Αμπατζίδης 13 (3), Tσιμπής 7 (1), Λαζαρίδης, Tζουβάρας 12 (2), Mαυρίδης 9 (1), Mυλωνίδης 11 (1), Kιγμέτογλου 11 (1), Σικαλίδης 7, Θεοδωρίδης 9, Παπαδοπουλος.

Γέφυρα (Ροδάς): Νικολαΐδης, Καζαμίας, Γιαμούκης 3 (1), Κολοκοτρώνης 2, Γαρεζος 5, Παπαδόπουλος 14 (4), Σιώπης 14 (2), Ταουσάνης 2, Μπίσκας, Ευσταθιάδης.

ΑΓΡΙΝΙΟ-ΦΑΡΣΑΛΑ 67-65

Δεκάλεπτα: 21-19, 33-31, 53-48, 67-65

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Κοτσίρης

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 10, Μπερερής 4, Κυριλής Θ. 3, Μουρατίδης 14 (1), Γκρέκας 5, Κυριλής Δ. 6 (2), Τάσσος 8, Κασαμπαλής 8, Μήτσου 6 (1), Σταύρου 2, Ρέντζιος, Τάγκας 1

Φάρσαλα (Πέρκος): Νικολόπουλος 15 (3), Σαββίδης, Αναγνωστόπουλος Χ. 6 (2), Σιόλογκας 17, Αναγνωστόπουλος Γ. 16 (2), Καραδήμας, Μακρής 4, Χαιρετίδης 7 (1), Σινετός, Λιούτας.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 69-77

Δεκάλεπτα: 18-16, 33-38, 54-53, 69-77

Διαιτητές: Μελανίδης-Ντόγκας

Τιτάνες Παλαμά (Αρχοντούλης): Μπιζιώτης 1, Τσούμας, Γεωργατζάς 19 (2), Κατσαδούρος, Μακρής 9 (3), Μούμογλου 12, Μανδαλάκης 20 (2), Αποστολάκης 8.

Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Γυφτάκης 3, Βουρνάς 13 (1), Ντόβας 6, Ξηρός, Μουράτογλου 16 (1), Τριπολίδης Δ., Καραγκιολίδης 8 (1), Αδαμόπουλος 9, Πολίτης 22 (2).

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

Το μεγάλο σκάνδαλο του σαπουνιού σε σχήμα πέους

Όλα τα λινκς, οι ειδήσεις, τα εξώφυλλα που χρειάζεται να ξέρεις αυτή τη βδομάδα από τον χώρο του βιβλίου.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24