Μόνος πρώτος ο Πανιώνιος με "διπλό" στην Κρήτη
Η 19η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής βρήκε τον Πανιώνιο και πάλι πρώτο, ο οποίος πήρε "διπλό" στην Κρήτη (72-80) επί του Εργοτέλη, ενώ επέστρεψε στις νίκες η ομάδα του Παπάγου.
Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας συνεχίζει να βρίσκεται ο Πανιώνιος, όσον αφορά τον Νότιο όμιλο της Β' Εθνικής. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε "διπλό" (72-80) μέσα στην Κρήτη επί του Εργοτέλη, ενώ η ομάδα του Παπάγου επέστρεψε στις νίκες, καθώς δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στον Πανελευσινιακό (83-62). Στον Βορρά, ο Αίολος Αστακού νίκησε εύκολα (68-55) την Καστοριά.
Νότιος όμιλος:
Το πρόγραμμα της αγωνιστικής:
Φιλαθλητικός-Αμύντας 72-77
Παπάγου-Πανελευσινιακός 83-62
Κορωπί-Ένωση Ιλίου 77-71
Ιωνικός Νικαίας-Χολαργός 81-73
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Έσπερος 82-64
Ίκαρος Ν. Σμύρνης-Νίκη Αμαρουσίου 68-73
Εργοτέλης-Πανιώνιος 72-80
Προμηθέας Χαλ.-Ηράκλειο (22/2)
Τα φύλλα αγώνα από τις αναμετρήσεις:
ΚΟΡΩΠΙ – ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 77-71
Διαιτητές: Μπίκας- Θεοδωρόπουλος
Δεκάλεπτα: 12-19, 28-43, 56-59, 77-71
ΚΟΡΩΠΙ (Κατσούνης): Ντάσης, Μελάς, Κούσουλας 1, Καράμπελας 3 (1), Υφαντής 14 (1), Κερασοβίτης 7 (1), Αμπαράς 14 (1), Σκλάβος 19 (1), Χρύσης 19, Σαρλής
ΈΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Ζαφειράκης): Βαϊδάκης 2, Μπέλλας Γ. 14 (4), Καπινιάρης 9, Φουντάς 4, Ραλλάκης 3 (1), Τσολάκης 23, Μπέλλας Ο. 7 (1), Κόκκας 2, Στρατομήτρος 2, Σκορδάς 5 (1), Γεωργιάδης
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΕΣΠΕΡΟΣ 82-64
Διαιτητές: Μαλαμάς – Μακρής
Δεκάλεπτα: 16-19, 39-33, 63-45, 82-64
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Σαββάτης): Μπάλλας 11 (2), Στραγανιώτης 10, Μητσάκης 6, Ξιούρας, Περαντωνάκης, Ζούκας 16, Κόης, Φρουσκλιάς 20, Νικαντάμ 11 (1), Γιαννόπουλος 4, Ματαλιωτάκης 4, Ανδρεάδης
ΕΣΠΕΡΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (Κεσαπίδης): Φραντζής 2, Στυλίδης 5 (1), Μαγιντόμπε 4, Ροκανάς, Κελεσίδης 6, Τρυφωνόπουλος 3, Αγγελόπουλος 2, Καραβανάς 10, Γκόβας 19 (4), Ψαρόπουλος 9 (2), Μακρής 4.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 72-80
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος – Καρακάσης
Δεκάλεπτα: 21-20, 37-43, 50-62, 72-80.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Δόσπρας 1, Κριθινάκης, Μαχαιριανάκης 2, Τσερκιτσόγλου, Χασάπης 3 (1), Σακελλαράκης 7 (1), Καρακωνσταντάκης 9, Βασιλειάδης 9, Αρναουτάκης 2, Πετράκης 16 (2), Καραλής 23 (3).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Γαρμπής 9, Παπαρέγκας 15 (2), Βλάχος 5 (1), Τσουράκης, Κόκκαλης 15 (1), Ζώρζος 5 (1), Μανσαράι, Μίχαλος 12 (1), Φιλιππάκος 2, Μουρίκης, Τσιάκος 16, Αναγνωστάκης 8
Η βαθμολογία (σε 19 αγώνες):
1. Πανιώνιος 34 (15-4)
2. Αμύντας 33 (14-5)
3. Ιωνικός Νικαίας 33 (14-5)
4. Ηράκλειο 32 (14-4)*
5. Χολαργός 31 (12-7)
6. Πανελευσινιακός 30 (11-8)
7. Φιλαθλητικός 29 (10-9)
8. Κορωπί 29 (10-9)
9. Παπάγου 29 (10-9)
10. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 27 (8-11)
11. Εργοτέλης 26 (7-12)
12. Ένωση Ιλίου 26 (7-12)
13. Έσπερος Πατρών 26 (7-12)
14. Νίκη Αμαρουσίου 24 (5-14)
15. Ίκαρος Νέας Σμύρνης 23 (4-15)
16. Προμηθέας Χαλανδρίου 20 (3-14)*
*Με ματς λιγότερο
**Ο Προμηθέας έχει έναν μηδενισμό
Η επόμενη αγωνιστική (20η, 28/2)
Πανελευσινιακός-Φιλαθλητικός
Ενωση Ιλίου-Παπάγος
Χολαργός-Κορωπί
Εσπερος ΑΟΠΑ-Ιωνικός Νικαίας
Νίκη Αμαρουσίου -Κρόνος
Ηράκλειο-Ικαρος Ν. Σμύρνης
Αμύντας-Εργοτέλης
Πανιώνιος-Προμηθέας Χαλ. (29/2)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Βόρειος όμιλος:
Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής
Πιερικός Αρχέλαος-ΓΣ Λάρισας 69-71
Αίολος Αστακού-Καστοριά 68-55
GBA Αργοναύτης-Ιωνικός Ιωνίας 70-72 (παρ.)
ΑΕΛ-Πολύγυρος 63-67 (20/2)
Ερμής Λαγκαδά-Ανατόλια 78-53
Τιτάνες Παλαμά-Ευκαρπία 85-81
Αργος Ορεστικό-Στρατώνι 74-76
Ρεπό: Αγρίνιο
Η επόμενη αγωνιστική (20η, 28/2)
Καστοριά-Πιερικός Αρχέλαος
Ιωνικός Ιωνίας-Αγρίνιο
Πολύγυρος- GBA Αργοναύτης
Ανατόλια-ΑΕΛ
Ευκαρπία-Ερμής Λαγκαδά
Στρατώνι-Τιτάνες Παλαμά
ΓΣ Λάρισας-Αργος Ορεστικό
Ρεπό: Αίολος Αστακού
Τα φύλλα αγώνα από τα παιχνίδια:
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ-ΣΤΡΑΤΩΝΙ 74-76
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-16, 35-37, 57-58, 74-76
Διαιτητές: Γερακίνης-Πιτσίλκας Β.
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Καραταγλίδης): Σαββίδης 3 (1), Κίτσιου, Μιχαηλίδης 12 (4), Μπέλλος, Μαυρίδης 16, Τράντας 8 (1), Κόττας 13 (1), Μανδαλάκης 17, Χατζόπουλος 5, Μποζίνης Δ..
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Νικολαΐδης): Κωλοκοτρώνης 2, Αμπατζάς 13 (1), Τζιουβάρας, Δεληγιάννης 16 (4), Γεωργάκης 7, Αρνίδης 5 (1), Φλιάτης Ι. 4, Φλιάτης Γ., Χαντζίδης 16, Δασκαλόπουλος 13.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ-ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 69-71
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 32-40, 50-55, 69-71
Διαιτητές: Παπαγερίδης-Ντούρας
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηϊωάννου): Γκοντόπουλος 14 (2), Τοπούζης 11, Γκογκίδης 10 (2), Ζησόπουλος, Τσιλιγγαρίδης, Καλτσούνας, Σουκάρας, Παρμακτσίδης 7, Ασημάκης 23 (4), Παπαδόπουλος 2, Οικονόμου 2, Μουρίκας.
ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Ζαφειρούδης): Παπαχρήστος 12 (2), Λαμπρόπουλος 6, Λεπενιώτης 15 (1), Βαβάτσικος 11 (2), Μπόγδανος 12 (2), Τσιαβές 3, Νταλός 3, Γοργόλης 3 (1), Αγγελόπουλος 6, Χανέλλι.
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ-ΚΑΣΤΟΡΙΑ 68-55
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11, 35-30, 53-39, 68-55
Διαιτητές: Δημόπουλος-Κωνσταντινίδου
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 11 (2), Καλισώρας, Μακρής, Παππάς 12, Κακλαμάνος 9 (2), Κιτσούλης 18, Καλαντζής, Χαρισμίδης 2, Λυμπάρης 5, Κατσαρές 8, Καραγιώργος.
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Αντωνιάδης 9 (1), Ματενίδης 9 (1), Σίσιου, Γυμνόπουλος 7 (1), Τερσενίδης 2, Ζυγούρας, Ντάλλης 7 (1), Τσαούσης, Τσότσος 12, Βοϊβατόπουλος 6, Τασιούδης, Τεπετίδης 3 (1).
Βαθμολογία (σε 19 αγώνες):
1. Αίολος Αστακού 36 (18-0)
2. ΑΕΛ 30 (13-4)*
3. ΓΣΛ 30 (12-6)
4. Ερμής Λαγκαδά 28 (11-6)*
5. Καστοριά 28 (10-8)
6. Άργος Ορεστικό 28 (10-8)
7. Πολύγυρος 27 (9-9)
8. Στρατώνι 27 (9-9)
9. Αγρίνιο 26 (9-8)*
10. Πιερικός Αρχέλαος 26 (8-10)
11. Ανατόλια 25 (7-11)
12. Ευκαρπία 24 (6-12)
13. Ιωνικός Ιωνίας 23 (5-13)
14. Τιτάνες Παλαμά 21 (3-15)
15. ΕΑΚ Θεσσαλονίκης 20 (3-14)*